19 Kasım 2018

Deloitte: Türkiye Lüks Pazarı 2018’de 2,5 Milyar $ Olacak [Infografik]

Lüks (2)

Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan ve Türkiye lüks pazarını ve Türk markalarının durumunu analiz eden çalışmaya göre, bir ülkede lüks pazarının gelişiminin beş temel fazdan geçtiği belirtiliyor. Türkiye ise birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi “Gösteriş Zamanı” fazında bulunuyor ve lüks, hâlâ ekonomik statünün sembolü olarak görülüyor.

Türkler Lüksü Seviyor

Türkiye’nin mevcut 5,3 milyar TL’lik lüks pazarının, arz ve talep tarafındaki gelişimler doğrultusunda 2018 yılına kadar her yıl %7’lik artış ile 7 milyar TL’ye yükseleceği öngörülüyor.

Dünyanın en büyük profesyonel hizmet firmalarından biri olan Deloitte, “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2015” raporunu yayımladı. Rapora göre lüks tüketim alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük 100 firması 2013 mali yılında kurlardaki dalgalanma ve teknolojideki karmaşaya rağmen 214,2 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Bu şirketlerden her birinin ortalama satış rakamı ise 2,1 milyar dolar oldu.

Lüksün lideri bu yıl da değişmedi: Louis Vuitton

Rapora göre, lüks tüketimin küresel güçleri sıralamasında ilk üç firma (Louis Vuitton, Compagnie Financiere Richemont, Estée Lauder) konumlarını korurken, ilk on şirket arasına iki yeni firma katıldı; ABD’li tekstil firması PVH (Calvin Klein) ve Hong Kong’lu mücevher firması Chow Tai Fook… Listeye bu firmaların katılması ile Shiseido ve Rolex ise ilk 10 dışına çıktı. En hızlı büyüyen yirmi şirketin ilk sırasında ise Hong Kong’lu Michael Kors yer aldı.

Türkiye pazarını değerlendiren Deloitte Danışmanlık Hizmetleri Perakende Sektörü Lideri Hakan Göl “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri İlk 100 listesine henüz Türkiye’den bir markamız girmemiş olsa da gelecekte yer alma potansiyelleri mevcut. Türk hazır giyim üreticilerinin lüks ürün üretim gücü, Türkiye’nin gelişen hazır giyim perakende pazarı, lüks segmentine odaklanan ve bu segmentte oluşmaya başlayan markalar bu potansiyeli tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor ” dedi. Lüks segmentte marka olmanın zorlu ve maliyetli bir yolculuk olduğunu ifade eden Göl, lüks pazarının sunduğu yüksek finansal potansiyelin ve prestijin ise girişimcilere cazip geldiğini belirtti. Lüks markası yaratma yolculuğunda lüksün merkezlerinde markalaşma, kültür ihracı rüzgârından faydalanma ve niş segmentlere odaklanma gibi inovatif stratejilerin izlenebileceğini sözlerine de ekledi.

lüks 3 - Kopya

Bu büyümeyi tetikleyecek unsurlar arasında ise;

  • Üst gelir grubunun yaptığı harcamalar ile orta gelir grubunun ulaşılabilir lüks markalara gösterdiği talep,
  • Kadınların hem iş yerlerinde hem sosyal ortamlarda çanta ve ayakkabı kategorilerini statü sembolü olarak görmeleri, aynı zamanda lüks markaların güzellik ve kişisel bakım ürünlerini kullanması,
  • Ünlülerin özellikle sosyal medya ile daha da görünür hale gelmelerine paralel olarak genç kuşağın bu kişilerin satın aldıkları markalara artan ilgisi,
  • Lüks markalara yönelik alışveriş merkezlerinin başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara ve Bursa’da artması; Adana, Antalya, Gaziantep, Mersin gibi Anadolu şehirlerinde ise çok katlı lüks mağazaların açılması ile lüks markalarının bu şehirlerdeki tüketiciler ile buluşması,
  • Türkiye’yi ziyaret eden Arap ve Rus turistlerin alım gücü,
  • Düzenlenen moda festivalleri/haftaları,
  • Türk dizilerinin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ülkeleri gibi pek çok ülkede yayınlanması ve izleyicilerin oyuncularla kendilerini bağdaştırarak, onların giyim ve aksesuarlarına ilgi duyması yer alıyor.

Lüks pazarının lideri Louis Vuitton, en hızlı büyüyeni Michael Kors oldu

Sıra Lüks Markalar Ülke FY13 Satış geliri(milyon dolar)
1 LVMH(Louis Vuitton, Fendi, Donna Karan, Loewe, Marc Jacobs, Céline) Fransa 21.761
2 Compagnie Financière Richemont(Cartier, Lancel, Van Cleef, Chloé, Baume&Mercier, IWC, Mont Blanc) İsviçre 13.429
3 Estée Lauder ABD 10.969
4 Chow Tai Fook Hong Kong 9.979
5 Luxottica Group(Alain Mikli, Arnette, Ray-Ban, Persol, Oliver Peoples) İtalya 9.713
6 The Swatch Group(Blancpain, Breguet, Longines, Omega, Rado) İsviçre 8.822
7 Kering(Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent) Fransa 8.594
8 L’Oréal Luxe(Biotherm, Clarisonic, Kiehl, Lancôme) Fransa 7.791
9 Ralph Lauren(Ralph Lauren Collection, Blue Label, Black Laber, RLX, Purple Label) ABD 7.450
10 PVH (Calvin Klein) ABD 6.200

 

LüksSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*