16 Kasım 2018

Çinli İnternet Kullanıcıları Metroda İnterneti Nasıl Kullanıyor?

Birçok ülkede olduğu gibi Çin‘de de sosyal ağlara bağlanmak, en çok tercih edilen dijital aktivitelerin başında geliyor. Fakat KPMG‘nin Ekim ayında 1000 katılımcıyla gerçekleştirdiği metroda internet kullanımı araştırması gösteriyor ki internetten müzik dinlemek yüzde 72 oranıyla sosyal ağlara bağlanmak kadar popüler. Bu iki aktivitenin yanı sıra, Çinli internet kullanıcılarının yüzde 68’i çevrimiçi cihazlarından müzik indiriyor. Film izlemek, haber okumak, yol tarifi almak, canlı yayınlanan televizyon programı izlemek ve çevrimiçi oyun oynamak katılımcıların yarısından fazlasının verdiği cevaplar arasında yer alıyor.

Araştırma da dijital içerik ulaşımının belirli ülkeler arası kıyaslamasına da yer veriliyor. Buna göre, Çinli internet kullanıcılarının diğer bölgelere nazaran en çok penetrasyon sağladığı dijital aktivite yüzde 77 oranıyla internet üzerinden müzik dinlemek. Lokal ya da ulusal haberleri okumak; Brezilya, Çin, Singapur, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerin ortalaması alındığında, kullanıcıların en çok tıkladıkları dijital içerik olarak öne çıkıyor.

413 milyon internet kullanıcısıyla rakam olarak müthiş, penetrasyon oranı (yüzde 40) olarak vasat diyebileceğimiz Çin’de, en çok vakit harcanan dijital medya etkinliğinin televizyon izlemek olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama 11 saat ile diğer bölgelerin gerisinde kalan ülkenin; liste başı yapan dijital içerik ulaşımları ise, internetten gazete okumak, müzik dinlemek ve indirmek.

ÇinnnSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*