20 Kasım 2018

Çinli E-Ticaret Şirketi 1000 Sanal Market Açmaya Hazırlanıyor

1000 adet sanal market (virtual shopping) açmaya hazırlanan Çin’in en büyük yemek e-ticaret şirketi Yihaodian, Çin’in tümünü kapsayacak bir proje ile gündemde. Alışveriş yapmak için artık kullanıcıların tek ihtiyaçları kendi akıllı telefonları olacak. Çinli kullanıcılar için marketlerdeki alışveriş arabaları ve sepetleri artık tarih olmaya bir adım daha yaklaşıyor diyebiliriz.

Yihaodian’ın, “Unlimited Yihaodian” (Sınırsız Yihaodian) adını verdiği 1000 sanal market yerleştirme projesinde mağaza yerine şehirlerin sokaklarındaki boş alanlar kullanılacak. Bu sanal mağazalar sadece QR kodlarla kullanılmayacak, akıllı telefonlarda bulunan artırılmış gerçeklik uygulaması ile de kullanılabilecek.

Bu alanların Çin’deki bir çok büyük süpermarketten daha küçük olması bekleniyor; fakat bu alanlarda yaklaşık 1000 adet ürün sanal olarak satışa sunulabilecek. Bu projenin ilk adımları Güney Çin’de Guangzhou ve Shenzhen’de atılacak.

Çin’deki nüfus yoğunluğunu düşünecek olursak, marketlerin ne kadar kalabalık olabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tüketiciler bu sanal market projesiyle kasalarda kuyruk oluşturmayacak ve bu sıralarda beklemek zorunda kalmayacak. Bunun yanında bir de alışveriş poşetlerini evlerine kadar taşımalarına da gerek kalmayacak.

Bu proje şirketin yaptığı ilk çalışma değil. Geçen sene firma, Şangay’daki farklı metro istasyonlarına posterler yerleştirmişti. Kullanıcılar buradan istedikleri ürünün fotoğrafını çektiklerinde bilgisayarlarıyla entegre bir program sayesinde online olarak alışveriş yapabiliyorlardı ve eve dönüş yolunda alışveriş işlemini tamamlayabiliyorlardı.

Artırılmış gerçeklik, e-ticaret şirketlerinin satışlarını artırmada, kullanıcıları kendi sistemlerine daha kolay çekme ve yenilikler yaratma konusunda yardımcı olabileceği gibi, kullanıcıların da hayatlarını daha da kolaylaştırabilecek bir teknoloji olarak düşünülebilir. Yolda yürürken ya da eve veya işe giderken bu şekilde alışveriş yaparak, kuyruk beklemeden ve poşet taşımadan, tüm ihtiyaçların eve gelmesi ve en önemlisi de bu tarz angarya alışverişlerde harcanan zamanın geri kazanılması, günümüz insanın oldukça yararına olabilir diye düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*