15 Kasım 2018

Mağazalar Lokasyon Merkezli Hizmetlere Ağırlık Verecek

Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarla beraber önemini arttıran kişiselleştirme hizmetlerinden bir tanesi hiç şüphesiz lokasyon bazlı hizmetler.

Müşterilerine bulundukları noktaları göz önüne alarak hizmet sunmak isteyen mağazalar, CompTIA tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bu hizmetin öneminin farkında ve yatırım yapmaya hazırlanıyor.

ABD’de 500 mağaza ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, mağazaların yakın zamanda uygulamaya sokmayı planladığı, ya da var olanı geliştirmek adına adımlar atmayı tasarladığı en çok tercih edilen teknoloji bazlı geliştirme lokasyon bazlı hizmetler olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmaya katılan markaların halihazırda bu tarz bir uygulamalarının bulunduğu, ya da foursquare tarzı check-in uygulamalarını kullandıklarını belirten kısmı %21 olarak açıklanırken, mağazaların %28’i bu tarz uygulamalar ile çalışmayı planladıklarını belirtiyor.

Lokasyon bazlı uygulamaların ardından ilk sırada yer alan teknoloji bazlı geliştirme hizmeti %27 tercih oranı ile müşteri sadakat programları olarak ortaya çıkıyor. Araştırmada yer alan markaların %26’sı pazarlama amaçlı QR kodları üzerinde çalışmayı planladıklarını eklerken, %24’ü Groupon benzeri fırsat siteleri ile çalışmayı, %23’ü müşteri merkezli bloglar oluşturmayı, %20’sı email pazarlama çalışmalarında yoğunlaşmayı, %15’i ise Facebook sayfalarını kurmayı planladıklarını açıklıyor.

Araştırmaya göre markaların %65’inin email marketing çalışmaları, %62’sinin ise Facebook sayfaları bulunuyor.

Araştırma yetkilileri, araştırmalarında markaların %63’ünün bu sene teknoloji odaklı yatırımlarını arttıracaklarını belirttiklerini paylaşırken, katılımcıların sadece %7’si teknolojiyi istedikleri kadar iyi kullanabildiklerini belirtiyor.

CompTIA, çalışmasında yer alan mağazaların %13’ünün bir mobil ödeme hizmetini sistemlerine entegre ettiklerinin de araştırmaları ile ortaya çıktığını öne sürerken, %19’unun ise gelecek 1 sene içerisinde bu tarz bir uygulamayı kullanıma başlamak için çalışmaları olduğunu bildiriyor.

Mobil internet kullanımında tüketicilerin artık daha deneyimli olduğunu paylaşan araştırma yetkilileri, mobil cüzdanların kullanım artışı ihtimallerinin mağazalar tarafından öngörüldüğünü ifade ediyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*