17 Kasım 2018

Diguturk Al Jazeera’nin de Sahibi Olan Katarlı Bein Media Group’a Satıldı

1Katarlı medya operatörü beIN MEDIA GROUP LLC, Çukurova Grubu ile Providence Equity Partners tarafından kontrol edilen fonlara ait olan ve Digiturk markasıyla faaliyet gösteren Hollanda merkezli DP Acquisitions B.V. şirketini satın aldı.

Çukurova Grubu’nun Digiturk’teki ortaklığına ilişkin yönetim hakları, Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmişti. Satıştan önce Digiturk’e sahip DP Acquisitions BV adlı şirketin hisselerinin %53,3’ü Çukurova Grubu’na ve %46,7’si de Providence Equity Partners adlı yabancı fona aitti. Satın almanın ardından beIN MEDIA GROUP Çukurova’nın tüm hisselerine sahip olarak DP Acquisitions BV şirketinin yönetimini devraldı.

IPTV teknolojisi ile internetten yayın yapan TTNET‘in Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarının yayın haklarını satın aldığı (şifreli maçlar için Tivibu platformu ile 2018’e dek geçerli) düşünülürse Digiturk ile TTNET arasındaki rekabetin artacağı görülüyor.

Aynı zamanda Al Jazeera’nin sahibi

beIN MEDIA CEO’su Nasser Al-Khelaïfi konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Digiturk’ün satın alınması, yüksek büyüme potansiyeli olan pazarlar ve olgun pazarlarda kaliteli yayıncılık platformları ile global varlığımızı güçlendirme hedefimiz doğrultusunda atılan önemli bir adım. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi (MENA) bölgelerine komşu olan Türkiye’nin Asya’da önem verdiğimiz pazarlara yakınlığı dikkate alındığında Türkiye pazarına girişimizin bizim açımızdan doğal bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Bu satın alma ile Digiturk platformunu güçlendirerek Türkiye ödemeli yayıncılık ve spor pazarını geliştireceğiz.”

Digiturk, yaklaşık 3,5 milyon abonesi ve 239 kanalı ile Türkiye’nin önde gelen Pay-TV operatörü olarak tanınıyor. Digiturk yüksek çözünürlükteki Türk kanallarına ek olarak aşağıdaki kanalları yayınlıyor:

  • Spor: SporToto Süper Lig, Barclays Premier Ligi, Rus ve Brezilya Futbol Ligleri, Copa Del Rey, Türk Hava Yolları Avrupa Basketbol Ligi, Beko Basketbol Ligi, Wimbledon ve ATP Masters 1000 Tenis, Formula 1 ile diğer spor içerikleri.
  • Eğlence: Disney, Paramount, 20th Century Fox, Warner Brothers, Universal, HBO ve Lionsgate film ve dizileri. Discovery Channel, Nickelodeon, E! Entertainment, MTV, CNBC, Animal Planet, National Geographic, CNN ile diğer kanallar.

bein_mediagroup_logo

 

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*