16 Kasım 2018

CTR, CPA, ROI – E-Ticaret’e Yeni Başlayanlar için Paid Search Reklamların Performansının Ölçümlenmesi

Küçük veya orta ölçekli bir işletme olarak e-ticaret’e girmek istediğinizde sitenize trafik yaratmanın ne kadar önemli olduğunu taktir edersiniz. Sitenize trafik yaratmak konusunda yapabileceğiniz başlıca çalışmalar arama motorlarında görünür olmaktan geçer.

Araştırmalar göstermektedir ki; bireylerin büyük bir çoğunluğu alışveriş yapmadan önce arama motorları vasıtası ile ürün hakkında araştırma yaptıktan sonra alışverişe yönlenmektedir.

Bu kural, offline mağazacılık için de geçerlidir. Hele hele online mağaza sahibi iseniz ve güvenilir bir yapı üzerinden alışveriş fırsatı sunuyorsanız, sitenize yönlenen bireyi satın almaya yönlendirmeniz işten bile değildir.

Arama motorlarında görünür olmak için yapılan çalışmalar genel anlamda SEM/ Search Engine Marketing: Search Engine Optimization ve Paid Search Advertising uygulamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu makale ile paid search reklamlarının performansının nasıl ölçümlenebileceğini değerlendireceğiz.

Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak kullanılan arama motorları (Google, Bing, Yahoo vb; Türkiye’de ağırlıklı kullanılan arama motoru Google) üzerinde hedefli reklam vererek, arama motoru vasıtası ile ürün arayan kullanıcıyı daha kolay alışverişe yönlendireceğinizi bilirsiniz. Fakat eğer bu işe yeni giriyor iseniz, bu konuyu sakın basite almayın.

Dinamikleri çok farklı olan, strateji ve bütçe yönetiminin alışılmış pazarlama ve reklamcılık metodları ile hiç alakası olmayan bu sistemi Türkiye’de yönetecek kişiler her geçen gün artmakla birlikte halen yetersiz kalmaktadır.

Herşeyden önce e-ticarete yeni giren birisi iseniz, SEM ile ilgili çalışmayı bir ajansa yaptırmanız çok daha doğru olacaktır. Fakat işi hangi metrikler ile takip edeceğinizi bilmeniz ajansın veya çalışanınızın performansını ve dolayısı ile bütçenizin verimini kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Türkiye’de online reklamcılıkta çoğunlukla performans olarak reklam verene sunulan metriklerden birisi CTR (clickthrough rate), yani tıklanma oranıdır. Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz, kesinlikle CTR üzerinden yani tıklanma oranınız üzerinden bütçenizi değerlendirmeyin.

Çünkü bu metrik, sitenize yönlenen trafik hakkında bilgi verse de asıl çıkış noktanız verdiğiniz reklam ile ne kadar satış yaptığınız/veya üye kaydı aldığınız olmalıdır. Yani CPA (cost per action)= maliyet/ dönüşüm’dür.

Gelelim reklamlarınızın finansal getirisini ölçmek konusuna. Burada kullanılan metrik, yatırdığınız her kuruşun karşılığını ne şekilde aldığınızı veya alamadığınızı anlayarak reklam bütçenizi doğru kelime, kelime öbekleri üzerine yatırmanız konusunda, kampanyaların yönetimi ve sonuçları hakkında bilgi verecektir.

ROI: return on investment = (Gelir – Maliyet) / Maliyet (reklam maliyetinin, satış veya potansiyel müşteriler gibi dönüşümlerden üretilen kara göre oranıdır.) ROI’niz, reklam kampanyanızın maliyeti karşılığında elde edilen iş değerini gösterir.

http://adwords.google.com/support/aw/bin/answer.py?hl=tr&answer=14090Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*