18 Kasım 2018

CraigsList.org’un Kazanç Kaybı CEO’sunun Umrunda Değil

1995 yılında Craig Newmark adında bir gencin arkadaşlarıyla San Francisco merkezli etkinlikleri, ilgisini çeken ürünleri paylaşmak amacı ile başlattığı, ve bugün milyar dolarlık yıllık kazançlara ulaşan Craigslist.org’un kazancı 9 yıldan beri ilk defa azalma gösterdi.

Fakat bu azalma firma CEO’sunun umrunda bile değil.

Geçen seneyi 121 milyon dolar ciro ile kapatan CraigsList‘in 2011’i ise 115 milyon dolar ciro ile kapatması bekleniyor.

1996 yılında yoğun ilgi ile dışarıdan kullanıcılara da açılan, kullanımın artması ile beraber bünyesindeki kategorileri git gide arttıran CraigsList, Newmark tarafından karlılığı hiç düşünülmeden oluşturuldu.

Firma hala pekçok iş kolunun aksine, ek kazanç sağlayabilecek reklam taleplerini hiç düşünmeden geri çeviriyor. CraigsList, sadece operasyon giderlerini karşılamak adına iş ve ev ilanlarından ücret talep ediyor.

ABD’nin en çok kullanılan 11. sitesi CraigsList CEO’su Jim Buckmaster, The Guardian’a yaptığı açıklamasında firmanın asıl amacının hiçbir zaman karlılık olmadığını, karlılığın sadece hizmetin bir sonucu olarak kendiliğinden ortaya çıktığını belirtiyor.

Buckmaster, diğer iş modellerinde olduğu gibi her çeyrekte belirli karlılığı yakalamanın CraigsList’in ilk hedefi olmadığını, hedeflerinin en iyi hizmeti tüketicilere en kolay şekilde sunmak ve iletişimi sağlamak olduğunu belirtiyor. Yani karlılık firma için sadece hedeflerin getirdiği bir ek kazanç.

Craigslist her ay 65 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Firmanın 2011 kazancı yaklaşık olarak 115 milyon dolar olarak belirlensede, CraigsList’in bu günkü değerinin 1 milyar dolara ulaştığı iletiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*