17 Kasım 2018

Türkiye’deki KOBİ’ler Dijital Dünyada Varlık Gösteremiyor

SMB DigitalScape‘in ülkemizdeki 800 binden fazla KOBİ ile 2012’nin dördüncü çeyreğini baz alarak yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dijital dünyada fazla varlık gösteremedikleri ortaya çıktı. Araştırmadan çıkan sonuçlar KOBİ’lerin internet sitelerini, mobil optimizasyonlarını, sosyal ağ bağlantılarını ve içerik yönetimlerini gözden geçirmeleri gerektiğini işaret ediyor.

vSplash tarafından geliştirilen ve Yellow Media işbirliği ile hazırlanan SMB DigitalScape isimli veri toplama ve analiz aracından Türkiye’deki KOBİ’ler üzerine yapılan araştırma sonuçları şu şekilde:

 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 99’u mobil cihazlarda düzgün görüntülenemiyor. Yani KOBİ’lerin internet sayfalarının mobil optimizasyona ihtiyaçları var.
 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 73’ünün ana sayfasında iletişim bilgileri, yüzde 98’inde harita veya yol tarifi yer almıyor. Bu da o şirketle temasa geçmek isteyen kişilerin önünü tıkamış oluyor.
 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 90’unun Facebook sayfa bağlantısı, yüzde 93’ünün ise Twitter sayfa bağlantısı yok. Bu nedenle de bu markaların Facebook ve Twitter sayfalarına web sitesinden gelen trafik daha az oluyor, etkileşim daha zayıf gerçekleşiyor.
 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 94’ünde gizlilik verileri bulunmuyor. Yani kullanıcıların güvenlik açısından duyacakları endişelerin giderilebileceği bir kaynak yok.
 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 98,6’sı e-ticaret yapmaya uygun değil. Bu da fiziksel mağazaların internete verimli bir şekilde taşınamadığı anlamına geliyor.
 • KOBİ’lerin web sitelerinin yüzde 90’ının site haritası, yüzde 93’ünün ise meta başlığı bulunmuyor. SEO açısından çok değerli olan bu kısımların yokluğu, ilgili markaların arama motorları gözünde değerini düşürmeye sebep oluyor.

Araştırma hakkında daha detaylı bilgiler için DigitalScape tarafından hazırlanan infografiğe göz atabilirsiniz.

Infographic_low_trSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Tebrikler! Güzel ve önemli bir konuyu işlemişsiniz. Kurumsallaşma süreçlerinde, doğru yapılandırılmış internet sitelerinin inşasına önem veriyoruz.

 2. mert meriç der ki:

  aslında müthiş bir iş alanından bahsediliyor, mobile uygun, ürün listeleme özelliği, iletişim seçenekleri ve seo temelleri uygulayabilen sas modelleri, türkiyede kazanç getirebilecek bir iş fikri

 3. KOBİ’lerin dijital kanallarda yapmaları gereken daha çok şey var… Önemli bir konuyu işlemişsiniz.
  Küçük işletmelerin Facebook’ta yaptıkları hatalar ve dikkat edilecekler konulu bir yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz..
  http://dijitalpano.wordpress.com/2013/01/15/facebookta-yapilan-10-hata-kucuk-isletmeler-icin-facebookta-dikkat-edilecekler/

Geribildirimler

 1. […] görselde görüldüğü üzere- 7 kişi ile sınırlı kalabiliyor. SMB DigitalScape’in araştırmasına göre de Türkiye’deki KOBİ’ler dijital devrime (devrimlik nesi kaldı, orası da ayrı konu) hiçbir […]

Fikrini söyle

*