21 Kasım 2018

Click & Collect Türkiye’de Yayılmadı, İyi mi Oldu?

Click & Collect, yurt dışında çokça başvurulan, online ile offline alışverişin kesişim noktasında yer alan bir uygulama. Basitçe, internetten alışverişinizi yapıyorsunuz, sonra mağazaya gidip alışveriş yaptığınız ürünleri alıyorsunuz. Bu yöntemi daha çok kargo ve lojistik ile pek uğraşamayacak yapıdaki büyük manav veya marketler kullanıyor.

Başlıktaki argümanımız, Click & Collect sistemi ile bir alıp veremediğimiz olduğu için değil, araştırma sonuçlarından çıkarttığımız bir argüman.

Click & Collect (artık C&C diyeceğim) en yaygın olduğu ülke İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, tüketicilere eğer C&C ile birlikte sonraki gün kargo ile ürünlerini evlerine ulaştırma seçeneği sunulursa, neredeyse her zaman için kargoyu tercih ediyorlar.

Tüketiciye aynı gün kargo, sonraki gün kargo ve C&C seçenekleri sunulduğunda, tüketicilerin %46’sı sonraki gün kargoyu seçerken, %21’i aynı gün kargoyu seçiyor. C&C tercih edenler %18.

Yani müşteri kitlenizin beşte birinden daha azı için fiziksel bir mağaza açmak (düzeltiyorum, tüm şehirlerde ve merkezi yerlerde birer fiziksel mağaza açmak), bu mağazaların içini müşterilerin satın aldıkları ürünlerin korunacağı barınaklara çevirmek, ürünler bozulmasın diye klima koşullarını kontrol etmek, bu ürünlerin güvenliğini sağlamak derken, ülkemizdeki çoğu e-ticaret şirketi için katlanılması çok zor bir külfet haline gelecektir.

Ancak, eğer zaten bir fiziksel mağazaya sahipseniz ve önümüzdeki günlerde e-ticarete açılmak istiyorsanız, C&C yöntemi bu sefer de online girişiminizi hızlandırmak açısından bulunmaz bir fırsat olabilir. C&C dahilinde alınan ürünlerde indirimler yaparak müşterileri C&C kullanmaya özendirebilir ve lojistik masraflarınızı sıfıra yakın noktalara çekebilirsiniz. En azından doğru düzgün bir lojistik yapı kuracak kadar ciroya ulaşana kadar.

İngiltere’deki araştırmanın biraz daha detay rakamlarına bakalım:

Perakendecilerin %60’ı C&C sistemi sunuyor
%64’ü sonraki gün kargo seçeneği sunuyor.
%11’i aynı gün kargo seçeneği sunuyor.
Müşterilerin %44’ü sonraki gün kargo için daha fazla para ödemek istemiyor.
%42’si ise sonraki gün kargo seçeneği için 5 pound (18,27 TL) daha fazla ödemeye razı.
Müşterilerin %49’u C&C sistemini kullanmış.
Genel online müşterilerin %91’i satın aldıkları ürünün evlerine gönderilmesini istiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    Bizim ülkede bu uygulamayı yemezler. Orada bu uygulama işe yarıyor ise biz çok gerideyiz demektir. 🙂

  2. Merve Soysal der ki:

    Shopigo.com aynı gün teslimat yapıyor ama isterseniz internetten sipariş verip Nişantaşı mağazalarından ürünleri giderek alabiliyorsunuz. Olmazsa iade ya da değişimi de aynı anda yapıyorlar.

Fikrini söyle

*