21 Kasım 2018

Deepak Chopra’dan Kariyerinizde Yapabileceğiniz 3 Hata

Yayınladığı bir LinkedIn iletisinde Deepak Chopra, nasıl çalışılacağı, fırsatların nasıl değerlendirileceği ve nasıl başarılı olunacağı hakkında ortalıkta bir çok tavsiye olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Ancak asıl dikkatli olunması gereken nokta, nelerin yapılmaması gerektiği; özellikle gün geçtikçe fırsatlar herkes için azalırken”.

Ünlü bir yazar, alternatif tıp savunucusu ve The Chopra Foundation’ın kurucusu olan Deepak Chopra, özellikle üzerinde durulması gereken çok büyük 3 kariyer hatası olduğundan bahsediyor. Bunlar şöyle:

  1. Kendinize çok düşük hedefler koymak.
  2. Çok kesin olmanız gerektiğini hissetmek.
  3. Ne kadar gelişebileceğinizi görememek.

Chopra, bunları sıralamakla kalmıyor, bir de açıklıyor:

Düşük Hedefler

Bazı kişiler büyük bir kendine güvene sahipken çoğu kişi genellikle böyle bir kendine güvene sahip değildir. Güvende hissetmek istedikleri için beklentilerini düşürürler. Düşük beklentilerin daha azriskli olduğunu düşündükleri için güven duyguları artar. Gerçekler ise böyle değildir.

Beklentilerinizi çok düşük tutmanız, değerli bir şeye dönüşme ihtimali çok düşük olan bir iş koluna saplanıp kalmanıza neden olur. Ofiste fotokopi çekerken editör olan, fenomen olan bir film senaryosu satan her tur rehberi için, bunları olamayan on binlerce kişi var. Kişileri işe takılı bırakan işin kendisi değil, kendinize koyduğunuz psikolojik limitlerdir.

Kesinlik Tuzağı

“Hayat belirsizdir, ama insanların çoğu bu durumdan rahatsızdır, bu yüzden yapmamaları gereken zamanda daha kesin olan yoldan gitmek eğilimindedirler” diyor Chopra. Özellikle kariyerlerimiz söz konusu olduğunda çoğu kişi en güvenli, kesin ve kolay yoldan gitmeyi tercih eder. Diğerlerinin izlemelerini beklediği bir kariyer olanını izlerler, çünkü kararları diğerlerinin fikirleri tarafından şekilleniştir, bu yüzden risk almaktan her ne koşulda olursa olsun kaçınırlar.

“Ama gerçek başarı, belirsizlik ile barışabildiğiniz zaman ortaya çıkar; bilinmeyeni yaratıcı bir olasılığa dönüştürür” diyor. Kişisel belirsizlik zordur, bu anlaşılabilir, ancak kendinizi bilinçli olarak yönetip, ucu açık yollara girmezseniz, diğer alternatifiniz hiç bir yere çıkmayan bir yola girmektir.

Gelişmeye Boşvermek

Profesyoneller bir iş görüşmesine gittiklerinde, iş verene başvurdukları pozisyonun tüm sorumluluğunu alabilecek bilgi ve deneyime sahip olduklarını söylerler. Fakat bu, illa en uygun yol değildir.

Bu bomboş bir ritüeldir, kendine güveni gösterdiği varsayılan bir drama oyunudur” diyor Chopra. Gerçekte ise kariyerler, gelişmenin üzerine kurulur.

Hali hazırda ne bildiğinizi anlatmak yerine, başarıya ulaşmak için gereken bilgi ve deneyime sahip olduğunuzu, ancak kendi adınıza eğitim ve gelişim konularında ihtiyaçlarınız olduğunu söyleyin. Ayrıca, bu tarz bir meydan okumaya da hazır olduğunuzu söyleyin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*