15 Kasım 2018

Pinterest Erkekleri Alışverişe Yönlendirmede Daha Etkili

Pinterest‘in kullınıcı kesiminin büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu biliniyor.

Kısa bir sürede kullanıcı sayısını hızla arttıran ve sosyal medya kanalları arasında en büyük 3. olma konumuna gelen Pinterest, görsel etkileşimi sayesinde alışverişe dönüştürmedeki başarısı ile de dikkatleri çekmekteydi.

Alışverişe yönlendirmede Facebook ve Twitter‘dan bile daha başarılı olabileceği dile getirilen Pinterestle alakalı yeni bir araştırma daha yayınlandı.

Ignite tarafından gerçekleştirilen bir araştırma ile kullanıcılarının %80’inin, Modea tarafından yayınlanan bir araştırma ile ise %68’inin kadın olduğu öne sürülen Pinterest’in Twitter tekil kullanıcı sayısının yarısına ulaştığı Compete tarafından belirtilirken, yayınlanan Online Shopper Intelligence Survey‘de artık tüketicilerin %24’ünün Pinterest’te vakit geçirmek adına diğer sosyal medya kanallarına daha az vakit ayırdıkları, %15’inin ise diğer sosyal medya kanallarını hiç kullanmadıkları paylaşılıyor.

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, gelir düzeylerine göre Pinterest ve diğer sosyal medya kanallarının kullanımında dalgalanmalar görünüyor. Pinterest kullanmak adına diğer sosyal medya mecralarını kullanmaktan en fazla feragat eden kesim, yıllık maaşı 60 ile 100 bin arasında değişen tüketiciler olarak görülüyor.

Araştırmada Pinterest üzerinde en fazla takip edilen içerikler de ayrıştırılıyor.

Compete araştırmasında Pinterest kullanıcılarının en fazla takip ettikleri içerikler %57 ile yiyecek alanında olurken, bu alanı sırasıyla %40 ile ev ürünleri, %34 ile sanat ve el yapımı ürünler, %30 ile kıyafet ve moda, %26 ile tüketim ürünleri, %25 ile tatil, %20 ile seyahat takip ediyor.

Pazarlama yetkililerine sosyal medya kanalı kullanımı anlamında yol gösterici olacak bu verilerden sonra, araştırma yetkilileri Pinterest üzerinde kadın ve erkek etkileşimini de inceliyorlar.

Araştırma genelinde katılımcıların %25’inin Pinterest üzerinde gördükten sonra bir ürün satın aldıkları ortaya çıkarken, bu oran sanılanın aksine erkeklerde kadın tüketicilere oranla daha yüksek olarak karşımıza çıkıyor.

Compete, araştırmasında erkek tüketicilerin %37’sinin Pinterest üzerinde bir ürünü keşfettikten sonra satın alım gerçekleştirdiğini açıklarken, kadınlarda bu oran %17 olarak belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*