17 Kasım 2018

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

CV Hazırlama İpuçlarıİlk izlenim önemlidir. Bunu hepimiz biliriz. CV, bizi iş hayatında tanımayan insanlara, hakkımızda ilk izlenim yaratan sihirli bir belgedir. Sihrin iyi veya kötü olması bizim elimizdedir. İş görüşmesine çağrılmamızı sağlayacak CV’yi hazırlamak, basit bazı kuralları bildiğimizde oluşturması eğlenceli olan “satış aracımızdır”.

İyi bir CV, temelde “işi yapabilir mi” ve “işe adapte olabilir mi” sorularını cevaplandırabilmelidir.

CV’mizin nasıl bir yol izleyeceğini biliyor olmak, işimizi biraz daha kolaylaştırabilir. İş arama siteleri, e-mail veya tanıdıklarımız aracılığıyla şirkete ulaşan CV’miz öncelikle İnsan Kaynakları Departmanı’na varır. İnsan Kaynakları tarafından incelenip olumlu değerlendirilen CV, ilgili departmana doğru yola çıkar. CV çalışmak istediğimiz departmanın yetkilisi tarafından da olumlu değerlendirilirse,  mülakata çağrılabilmemiz için yeniden İK departmanına yönlendirilir. Bu sebeple CV’mizin İK’nın bizi tanıyabileceği kadar basit, işimizin detaylarını bilen departman yetkilisine olumlu bir izlenim verecek kadar da teknik bilgi içermesi gerekir. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Aşağıda İngilizce ve Türkçe örnek CV’leri ve örnek ön yazıyı bulabilirsiniz (bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada bağlantıya tekrar tıklayarak dosyaları masa üstünüze indirebilirsiniz). Bu örnekler üzerinden kendi CV’nizi oluştururken aşağıda listelenen kurallara uyarsanız, telefonunuzun mülakatlara çağrılmak için bundan sonra bol bol çalacağına emin olabilirsiniz.

İngilizce CV Örneği
Türkçe CV Örneği
Ön Yazı Örneği

Yapılması Gerekenler

 1. Hangi pozisyon için başvuruda bulunuyor olursanız olun, CV’de yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Bu konuda iyi değilseniz bir arkadaşınızdan yardım rica edin.
 2. İşinize hakim olduğunuzu CV’nizi değerlendirecek olan kişilere gösterebilmek için işinizle ilgili anahtar kelimeleri kullanın.
 3. CV’nizi Word formatında hazırladıysanız gönderirken mutlaka PDF formatına çevirin.
 4. CV dosyanızın adını “Ad Soyad” şeklinde gönderin. “yeni CV”, “özgeçmiş son” “_CV_revize” gibi isimler ile göndermeyin.
 5. E-mail ile başvuruda bulunuyorsanız, e-mailin başlık kısmına “Başvurduğunuz Pozisyon – Ad Soyad” yazıp yollayın. Genel bir başvuruda bulunuyorsanız “Genel Başvuru – Ad Soyad” yazın.
 6. Mailinizin ulaşıp ulaşmadığına dair teyit almak istediğinizi kibarca yazın, ama ilgili kişiyi sıkıştırmayın.
 7. Anlayışlı bir ekip arkadaşı olacağınızı göstermek için, mailinizi yolladığınız kişiye, yazınızın sonunda özgeçmişinizi okumaya zaman ayırdığı için teşekkür edin.
 8. CV’nizde veya ön yazınızda şirketin ve işin size katacaklarını bir veya iki cümleyle aktarmaya çalışın.
 9. CV’nizi hazırladıktan sonra mutlaka kontrol edin. Sizin atlamış olacağınız hataları yakalayabilmek veya başka bir görüş alabilmek için bir arkadaşınızdan veya İK uzmanından yardım rica edin.
 10. Yaptığınız başvuruyu mailinizde saklayın.

