12 Kasım 2018

Daha İyi Mobil Optimizasyon İçin 3 Öneri

Bir süredir mobil cihazlarda geçirilen süre, masaüstü bilgisayarlarda geçirilen süreyi geçmiş durumda ve bu yönelim artarak sürüp gidecek. Kullanıcıların mobil cihazların rahatlığı ve ulaşılabilirliğini tattıktan sonra zorunda kalmadıkları sürece masaüstü bilgisayarlara geri dönmeleri beklenmiyor. Bu da, mobil için doğru optimize edilmiş siteler kullanan perakende markalarına büyük fırsatlar sunuyor. Sitenizin mobil optimizasyonunu daha iyi yapabilmeniz için çok temel 3 önerimiz var.

1. Call To Action’ınız Net Olsun

İşletmenizi online ortamda bulan mobil kullanıcıların dönüşüm oranı, masaüstü kullanıcılarına göre neredeyse 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mobil aramaların yüzde 70’ı bir saat içerisinde bir aksiyona dönüşüyor. Bu yüzden CTA butonunuzun görülebilir, ilgi çeken ve parmakla üzerine basılabilecek boyutlarda olduğundan emin olun. Ayrıca CTA yaparken spesifik olun, kullanıcıların ne yapmalarını istiyorsanız doğrudan bunu söyleyin; “kayıt ol” deyip bırakmayın. CTA’ya yönelik fazladan ekleyeceğiniz bir tek kelime bile dönüşüm oranınızı yüzde 320 oranında artırabilir.

2. Sosyal Kayıt ve Giriş Sistemleri Kullanın

Hiç kimse cep telefonundan yeni bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmak istemediği için (çünkü hala yazması zor), çoğu kişi artık kullanıcı adı ve şifrelerini hatırlamakta zorlanıyor. Kullanıcı adı ve şifresini hatırlamayan kullanıcılar siteden çıkıyorlar ve bir daha ne zaman geri dönecekleri belli olmuyor. Yeni bir hesap yaratması gereken kullanıcılar ise çoğunlukla hesap yaratmıyor. Siteleri terk eden kullanıcıların yüzde 64’ü, bir sosyal hesap ile kayıt veya giriş seçeneği olması halinde mevzubahis siteye girip her ne yapıyorlarsa onu yapmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Yani sosyal hesap ile kayıt ve giriş seçeneği koymamanız, potansiyel müşteri kitlenizin üçte ikisini anında kaybettiğiniz anlamına geliyor.

3. Tüm Cihazlara Hazır Olun

Ortalıkta “mobil” adında bir tek cihaz yok, binlercesi var. Kullanıcılarınızın hangi cihazları kullanarak sitenize erişmek isteyeceklerini bilemezsiniz. Bu yüzden siteniz, mümkün olan en fazla sayıda mobil cihaza uyumlu olmak için hem mobil uyumlu hem de responsive olmak zorunda. Bunu yalnızca kodlama ile değil, gerçekten farklı mobil ekran türlerinde siteyi açıp kullanım testleri yaparak bir sorun çıkmadığından emin olmalısınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*