14 Aralık 2018

Twitter Kullanıcıları Takip Ettikleri Markalardan Ne Bekliyor?

Facebook’un pekçok markanın sosyal medya deyince aklına gelen ilk mecra olduğu biliniyor. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar, Twitter’da yer alan markaların müşterileri ile ilişkilerine de dikkat çekmeye başladı.

Bunlardan bir tanesi Eylül ayı ortalarında sizlerle paylaştığımız Kantar Media tarafından yapılan ve Twitter’ın tüketicileri alışverişe yönlendirmede Facebook’tan daha etkili olduğunu öne süren bir araştırma idi.

Bu araştırmanın ardından, Twitter’da markaların verdiği reklamların etkilerini, tüketicilerin reklamlarla iletişimlerini inceleyen sayısız farklı araştırma da yayınlandı.

ABD’de Constant Contact ve Chadwick Martin Bailey tarafından yapılan ve yeni yayınlanan bir araştırma ise, Twitter kullanıcılarının bu sosyal platform üzerinde markaları neden takip ettiklerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Soru bu olunca, çoğumuzun aklına ilk gelen seçenek tabii ki indirim oluyor. İndirim seçeneği araştırmaya katılan kesimin %48’i tarafından belirtilmiş olsa da, tüketicilerin %64’ü zaten müşterisi olmadıkları markaları indirim için olsa dahi takip etmediklerini belirtiyorlar.

Bu noktadan sonra, tüketicilerin takip ettikleri markalardan Twitter üzerindeki beklentilerini araştıran firmalar, Twitter’da beğendikleri markaların takipçisi olan kesimin %50’sinin markaların takipçisi olduktan sonra onlardan satın almaya daha yatkın olduklarını ortaya çıkarıyor.

Twitter takipçilerinin %21’inin sosyal mecra üzerinde beğendikleri markaları takip ettikleri de araştırmada belirtilirken, takipçilerin en büyük motivasyonlarının markalar hakkındaki bilgilere ilk ulaşma isteği (%61) olduğu paylaşılıyor.

Araştırmaya göre, Twitter’daki sadık marka takipçilerinin %36’sı ise, markalar hakkında hiçbir yerde bulunmayan özel içeriklere ulaşma amacı ile firmaları mecra üzerinden takip ediyorlar.

Araştırma ile ortaya çıktığı üzere, Twitter’ın diğer sosyal platformlardan farklı olan orijinal yapısı, kullanıcıların markalardan beklentilerini de etkiliyor. Diğer mecralarda markaları çoğunlukla indirim ve promosyonlar için takip eden tüketicilerin, Twitter üzerinde markalardan beklentileri biraz daha farklı bir boyuta taşınıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*