13 Kasım 2018

Deloitte: “Türkiye Perakende Sektörünün Büyüklüğü 300 Milyar Doları Aştı”

Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan rapora göre, yıl içinde oluşan zorlayıcı piyasa koşullarına rağmen Türk tüketiciler 2013 yılında harcamalarını artırdı ve perakende sektörü büyüklüğü 303 milyar dolar seviyesine ulaştı. Sektörün önümüzdeki 5 yılda ortalama %7 yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi bekleniyor.

Türkiye’de denetim, vergi, danışmanlık, kurumsal finansman ve kurumsal risk alanlarında 29’uncu hizmet yılını dolduran Deloitte Türkiye, perakende sektörünü mercek altına aldığı yeni raporunu yayınladı.

Türkiye perakende sektörünün büyüklüğünün 2013 yılı sonu itibariyle 300 milyar doları aştığı belirtilen raporda, sektörün 2014-2018 yılları yıllık bileşik büyüme oranının %7 olacağı öngörülüyor. Raporda ayrıca süpermarket ve AVM’lerde kredi ve para kartlarla yapılan perakende alışverişlerinin ise son beş yılda ortalama %15 büyüyerek 2013 yılında 34 milyar dolarlık seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar konuyla ilgili olarak,“Türkiye ekonomisi zorlu geçen bir dönemde büyümeye devam etti. Organize perakendenin payındaki artış, şehirleşme ve genç nüfus nedeniyle değişen tüketim alışkanlıkları ve alternatif ödeme kanalları, tüketimdeki artışı tetikliyor. Sayısı her geçen gün artan AVM’ler ve hızla gelişen online pazar da perakende harcamalarını etkileyen unsurlar. Önümüzdeki dönemde perakendenin her alanının, ekonomik büyüme öngörülerinin üzerinde bir büyümeye sahip olacağını tahmin ediyoruz. Hem yerli hem yabancı yatırımcının sektöre olan ilgisi de kriz sonrası dönemin en üst seviyesinde. Perakende sektörü Deloitte’un en önde gelen uzmanlık alanlarından biri; bu alanda müşterilerimize her türlü danışmanlık hizmetini sunabilecek yetkinliğe sahibiz.” dedi.

İnternet perakendeciliğine yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor

Son yıllarda sektörde artarak devam eden yerli-yabancı stratejik yatırımcı ve özel sermaye fon ilgisinin kriz sonrası dönemde işlem hacmi bakımından en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekiliyor. Rapora göre, 2013 yılında perakende alanında toplam büyüklüğü 1,2 milyar dolar olan 31 adet işlem yapıldı. Bu işlemlerin 13 tanesi, finansal yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği internet perakendeciliği alanında gerçekleşti. Benzer şekilde, 2014 yılının ilk beş ayında perakende sektöründe üçü internet perakendeciliği olmak üzere toplam 12 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştiği görüldü.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*