14 Kasım 2018

comScore’dan 2012 Siber Pazartesi Verileri [İnfografik]

ABD’de her sene Şükran Günü’nden sonraki hafta düzenlenen “Siber Pazartesi” kapsamında firmalar, internet siteleri üzerinden indirimli ve promosyonlu ürünlerini satışa sunuyorlar. Birçok online alışveriş tutkunu da bu avantajlı fiyatları göz ardı etmeyip rekor düzeylerde satın alma rakamları oluşmasına sebep oluyorlar. “Siber Pazartesi”nin üzerinden 10 güne yakın süre geçti, ancak baş döndürücü alışveriş verileri gelmeye devam ediyor.

Araştırma şirketi comScore da Siber Pazartesi ile ilgili bir takım veriler paylaştı. Buna göre, 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22′lik artışla 1 milyar 251 milyon dolar olarak açıklanan Siber Pazartesi online satış rakamlarının, bu yıl ise 1 milyar 465 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Online alışveriş yapanların yarısı evden, diğer yarısı ofisten!

Siber Pazartesi kapsamında bu yıl, tüketici elektroniği kategorisindeki satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında bir artış yaşandı. Bu doğrultuda dijital içerik ve abonelik bazlı uygulamalarda yüzde 28, bilgisayar donanım gereçlerinde yüzde 22, video oyun konsolları ve aksesuarlarında yüzde 18, takı ve mücevher kategorisindeki ürünlerin satışında ise yüzde 17′lik bir artış gözlemlendi.

Ayrıca o gün alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 47.2’si evlerinden, yüzde 47.1’i iş yerlerinden ürün sipariş etmeyi tercih etmiş. ABD dışından gerçekleştirilen sipariş oranı ise 5.7 olarak belirtiliyor. Pazartesi’den hemen önceki Cuma gününün de ABD’lilerin Kara Cuma olarak adlandırdıkları “Black Friday” olduğunu göz önünde bulundurursak ortaya nasıl bir tablo çıkabileceğini hayal etmek kolaylaşıyor: Şükran Günü haftasında ABD’li tüketicilerin toplam 4 milyar 327 milyon dolarlık alışveriş yaptıklarına tanık oluyoruz.

Bu arada tekrar tekrar sormakta fayda var: Türkiye’de neden bir Siber Pazartesi uygulaması yapılmıyor?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. paylaşımınız için tşkler..

Fikrini söyle

*