14 Kasım 2018

Çin’in E-ticaret Satışı Mobil Sayesinde 1 Trilyon Dolara Çıkıyor

Forrester’ın yeni araştırma raporuna göre, 2019 yılında Çin’de yapılan online e-ticaret harcaması 1 trilyon dolara çıkacak. Bu büyümenin iki önemli ayağı mobil uygulamaların gelişimi ve yaygınlaşması ile, gelişen lojistik ağları ile en küçük şehirlere bile ulaşılabilmesi.

Bu haber herhalde en çok mobile yatırım yapmaya başladıktan sonra gelirleri düşüş gösteren Alibaba‘yı sevindirecektir.

Forrester’ın raporuna göre, her e kadar JD.com, Çin’in en büyük internet firmalarından biri olan Tencent ile iş birliğine gitse de, pazarı Alibaba’nın Tmall’u ve Taobao domine etmeye devam edecek.

148887659

2013 yılında Çin’in dünyanın en büyük online perakende pazarına dönüşmesini gördük. Toplam satışlar 2013 yılında 307 milyar doları geçti. Forrester, 2014 toplamının 440 milyar dolar olarak açıklanmasını bekliyor. Bu rakam, Çin’in toplam perakende piyasasının %9,8’ine eşit. Ayrıca bu rakamlar her yıl ortalama %19,9 oranında artıyor. Bu artış devam ettiği takdirde 2019 yılında Çin’in online perakende ve e-ticaret hacmi 1 trilyon dolara ulaşacak.

Büyümeyi mobil sağlıyor

Mobile yatırım yapmak çok önemli çünkü Çin’de çoğu kişi internete bağlanmak için mobil cihazlarını kullanıyor. Geçtiğimiz yıl, katılımcıların %25’i bir haftalık süre içinde internetten alışveriş yapmışlar. %15’i günlük, %4’ü ise günde bir kaç kere internetten alışveriş yapıyor.

Genel olarak baktığımızda Çin’in e-ticaret pazarı Alibaba‘nın Tmall‘u ve JD.com tarafından ele geçirilmiş durumda. Alibaba’nın B2C pazar payı %57 iken, JD.com’un %21. Toplamda %78’lik pazar payını kapmış durumdalar. Ancak mobil tarafa baktığımızda Alibaba’nın Tmall ve Taobao mobil uygulamaları toplamda %85’lik pazar payına sahipler. JD.com’un pazar payı mobilde %7,1 iken, VIP.com‘un payı %1,6. Yani Çin’in mobil e-ticareti tamamen Alibaba’nın elinde diyebiliriz.

Tmall-for-iPhone-app

Çin’in bütün büyük online oyuncuları, Amazon.com gibi ABD’li hemcinslerine göre mobil satışlarını çok daha hızlı artırıyorlar. Bu artış konusunda en avantajlı konumda olan JD.com. Tencent ile yaptığı ortaklık sonucunda, satış kanalını 468 milyon aylık kullanıcısı olan WeChat uygulaması ile birleştirme olanağı buldu. Bu rakam, bizim toplam internet kullanıcı sayımızın 10 katından fazla.

Vanessa Zeng

Vanessa Zeng

Forrester’ın tahminlerine göre ise, Alibaba pazar payını korumayı sürdürecek. Forrester analistlerinden Vanessa ZengÖngörülebilir bir süreç içerisinde mobil yatırımlarını ve müşteri deneyimlerini sürekli artıran büyük firmalar, Tmall ve Taobao’nun gücünü tehdit edebilecek boyutlara ulaşamayacaklar” diyor.

 

 

 Lojistiğin önemi

bab4e400-da3d-4310-9577-7683b06c11c5

Lojistik biraz can sıkıcı bir konu olsa da, Çin’in her yanına ulaşabilen bir lojistik ağı kurmak, e-ticaret şirketlerinin geleceği açısından önemli. Alibaba ve JD.com kendi lojistik altyapılarına büyük yatırımlar yapıyorlar. Bu arada Çin derken, tüm Avrupa kadar büyük bir coğrafyadan bahsettiğimizi hatırlatalım.

Örneğin Alibaba, 24 saat içinde Çin’in her yerine gönderim yapabilmesini sağlayan akıllı lojistik ağı Cainiao‘ya 16,3 milyar dolar yatırım yaptı. Bunun yanında JD.com, 111 il ve bölgede aynı gün içinde ürünleri ulaştırmasını sağlayamakla kalmıyor, tamamen otomatik olarak işleyen ilk lojistik deposunu Şangay’da açtı.

yzmap01

Şirketin yönettiği bir in-house lojistik ağına sahip olabilmenin kilit noktası devlet desteği. Devletin destek olduğu kısım ise, Çin’in bir çok büyük şehrine uğrayarak akan Yangtze Nehri’nin lojistik taşıma kapasitesinin artırılması. E-ticaret Çin için, devlet desteği ile bir nehrin yıllar sürecek ıslahının yapılmasını gerektirecek kadar önemli. Çin devleti aynı zamanda ekonomik merkezlerin hepsine lojistik merkezleri de inşa ettiriyor. Ticaret’in Çin’in gayri safi milli hasılasının %40’ını oluşturduğunu düşündüğümüzde, devletin bu kadar yoğun destek vermesi normal.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. JD.com, wechat ile pazar payını çok yükseltir. Başarılı bir anlaşma bence

Fikrini söyle

*