15 Kasım 2018

T-Shirt Tasarımında Alışkanlıkları Değiştiren CustomInk’in Tarihi

CustomInk
Bugüne kadarki başarı hikayelerinde çoğunlukla adından sıkça söz edilen, dünyaca ünlü şirketlerin hikayelerine yer verdik. Bu şirketlerin yanı sıra, bir de adını her gün haberlerde duymadığımız ve daha dikey alanlarda hizmet veren, yıllardır yaptıkları işlerle müşterilerinin kalbini kazanan şirketler de bulunmakta. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren bu şirketlerden biri de kişiye veya gruplara özel t-shirt tasarımı ve basımı yapan CustomInk.

3 girişimci arkadaşın hayata geçirdiği proje şu an oldukça popüler ve kuruluşlarından itibaren sayısız kişiye ulaşarak onlar için özel t-shirtler hazırladılar. Wall Street’teki işinden bunalan ve kendi işini kurmak isteyen Marc Katz, bu düşüncesini üniversitedeki oda arkadaşı Mike Driscoll ile paylaştı ve böylelikle ikili arasında bir iş kurma fikri doğmuş oldu. Geleneksel yöntemlerle üretilen baskı t-shirtlerin çok zor ve maliyetli olduğunu fark eden ikili, bu işi daha kolay ve eğlenceli hale nasıl getireceklerinin üzerine kafa yormaya başladılar.

Bir bilgisayar dahisi ve aynı zamanda Mike’ın üniversiteden sınıf arkadaşı olan Dave Christensen‘in projeye de dahil olmasıyla CustomInk hikayesi 1999 yılında Marc’ın yeşil koltuğunun üzerinde başladı.

Üçlünün düşüncesi, kullanıcıların site üzerinde diledikleri gibi tasarım yapabilecekleri bir platform oluşturarak, internet üzerinden sipariş alıp, kullanıcılara fiziki olarak bir ürün verebilmekti. Dave ve Marc’ın iş planının üzerinde çalışmalarının ardından 2000 yılında CustomInk’i resmi olarak açan genç girişimciler, 2000’in sonunda ise siteyi tam haliyle çalışır hale getirerek, tam performans sipariş almaya başladılar.

CustumInk ilk sipariş formuBaşlangıçta 10 kişilik bir ekibi olan CustomInk, ilk siparişlerini yazılı olarak alıyordu. Müşterilerinin bilgilerini bir kağıda yazan çalışanlar, işin bitiş ve teslimat tarihlerini bilgisayar olmadan hesaplıyorlardı.

Sektörü yakından takip edenler mutlaka hatırlarlar, 2000’li yıllar özellikle ABD’de birçok şirket adının sonuna .com koyarak, işini internete taşımaya kalkmış; fakat patlak veren Dotcom Balonu yüzünden, birçok girişimcinin kurduğu bu şirketler kapanmak zorunda kalmıştı. CustomInk’in de kuruluşu bu döneme gelmiş olsa da şirketin, kullanıcılardan aldığı tepkiler olumlu yöndeydi.

2002 yılında müşterilerinden gelen yorumları sansürsüz bir şekilde sitelerinde yayınlama kararı alan CustomInk’e gelen yorumları buradan okuyabilirsiniz. 40.000’den fazla yorumun yer aldığı sayfadaki en ilginç yorum ise “Eğer CustomInk bir kadın olsaydı, onunla evlenirdim” olsa gerek.

2005 yılında Inc. Magazine’in en hızlı büyüyen 500 şirket listesinde 55. sırada yer alan CustomInk, 2000 ile 2011 yılları arsında 25 milyondan fazla ürün siparişi aldı ve teslim etti. İlk başlarda sadece t-shirt baskısı yapan şirket, şu an şapka, kapüşonlu ceket, içecek tutacakları ve araçlara yapıştırılan stickerlar gibi farklı ürünler de sunmaya başladı.

CustomInk Çalışacak En İyi Şirketlerden Biri

Washington Magazine, 2005, 2007 ve 2009 yıllarında, Washington DC bölgesinde “Çalışılacak En İyi Şirket” olarak CustomInk’i de seçti. Bunun gibi birçok farklı özelliğe sahip olan şirket, üyeleri arasında bir sosyallik yaratabilmek ve sitede yapılan tasarımları diğer kullanıcılarla paylaşmak için haftanın en iyi tasarımı ve bu t-shirt sahiplerinin düzenlediği etkinliği CustomInk’in sayfasında paylaşıyor.

2005 yılında şirketin 90 çalışanı bulunmaktaydı. Müşteri hizmetlerindeki personeline, hatasız geçen her ay için 100 dolarlık hediye çeki veren şirketin gelirleri o yıl bir öncekine kıyasla %86 arttı. Şirket içinde farklı yarışmalar ve etkinliklerle çalışanlar için sosyal bir ortam yaratan şirketin ofis duvarlarını da yine çalışanların yaptığı sanat eserleri süslüyor.

CustomInk

Bunun yanı sıra çalışanlarına Pazartesi günleri ücretsiz kahvaltı, Cuma ücretsiz öğlen yemeği gibi hizmetler de sunan şirket, personeline %100 sağlık sigortası ve çalışanlar arası eşitlik gibi imkanlar sunuyor. 2007 yılında dünya genelinde toplam 161 çalışanı olan şirketin yaş ortalaması ise 25 civarındaydı. Günümüzde ise şirketin 300’den fazla çalışanı bulunmakta.

Kanada ve ABD sınırları içine ücretsiz kargo hizmeti veren şirket, siparişleri 2 hafta içinde teslim ediyor. Kullanıcılar teslimatın daha hızlı olmasını istiyorlarsa 1 hafta içinde teslim imkanı sunan bir programı da bulunan şirket, acil durumlarda 2 ile 4 gün içinde de ürün teslimatı yapabiliyor.

İlgili yazı: Aradığı Ayakkabıyı Bulamayınca Şirket Kurdu: Zappos’un Tarihi

Birçok tüketici için çağrı merkezleri pek sevilen yerler değildir. Çağrı merkezlerinde yetkili bir kişiye ulaşmak bazen çok uzun süre alabiliyor; ama CustomInk bu hizmetine oldukça güveniyor. İşini bilen ve tasarım konusunda bilgili çağrı merkezi personeli sayesinde tüketicilerin kendilerini arayıp tasarımlarıyla ilgili her türlü detayı sormalarını istiyor. Değişen teknoloji ve alışveriş alışkanlıklarına da ayak uyduran şirket, online chat özelliğiyle dileyen kullanıcılara internet üzerinden destek hizmeti veriyor.

Spor kulüpleri, doğum günü partileri, ofis partileri ya da toplu düzenlenen her türlü aktivitede kullanmak için kullanıcıların tercih ettiği CustomInk’in ana prensibi ise Türkçe’de en özet haliyle, “kendine nasıl davranılmasını istiyorsan, karşındakine de o şekilde davran” şeklinde açıklanabilecek Altın Kural (Golden Rule). Müşterilerine ve çalışanlarına bu prensiple yaklaşmayı seçen şirketin kurucuları 2003 yılından beri bu prensip doğrultusunda şirketi yönetiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*