17 Kasım 2018

Avrupa’da Online Mağazalara Mobil Tıklanma %80 Arttı

comScore tarafından EU5 ülkeleri üzerinde (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere) yapılan bir araştırmaya göre, bu ülkelerdeki mobil internet kullanıcılarının online mağazalara uğrama oranı 2010 yılına kıyasla %80 arttı.

EU5 ülkelerinden 13.5 milyon kullanıcının mobil internet kullandığı, bu rakamın toplam mobil kullanıcılarının %5.8’ine denke geldiği belirtildi.

Mayıs 2011’de sona eren 3 aylık periyodun incelendiği araştırmada, özellikle İngiltere’nin %163’lük mobil mağaza tıklama oran artışı dikat çekti.

Akıllı telefon kullanımının gitgide yaygınlaşması ile mobil mağazalara tıklanma oranlarının hızla arttığını belirten comScore Avrupa Başkan yardımcısı Jeremy Cobb, bunun mağazalar için hem fırsat hem de tehdit oluşturduğunu belirtti.

Mobil ve online kullanıcıların artık fiyat karşılaştırmalarını çok daha rahat gerçekleştirebildiklerini ileten Cobb, mobil alışverişte yer almak isteyen mağazaların hızla değişen ortama uyum sağlamaları ve rekabet koşullarının zorluğunu göz ardı etmemeleri gerektiğini belirtti.

Mobil internet kullanıcılarının aynı zamanda açık arttırma ve alışveriş tavsiye sitelerine de sıklıkla uğradıkları belirtilirken, İngiliz kullanıcıların özellikle açık arttırma sitelerini kullanım oranları dikkat çekiyor.

İngiltere’de mobil internet kullanan her 10 kişiden 1’inin açık arttırma sitelerine tıkladığı belirtilirken, EU5 ülkeleri ortalaması %6.3 olarak iletliyor.

Web tarayıcısı ve uygulamalardan gelen mobil mağaza tıklamalarının da karşılaştırıldığı araştırmada, tarayıcılardan gelen açık arttırma, online mağaza ya da alışveriş tavsiye siteleri tıklama oranlarının uygulamalara kıyasla daha yüksek olduğu belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*