18 Kasım 2018

comScore’dan Mobil Ticaret Hakkında 5 Kritik Tespit

mobil-ticaret-manset

Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Günümüzün en çok konuşulan konularından mobil ticaret ilerleyen dönemlerde de çok hızlı bir şekilde gelişerek online alışverişlerin büyük bir bölümünü oluşturacak. Mobile uyumlu tasarımların başlamasıyla mobil siteler ve mobil uygulamalar da şirketler için artık bir gereklilik haline geldi.

ABD’deki mobil harcamaların 2017 yılında 100 milyar doların üzerine çıkması beklenirken, mobilden web sitelerine gelen trafiğin de artmasıyla beraber markalar mobile yatırım yapmak için çalışmalara başladı.

Tabii ki bu durumda pazarlamacılara da büyük rol düşüyor. Pazarlama stratejilerinde mobile de yavaş yavaş yer verilmesi gerekiyor. Her ne kadar Türkiye’de mobil kullanım alışkanlığı gibi pazarlamacıların kafalarını kurcalayan sorular olsa da, ilerleyen zamanlarda bu platformun çok daha önemli bir yere geleceğini düşünerek şimdiden yatırım yapmakta fayda var.

comScore‘a göre pazarlamacıların mobil ticaret hakkında bilmeleri gereken temel konuları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Mobil uygulamalar akıllı telefonlarda, mobil sitelerse tabletlerde daha çok etkileşim yaratıyor

Mobil uygulama mı, mobil site mi sorusu sürekli olarak sektörde konuşulsa da yapılan araştırmalar mobil uygulama ve sitelerin farklı platformlarda etkileşim yarattığını ortaya koyuyor. Akıllı telefonlarda mobil uygulama kullanımı %78 civarındayken, tabletlerde ise bu oran %44’e düşüyor.

Bu nedenle her iki platformun da ihtiyacı göz önünde bulundurularak, mobil cihazlar üzerinden sağlanan dönüşüm oranlarının artırılması için çalışmalar yapılabilir.

Web sitelerine gelen trafiğin üçte birini mobil cihazlar oluşturuyor

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının artmasıyla beraber tüketiciler internete de bu cihazları kullanarak giriyorlar. Birçok kullanıcı artık internete telefonuyla eriştiği için de markaların sayfalarının mobile uyumlu olması gerekiyor. Sayfalar mobile uyumlu olmadığı zaman birçok kullanıcı siteyi terk edip rakip firmanın sitesini ziyaret ediyor ya da alışverişten vazgeçiyor.

Mobile uyumlu sitelerin önemi gelen trafiğin dönüşüm oranına etki etmesi ve satışlara yönlendirilmesi için daha da artıyor.

Tablet ve akıllı telefonda aranan ürün kategorileri farklılık gösterebiliyor

Mobili tek bir bütün olarak ele almamak gerekiyor; çünkü akıllı telefon ve tablet kullanıcıların site içindeki davranışları incelendiğinde iki kesiminde farklı alışkanlıklara sahip olduğu görülüyor.  Ürün kategorileri araması söz konusu olduğunda iki kesim de çok farklı aramalar yapabiliyor.

Giyim, kıyafet ve ev dekorasyon ürünleri kategorisi ele alındığında tabletlerden yapılan aramaların, akıllı telefonlara göre daha fazla olduğu görülüyor.  Bu nedenle mobil kullanıcıların tek bir tip olmadığını ve farklı kategorilere ilgi duydukları göz önünde bulundurularak, tablet ve akıllı telefon kullanıcıları için farklı stratejiler geliştirilmesinde fayda var.

Mobil ticaret harcamalarında akıllı telefonlar başı çekiyor

Mobil alışverişlerde akıllı telefonların birinci sırayı elinde tuttuğu görülüyor. Akıllı telefonlardan yapılan alışverişler mobil ticaretin %63’lük bir kısmını oluşturuyorken, tabletler ise %37’lik bir bölümde varlık gösteriyor.

Akıllı telefonlardan daha çok alışveriş yapılsa da kişi başına harcanan ücrete bakıldığında tabletten alışveriş yapanlarında daha fazla para harcadıkları görülüyor. Akıllı telefon sahipleri ortalama olarak 47,17 dolarlık alışveriş yaparken, tablet kullanıcıları yaklaşık 56,87 dolarlık bir harcama yapıyor.

Mobil alışverişin de e-ticaret gibi dönemsel iniş ve çıkışları olabiliyor

Mobil ticaret hacminin de e-ticaret ve aslında ticaret gibi dönemsel olarak iniş ve çıkışlar yaşayabildiğini unutmamak gerekiyor.  Özellikle mobil ticaretin okulların açılış dönemi ve yılbaşına doğru yükselişe geçtiğini görüyoruz.

2011’in 4. çeyreğinde mobil ticaret hacmi ABD’de 4,9 milyar dolara ulaşmışken, 2012’nin ilk iki çeyreğinde düşüşe geçmişti; fakat 3. çeyrekte yeniden yükselmiş ve 2012’nin 4. çeyreğinde 7,2 milyar dolara yükselmişti.

Mobil ticaret harcamaları 2013’ün ilk çeyreğinde 5,9 milyar dolar, ikinci çeyreğinde ise 4,7 milyar dolara gerileyerek yine bir düşüşe geçmişti.

Bu dalgalanmanın dönemsel olduğunu markaların unutmaması gerekiyor ve mobil harcamaların artış gösterdiği dönemleri takip ederek bu zamanlarda yeni kampanya ve fırsatlar sunarak dönüşüm oranlarını artırabilecek çalışmalara girmeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*