Yapılmaması Gerekenler

 1. İş yeri bilgilerinizi yazarken şirketin resmi ünvanını yazmayın. Şirketinizin, diğer insanlar tarafından bilinen marka adını yazın. Ltd, A.Ş. gibi gereksiz ayrıntıları eklemeyin.
 2. İş tanımınızı paragraf halinde yazmayın. Maddeler halinde hazırlayın.
 3. CV’nize neden işten ayrıldığınız gibi negatif cümleler veya anlamlar içeren cümleler yazmayın.
 4. CV’nize gerçek olmayan bilgileri dahil etmeyin.
 5. CV’nizi okuyacak kişinin dikkatini dağıtacağından gereğinden fazla koyu (bold), yatık (italik) ve alt çizgili yazı formatlarını kullanmayın.
 6. Sırf CV’nizi doldurmak için gereksiz bilgiler eklemeyin.
 7. CV’nizi el yazısı ile hazırlamayın.
 8. Bir mail içerisinde birden fazla şirkete başvuruda bulunmak, mailiniz şirkete ulaştığı anda değerlendirme dışı tutulmanıza neden olur. Bu yüzden bir maile birden fazla şirketi koyup başvuruda bulunmayın.
 9. CV’ye yazdığınız mail adresiniz sizi yansıtır. Mümkün olduğunca ad soyad kombinasyonlu mail adresleri kullanın. Çizgi film kahramanı veya takma adınız olan bir mail adresiniz varsa iş başvurularında kullanabilmek için başka bir mail adresi alın.
 10. CV’nizi içeren maili boş olarak göndermeyin. Kısa ve mümkün olduğunca samimi bir içerik hazırlayın.

Öneri

 1. CV’nizin 1 sayfa olmasına özen gösterin.  Fakat sadece 1 sayfa olması için yazıları sıkıştırıp okunmasını zor hale getirmeyin.
 2. CV’nizin kolay okunur olmasına dikkat edin. Yazı fontunu 11 veya 12 olarak belirleyin.
 3. Farklılaşmak her zaman iyidir. Özellikle yaratıcılık gerektiren pozisyonlara başvuruyorsanız alışılmış formatların dışına çıkmakta özgür olduğunuzu bilin.
 4. İşyeri adının yanına şirketin logosunu da ekleyin. Böylece görsel hafızası, sözel hafızasından kuvvetli olan kişilerin CV’nizi olumlu değerlendirmesini sağlayın.
 5. Sizi yansıttığını düşündüğünüz fotoğrafınızı CV’nize ekleyin.
 6. Referanslar bölümünü doldurmayın. “İstenildiğinde paylaşılacaktır.” gibi bir cümle kullanın.
 7. Özellikle istediğiniz bir şirket varsa iş ilanını dikkatlice okuyup o işe uygun CV hazırlayın. İş ilanında yer alan özelliklere sahip olduğunuzu karşı tarafa gösterebilecek bilgilerinizi ekleyin.
 8. Tekrarlardan kaçının. Eş anlamlı cümleler kullanmayın.
 9. Abartılı cümlelerden kaçının.
 10. CV’de, ön yazıda veya yolladığınız e-mailde şirket ve iş ile ilgili heyecanınızı aktarmaya çalışın.

Yanılgı

• CV’lerde aranan fazla işyeri tecrübesi değildir. Aksine sık iş değiştirmiş adaylar, olumsuz değerlendirilir.

• CV hayat hikayenizi anlatacağınız bir format değildir.

• Başvurduğunuz şirkette çalışmayı çok istiyor ve hangi görev olursa olsun kabul etmeyi düşünüyor olsanız da, bu durumu karşı tarafa CV veya ön yazınızla yansıtmayın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Merhaba,

  CV nizi kontrol edin demişsiniz. Bence en az 20 kere kontrol etmek gerekiyor bir cv yi. Ayrıca bir cv hazırlama süreci en az 1-2 hafta sürmeli. Bu arada cv nizin draftlarını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Daha önce bir kaç tane stajer ilanı için cv okumuştum, genel olarak cv hazırlamayı bilmiyoruz. Bu güne kadar henüz çok güzel bir cv ye denk gelmedim.

  Niçin referans yazmayın dediğinizi anlamadım. Bence açık ve olduğunuz gibi olmak her zaman iyidir.

  Cv de çok ayrıntıya girmemek bence de en iyisi. 1 sayfalık cv yi hedeflemek iyi ama zor olabilir. Ben de cv yazarken önce aklıma gelen herşeyi yazarak başlıyorum. Daha sonra zaten belli olan bilgileri çıkarta çıkarta cv yi küçültüyorum. Ama 1 sayfaya indirmeyi başaramadım, demek ki daha çok yol var.

