14 Aralık 2018

Çin’in eBay’i Taobao Küresel Pazarlara Hazırlık Yapıyor

Ünlü B2B sitesi Alibaba.com‘un popüler girişimi Taobao Hong Kong ve Tayvan gibi ülkeleri, deniz aşırı pazarlara açılmadan önceki bir antreman sahası olarak nitelendiriyor.

Şirket bu hafta başında düzenlediği bir basın toplantısında kamuoyu ile bazı verileri paylaştı. Bu veriler ışığında, Taobao’nun Hong Kong pazarı tarafından çabucak benimsenmesini yadırgamamak gerekir ancak Tayvan’da gösterdiği performansa bakıldığında imrenilmemesi zor görünüyor. Bu iyi tabloya rağmen Çin ve Tayvan arasındaki karmaşık siyasi ilişkiler nedeniyle, tüketicilerin siteden sipariş vermeye başlamak için biraz tereddütlü olduğunu da ekleyelim. Yine de Tayvan’daki kullanıcı sayısını üç milyona çıkarması beklenen Taobao’nun bu pazarlarda sattığı en popüler ürünlerin başında kadın tekstil ürünleri ve ayakkabıları geliyor.

Taobao’nun uluslararası işlerinden sorumlu başkanının yaptığı açıklamalara göre; şirketin “iddialı hedefleri”nin bulunmadığı Hong Kong ve Tayvan gibi ülkeler, deniz aşırı ülkelere açılma konusunda bir sınav niteliği taşıyacak. Dil ve kültür olarak yakın olan bu iki pazara açılmasını Taobao için akıllıca bir hamle olarak yorumlayabiliriz. Çünkü Çin’deki birçok firma, ülke içinde oldukça sadık müşteri kitlelerine sahip olsa da, konu yurt dışında başarılı olmaya geldiğinde birçok Çinli şirket sınıfta kalıyor. Buna rağmen henüz yurt dışı pazarlarını hedef almayan Taobao’nun brüt mal hacminin yüzde 5’ini zaten denizaşırı kullanıcılardan karşılandığını belirtelim. Elbette bu rakamın büyük çoğunluğunu yine Çinli kullanıcıların oluşturuyor olması da muhtemel.

Ayrıca başka B2B e-ticaret sitelerinin de sahibi olan Alibaba’nın önlenemez yükselişi devam ediyor. Bu yıl toplamda 474 milyar dolarlık bir satış gerçekleştiren Alibaba, böylece Amazon ve eBay’in toplamından daha da fazla bir satış rakamına ulaşmış oldu. Bu verilerin ne kadarının Taobao’dan geldiği bilinmemekle birlikte, şirketin CEO’su Jack Ma geçtiğimiz yıl 2012 hedeflerinin 158 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Ayrıca yurt dışında çıkmadan önce küresel ekonomik koşulların iyileşmesini beklediğini belirten Taobao’nun, eğer amacına ulaşırsa eBay gibi global bir e-ticaret gücü haline gelmesi işten bile değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*