18 Kasım 2018

Daha İyi Video İçerik İçin 3 Tavsiye

Günümüzün milyonlarca kişi tarafından seyredilen viral videolarının bazı ortak özellikleri var. Başarılı viral videoların istisnasız hepsi özgün, esprili ve popüler kültüre göndermelerle dolu. Bu etkenler basit ve çabuk tüketilebilir bir formatta sunulduğunda, kullanıcıları harekete geçiren duygusal tepki oluşturuyorlar. Buradaki kullanıcıların geçtiği hareket, videoyu kendi sosyal çevrelerinde paylaşmaları ve viralliğine katkıda bulunmaları.

Örneğin Weird Al Yankovich’in son videosu Tacky, bütün bu konularda çok başarılı bir viral video. Bu videonun esas başarısı, bağımsız bir video içerik üreticisinin YouTube olmadan da başarılı videolar yayınlayabileceği ve dünya çapında fenomen haline gelebileceği. Bunu yapabilmenin önemli yollarından birisi, kullanıcı deneyimi üzerinde kontrol sahibi olabilmek. Bu da JW Player gibi yazılımlar ile mümkün. JW Player, markaların içerik alanına girip, kendi istedikleri gibi kullanıcı deneyimini ayarlayabilmelerini sağlıyor. Tam ters örnek olarak YouTube, kullanıcı deneyimini markalara bırakmıyor, kendisi kontrol ediyor. Örneğin YouTube’da video arayüzünü kontrol etmeniz, kendi markanıza uygun bir şekilde düzenlemeniz mümkün değil.

YouTube haricindeki sitelerde ve platformlarda video yayınlamanın bazı avantajları var. Özellikle çağdaş video içerik pazarlamanın gerektirdiği kullanıcı deneyimini kontrol altına alma konusunda en öne çıkan rakip JW Player. Öncelikle daha yüksek kalitede (bitrate olarak, çözünürlük değil) video içeriklere izin verdiği için, kullanıcı görsel olarak çok daha kaliteli bir video ile karşılaşıyor. JW Player aynı zamanda gecikme süresi çok düşük ve videoların nispeten daha hızlı oynatılmaya elverişli olduğu bir platform. Kullanıcı merak ettiği videonun açılmasını birkaç saniyeden daha uzun süre beklemiyor. Ayrıca MOVE altyapısı (Massive Open Video Ecosystem Infrastructure) adını verdikleri, içerik üreticisinin video oynatıcı arayüzü kendi tasarlamasına elverişli bir hizmet de sunuyorlar.

Video içeriğin kendisine baktığımızda ise, size 3 tavsiyemiz olabilir.

Öncelikle özgünlük en önemli kriterdir. Özgün bir video zaten kendi adına konuşur. Yaratıcılık burada çok önemli.

İkinci olarak da, hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak kendi eşsiz bakış açınızı sergilemeniz gerek. Kendi bakış açısı olan içerik, viralin temelidir. Hedef kitlenizin demografiklerini çok iyi inceleyip, kendi bakış açınızı bu hedef kitleye nasıl anlatacağınızı bulduğunuz zaman, işin çoğunu tamamlamış oluyorsunuz.

Son olarak da, duygusal bir tepki yaratmaya çalışın. Tepki ve harekete geçme, ancak bir duygunun ortaya çıkması ile olur. Bu duygunun sonucunda kullanıcı, videonuza yorum da yazabilir, kendi sosyal çevresinde de paylaşabilir; duruma göre değişir. Duygu ne kadar güçlüyse, kullanıcı tepkisi de o kadar yoğun olacaktır. Burada illa komiklik yapmanıza gerek yok. Üzüntü, acı, mutluluk, tatmin gibi duygular yaratmaya da odaklanabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*