13 Kasım 2018

Çinli İnternet Kullanıcıları Mobil Reklamlardan Etkileniyor

çin mobil reklam
Mobil reklamlardan elde edilen gelir her geçen gün daha da artıyor ve kullanıcıların bu reklamlara verdikleri tepkiler de zaman içinde olumlu bir hal almaya başlıyor. Bunun en son örneği olarak Google ve Facebook’un ABD’deki mobil reklam gelirlerinin artmasını verebiliriz.

2013’ün ikinci çeyreğinde e-ticaret hacmi 71 milyar dolara ulaşan Çin’de mobil reklamlara olan ilgi de zamanla artıyor. Renren Games’in yaptığı bir araştırmaya göre Çin’deki mobil internet kullanıcılarının %53’lük bir bölümü mobil reklamlardan etkileniyor.

Google’ın iki yıl önce yaptığı bir araştırmaya göre 2011’de mobil internet kullanıcılarının %50’si mobil reklamları fark ediyordu ve %32’lik bir kısmı bu reklamlardan etkilenip alışveriş yapıyordu. 2013 yılında ise kullanıcıların %66’sı bu reklamları etkileniyor; ancak satın alma işlemi ele alındığında bu oranın 2013’te %24 civarında olduğu görülüyor.

Mobil reklamlardaki artışın en büyük etkeni mobil internet kullanıcı sayısının artmasına bağlanabilir. 2011’de mobil kullanıcıların %40’ı Symbian, %20’si Android ve %10’u da iOS kullanırken, şu an Android %65 ve iOS’da %35’lik bir kesim tarafından kullanılıyor.

2015 yılında Çin’deki mobil reklam harcamalarının ise 1,4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Batı ülkeleri ile kıyaslandığında e-ticarette olduğu gibi mobil reklam harcamalarında da önümüzdeki yıllarda Çin’in yine öne çıkması bekleniyor. Tabii ki bunda 591 milyonluk internet kullanıcısı ve 464 milyon kişinin mobil internet kullanmakta olmasının büyük payı olduğunu da eklemek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*