19 Aralık 2018

Facebook Hayranları Siteleri 3.6 Kat Daha Fazla Ziyaret Ediyor

Facebook üzerinde reklam çalışmalarının ne kadar gerekli olduğu pazarlama uzmanlarının bir kısmının hala kafasını kurcalayan bir konu.

Sosyal mecra üzerinde markaları takip eden kesimin markalara ne kadar yararlı oldukları sorusu sık sık gündeme gelirken, Facebook gerçekleştirdiği araştırmalarla Facebook hayranlarının değerini ortaya koymayı hedefliyor.

Firmanın comScore ile gerçekleştridiği Avrupa bazlı “The Power of Like Europe: How Social Marketing Works for Retail Brands” araştırmasında ASOS, H&M, La Redoute, Topshop ve Zara gibi narkaların hayran kitlesinin değerini inceleyen firma, pazarlama uzmanlarına Facebook sayfalarının yararlarını göstermeyi hedeflerken, oldukça çarpıcı verilerle karşımıza çıkıyor.

ASOS gibi oldukça popüler markaların Facebook hayran kesiminin, ASOS sitesini ziyaret etme oranlarının hayran olmayan kesime kıyasla 3.6 oranında daha yüksek olduğunu öne süren Facebook ve comScore, sosyal mecra üzerinde sadece hayranların değil hayranlarının aradaşlarının da markalara karşı daha aktif olduklarını açıklıyor.

Araştırmaya göre, Facebook hayranlarının sosyal mecra üzerindeki arkadaşlarının siteleri ziyaret olasılıkları, sosyal mecrada sitelerle hiç bir bağlantıları bulunmayan kesime kıyasla 2.7 daha yüksek.

Sosyal mecrada markalar tarafından yayınlanan mesajların hayranların ortalama 44 arkadaşlarına ulaşmakta yararlı olduğunu paylaşan araştırma yetkilileri, markaların Facebook sayfaları üzerindeki paylaşımları kadar, ‘Like’ satın alımlarının da etkili olduğunu açıklıyorlar.

Araştırmada satın alınan ‘Like’ların reklamın yerleştirilmesinin ardından araştırmaya konu olan markaların online alışveriş oranlarını %130 arttırdığı paylaşılıyor.

Halka arz girişimi ile bekleneni henüz yakalayamayan Facebook, reklam yöneticileri tarafından soru işareti ile yaklaşılan geri dönüşüm değerlerinin başarısını araştırması ile ispatlamayı hedeflemiş olsa da, yayınlanan verilerin sosyal mecra üzerinde reklamverenlerin harcamalarına ne gibi bir katkı sağlayacağını gelecek günler gösterecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*