21 Kasım 2018

Crowdfunding’in Dünya Çapında Önlenemez Yükselişi

Crowdfunding ya da Türkçe anlamıyla “kitle fonlaması” son zamanlarda birçok yeni girişim ve yatırımcının gündeminde olan bir konu. Peki nedir bu crowdfunding? Bir proje veya girişim için ihtiyaç duyulan maddi kaynakların, bu projeye inanan ve yatırım yapmak isteyen bir topluluk tarafından sağlanması olarak açıklayabiliriz. Tabi ki, bu girişimlere yatırım yapan kişilerin de bu işten belirli ölçülerde kazançları olabiliyor.

Girişimler ve yatırımcılar için sayısız fırsat yaratan crowdfunding’in başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalleri de göz ardı edilmemeli. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre 2011 yılında dünya çapındaki girişimler, 453 crowdfunding sitesi aracılığıyla 1.8 milyar dolarlık bir yatırıma ulaştı. Özellikle geçtiğimiz yıl popülerliğinde zirve yapan crowdfunding sitelerinin sayısında da yüzde atmış gibi bir oranda artış gözlemlendi.

2011 yılı sonunda Avrupa’da crowdfunding hizmeti veren beş portal mevcut iken, bu girişimler toplamda 2.2 milyon dolarlık bir fon sağlama başarısını gösterdi. Avrupa’da yıl sonuna kadar üç tane daha “kitle fonlama” sitesinin hayata geçmesinin beklendiğini de belirtelim. Geçtiğimiz günlerde bizim de haberini yaptığımız reklamsız Twitter alternatifi App.net, crowdfunding yöntemiyle tam 600 bin dolar topladı. Bu ve bunun gibi çok sayıda başarı hikayesi var. Özellikle New York’ta Tesla Müzesi kurmak amacıyla başlatılan fon bulma arayışları çok kısa bir süre zarfınfa 850 bin dolar gibi bir rakama ulaşılmasıyla nihayete erdi. Peki bu yatırımlar nasıl geliyor? Öncelikle girişiminizin gerçekten iddialı olması şart. Eğer piyasada olmayan “basit, cazip ve anlamlı” bir ürün veya hizmet geliştiriseniz yatırım almanız kaçınılmaz.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi crowdfunding, gerek yatırımcıya, gerekse girişimciye birçok potansiyel avantaj sağlayabiliyor. Ancak bu yatırımcılık çeşidinin risklerini tam olarak idrak edememiş daha az deneyimli iş adamları için de kapıda bekleyen onlarca tehlike mevcut. Crowdfunding siteleri bu konuda risk teşkil edebilecek tüm etmenleri olabildiğince şeffaf bir şekilde bildirmeleri tüm taraflar için daha iyi olacaktır. Akıntının yönünün her saat başı değiştiği iş dünyasında; girişim sermayesi yatırımcısının piyasaya aşırı iyimser yaklaşması, başarısının önündeki en büyük engel olabilir. Hal böyle iken, olası riskleri önceden hesaplayıp işe öyle koyulmak ufak fırtınalarda alabora olmanızı engelleyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*