  Şu konuya değinmemişsiniz: Bazı adaylar sadece okul veya firma adı yazıyor. Buna ek olarak iş ve eğitim bilgileri için başlama ve bitiş tarihi ile , lokasyon da girmek gerekiyor bence.

  Bir de cv nin okunabilir olması çok önemli. CV nizi okumak için en fazla 2-3 dakika ayrılacağını bilmelisiniz. Bu nedenle önemli bilgiler, mesela firma isimleri ve tarihler, kolay okunabilir ve büyük fontla yazılmalı bence.

  CV örnekleri çok iyi olmamış bence. Mesela şu güzel bir örnek : http://www.cv4you.com/img/amy-nice.png

  Sonuçta güzel bir yazı hazırlamışsınız. Tebrikler.

  Reşit Şahin

  • Merhaba,

   Zaman ayırıp fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

   Dediğiniz gibi CV vakit ayırarak hazırlanması gereken bir belge.

   Referans ikinci etapta önemli olan bir bilgidir. Aday ve şirket birlikte çalışma potansiyelini gördükten sonra tanıdıklarınızdan sizin hakkınızda fikir almalıdır. Ayrıca sizin referansınız olan kişinin iletişim bilgilerini, her başvurduğunuz yere iletmek, referansınızı rahatsız edebilir. Çünkü ne yazık ki referans sürecini çok doğru yönetemeyen şirketler bulunmakta.

   En idael olarak saptanan 1 sayfalık CV olmakla birlikte, özellikle iş tecrübeleriniz fazlaysa bir sayfaya indirmek imkansız olabiliyor. Burada hedeflenmesi gereken tekrarlardan kaçmak olmalı.

   Paylaştığınız CV formatı için de ayrıca teşekkür ederiz. Bu paylaşımlar oldukça, hazırladığımız CV’lerin formatları gelişecektir.

 2. Senem Hanım yazılarınızı beğenerek okuyorum, bu da oldukça güzel bir yazı elinize sağlık.

  Fakat insanlara “bunları yapın/yapmayın” temasında yazdığınız yazılardaki örnek CV’lerde EXPERİENCE, EXPERTİSE gibi ingilizce, “Dünya çağında tanınan…” gibi Türkçe imla hatalarının olmamasını beklerdim. Kendi verdiğiniz birinci maddeye aykırı örnekler. Örnek CV ve Ön Yazınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Merhaba Umut Bey,

   Pozitif yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

   Bir işte ne kadar uzman olursak olalım, her zaman gözden kaçma ihtimali olan önemli detaylar olabilir. Bu yüzden paylaşım önemlidir. Paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Her zaman yorumlarınızı bekleriz.

 3. hüseyin der ki:

  teşekkürler

 4. Fatih der ki:

  Merhaba Senem hanım, yazılarınızı çok beğeniyorum. Benim bir sorum olacak, bir grafiker olarak yaratıcı bir özgeçmiş hazırlamak istiyorum, internette yaptığım bazı araştırmalarda bu şekilde yaratıcı olarak hazırlanan bazı özgeçmişler gördüm. Şu sayfada bir örnek var: http://ozgecmis.gen.tr/wp-content/uploads/2013/04/ozgecmis-ornegi8.jpeg

  Sizce firmalar bu tarz özgeçmişleri ne kadar ciddiye alır? Bu şekilde bir özgeçmişin grafikerlik alanında başarılı olacağına inanıyor musunuz?

  • Fatih Bey Merhaba,

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Özgeçmiş formatlarını mümkün olduğunca başvuracağınız şirketlere özel hazırlamak hızlı ve olumlu dönüş alabilme imkanı sağlayacaktır. Kurumsal şirketlere başvuruda bulunurken iki özgeçmiş yollayabilirsiniz. Bir tanesi daha standart, diğeri ise sizin gibi yaratıcı pozisyonlarda çalışan kişilerin; yaratıcılıklarını ve farklılıklarını gösterebilmelerine imkanı veren kendinize has özgeçmiş olabilir.

   Yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz herhangi bir konu olursa haberleşmek dileğiyle 🙂

Fikrini söyle

*