21 Kasım 2018

Delivery Hero’yu Tanıma ve Anlama Kılavuzu

Türkiye e-ticaret sektöründeki en büyük yabancı satın almayı gerçekleştirerek 589 milyon dolara Yemeksepeti’ni satın alan Delivery Hero hakkında ne biliyoruz?

Aslına bakarsanız, hem çok, hem de az şey biliyoruz. Az bilmemizin sebebi, Delivery Hero’nun henüz 4 yıllık, yeni sayılabilecek bir şirket olması.

Tam adı Delivery Hero Holding GmbH olan şirket, Almanya Berlin menşeli. 30 ülkede faaliyet gösteren dev yemek sipariş şirketine bağlı 100 binden fazla restoran var. Hizmet verdiği veya partnerlerinin olduğu ülkeler arasında İsveç, İngiltere, Avustralya, Finlandiya, Polonya, İsviçre, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka, Güney Kore, Çin ve Latin Amerika ile Orta Doğu’daki bir çok ülke dahil.

Delivery Hero’nun çalışma mantığı Yemeksepeti ile bire bir aynı. Bulunduğunuz lokasyondaki restoranları mutfak veya fiyat gibi kriterlere göre filtreleyip, menülerini inceleyip siparişinizi veriyorsunuz. Daha sonra kredi kartı, PayPal veya kapıda ödeme gibi yöntemler ile ücreti ödüyorsunuz. Delivery Hero’nun aynı zamanda iPhone, Android ve Windows Phone uygulamaları da bulunuyor.

Kuruluş ve gelişim

Delivery Hero Niklas Östberg, Kolja Hebenstreit, Markus Fuhrmann and Lukasz Gadowski tarafından Mayıs 2011 tarihinde, global bir yemek sipariş ağı kurmak amacıyla hayata geçiriliyor. Niklas Östberg ve Fabian Siegel liderliğinde yine 2011 yılında hiç zaman kaybetmeden Avustralya, Rusya ve Meksika’ya yayılıyorlar. 2012 yılının başlarında ise şirket, Almanya’da Lieferheld’i ve İngiltere’de Hungryhouse’u satın alıyor.

Delivery Hero daha sonra Avrupa’da dört ülkeye daha yayılmak için 25 milyon euroluk yatırım buluyor. Bu dört ülke İsveç, Finlandiya, Avusturya ve Polonya. 2012 Ağustos ayında ise Çin ve Güney Kore’de satın almalar yapıyorlar. 2013 yılında Asya kıtasındaki yatırımlar devam ediyor. Başarılı bir partnerlik süresinden sonra Hindistan’daki TastyKhana’ya yatırım yapmaya karar veriyorlar.

2014 yılı içerisinde Delivery Hero belki de en önemli satın almalarını yapıyor. Tüm Latin Amerika pazarının lideri konumundaki PedidosYa satın alınıyor. 2014 ağustos ayında ise kendi ana vatanında mutlak söz sahibi olmak isteyen Delivery Hero, en büyük Alman rakibi ve pazar lideri Pizza.de’yi satın alıyor.

Delivery Hero şu anda Almanya’nın en hızlı büyüyen üçüncü starup’ı konumunda, ayrıca dünyanın en büyük yiyecek sipariş ağı. Delivery Hero bünyesinde 1500 kişi çalışıyor.

Yatırımlar

2011 Kasım ayında Delivery Hero ilk yatırımını alıyor. Yatırım turunda Team Europe, Holtzbrinck Ventures, Tengelmann Ventures, Kite Ventures ve ru-Net toplamda 4 milyon euro yatırım yapıyorlar.

Delivery Hero 2012 yılının Nisan ayında ikinci yatırım turuna başlıyor. Bu sefer şirketin, yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz Avrupa’daki dört ülkeye daha yayılabilmesi için yatırım değeri 25 milyon euroya çıkartılıyor. Aynı yılın Ağustos ayında ise Kite Ventures ve Kreos Capital tarafından toplamda 40 milyon euro daha yatırım alınıyor.

2013 yılının Temmuz ayında Phenomen Ventures tarafından 30 milyon dolar yatırım yapılıyor.

2014 Ocak ayında Delivery Hero beşinci (E serisi) bir yatırım turuna çıkıp, Venture Partners’tan 88 milyon dolar yatırım alıyor. Aynı yılın Nisan ayında yine Venture Partners 85 milyon dolar daha yatırım yapıp, Delivery Hero’nun var olan pazarlardaki konumunu sağlamlaştırmasını sağlıyor. Eylül ayına geldiğimizde İsveçli Vostok Nafta ve var olan partnerlerden 350 milyon dolar daha yatırım sağlanıyor. Bu rakam, 2009 yılından beridir Avrupa’lı bir start-up’ın aldığı en yüksek yatırım bedeli. Aralık ayında Rocket Internet tarafından 287 milyon euro alıyorlar. Delivery Hero’nun yüzde 30 hissesi ile birlikte Rocket Internet’in yaptığı toplam yatırım değeri 796 milyon euroya çıkıyor. Mart ayında ise Rocket Internet, Delivery Hero’daki hisselerini yüzde 39’a çıkartıyor.

Delivery Hero, toplamda 18 yatırımcıdan, 11 turda 1,3 milyar dolar yatırım alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*