18 Kasım 2018

Türkiye’nin Dijital Lovemark’ları: Sahibinden, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Markafoni

Digital Age’in 2009’dan beri Ipsos KMG ile gerçekleştirdiği Türkiye’nin Dijital Lovemark’ları araştırmasına göre 2012 yılında Türkiye’nin en sevilen dijital markaları seçildi. Listenin online alışveriş kısmında Sahibinden, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Markafoni öne çıkmış durumda.

2-29 Ekim 2012 tarihleri arasında 5 kategoride olmak üzere 12 ilden 15-55 yaş arasındaki 1150 kişinin fikrinin alındığı araştırmada tüketicilerin lovemark olarak değerlendirdiği (bir nevi en çok sevdiği) markalar belirlendi.

Emlak, otomotiv ve ikinci el alışveriş kategorilerinin üçünde de Sahibinden‘in birinci seçildiği araştırmada Sahibinden’i Hürriyet Emlak, Emlak.net, Arabam.com, Volkswagen.com ve Gittigidiyor takip ediyor. Sahibinden Eylül 2010’da ve Ocak 2012’de yapılan araştırmalarda da bu üç kategoride liderliği bırakmamıştı.

Alışveriş sitesi kategorisinde ise zirveyi Gittigidiyor ve Hepsiburada paylaştı. 10’ar puan alan ikiliyi takip eden Sahibinden ise 5 puan ile üçüncü sırada kendine yer buldu. Gittigidiyor’un önceki iki araştırmada lider olduğunu ve Hepsiburada’nın bu son araştırma ile zirveye ortak olduğunu da not düşelim.

E-ticaret sektörünü ilgilendiren son kategoride ise özel alışveriş kulüplerinin Türk tüketicisi nezdindeki lovemark algısı ölçülmüş ve Markafoni birinci sırayı almış. Ocak 2012’deki liderliğini devam ettiren Markafoni’yi Trendyol, Morhipo ve Limango takip ediyor.

Türkiye’nin en sevilen markaları olarak belirlenenler arasında yer alan Gittigidiyor‘un Genel Müdürü Cenk Angın konuyla ilgili “Bu sonuç günümüzde birçok marka arasında sevilen, tercih edilen, en önemlisi kalıcı bir marka olduğumuzu gösteriyor. Gittigidiyor’da bugüne kadar 8 milyonun üzerinde üye ile 16 milyonun üzerinde sorunsuz işlem gerçekleştirildi. eBay’in sektörünün en büyük satın almasını Gittigidiyor ile gerçekleştirmiş olması bu başarının en büyük göstergesi. Tüm bunlar bizim için gurur verici.” sözleriyle görüşlerini belirtti.

Hepsiburada Genel Müdürü İlker Baydar ise Hepsiburada’nın 12 yıldır e-ticaretteki iddiasını sürdürdüğünü ve Türkiye’deki her hanede bir Hepsiburada.com kullanıcısına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti: “32 ayrı kategoride 360 bin ürün ile kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Toplam ziyaretçi sayımız 18 milyonun üzerinde. 2012’yi kapatırken Aralık ayında 1 milyon adedin üzerinde kullanıcımıza ürün sevk edeceğimizi öngörüyoruz. 2012’nin yükselişle dolu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Halk oylamasıyla verilen bu ödül de bizim için bir anlamda doğru yolda olduğumuzun bir teyidi oldu.”

Yukarıdaki ismi geçen lovemark şirketlerden Gittigidiyor, Hepsiburada ve Markafoni’nin üst düzey yöneticilerinin 2012 yılına dair görüşlerine de E-Ticaret Sektörünün 2012 Değerlendirmeleri ve 2013 Öngörüleri başlıklı dosyamızdan ulaşmanızın mümkün olduğunu hatırlatmak isterim.

Diğer kategorilere göz atacak olursak ise Türkiye’nin dijital lovemark’ları şu şekilde belirlenmiş:

Cep telefonu: Nokia
GSM operatörü: Turkcell
Portal: Facebook
Blog: Twitter
Elektronik eşya: Arçelik
Dizüstü ve masaüstü bilgisayar: Casper
Teknoloji marketi: Teknosa
İnternet bankacılığı: Garanti
Haber sitesi: Haberturk.com
Akıllı telefon: iPhone
İnternet servis sağlayıcısı: TTNET
Tablet: Apple
İK sitesi: Kariyer.net
Sosyal ağ: Facebook
Arama motoru: GoogleSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hükümete yakın olanların bulunduğu kategorilerde Lovemark olabilmek için hükümete yakınlık yeterli.

  2. hepsi yalan

Fikrini söyle

*