17 Kasım 2018

Çoklu Kanal Pazarlaması için Cevaplanması Gereken 3 Soru

Kanallar artık online tüketiciler için anlamsız hale gelmeye başlası. Yeni SDL raporuna göre tüketicilerin yarısından fazlası (%58) yalnızca kendi seçtikleri cihaz üzerinden markalar ile etkileşime geçecekleri ortaya çıktı.

SDL’in araştırmasına göre yeni nesil tüketiciler mobil cihazlarına günde ortalama 40 kere ‘dokunuyor’. Bu tüketicilerin üçte biri ise, 24 saat içinde dört farklı dokunmatik cihaz ile etkileşime giriyor. Bu yüzden SDL uzmanları markalara, kanal bazlı pazarlamayı boş verip, doğrudan tüketici üzerine odaklanmalarını tavsiye ediyor. Örneğin, tüketiciler neredeler, ne istiyorlar, reklamlara nasıl tepki gösteriyorlar, içerik ile etkileşimleri nasıl, sosyal medyada ne yapıyorlar?

Yeni nesil tüketiciler ile birlikte müşterilerin markalar ile etkileşime girmesi neredeyse kökten değişti. Artık markaların da bu değişime hızlıca ayak uydurmaları gerekiyor. Ayak uydurabilmek için, pazarlamacılar tüketicilerin, tüketim süreci boyunca ne deneyimlediklerine ve ne istediklerine odaklanmaları gerekiyor. Buna göre de şirket stratejilerini değiştirebilmeliler. Artık kanalların o kadar birbirlerine entegre olmaları gerekiyor ki, hangi kanaldan nasıl bir pazarlama yapıldığı veya hangi kanaldan hangi müşteri profili hedeflendiği önemsiz hale gelmeli.

SDL, markaların kendilerine sormaları gereken 3 soru olduğunu söylüyor. Böylece çoklu kanal pazarlaması konusunda kendilerini sınayabilirler.

Müşterilerin nereden ve ne şekilde marka ile etkileşime geçtiğini takip ediyor musunuz? Eğer etmiyorsanız hemen başlamalısınız.

Müşteri deneyiminiz farklı ekran ve kanallar arasında tutarlı mı? Eğer değilse, bu deneyimin tutarlı olması için elinizden geleni yapın.

Marka bu kritik verilere ulaşmak için nasıl bir strateji belirliyor? Sürekli uyanık olup yeni kanallarda varlığınızı göstermelisiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*