20 Kasım 2018

Dijital Age Summit’e Sosyal Medya Yasakları Damga Vurdu

Türkiye’nin önde gelen markalarının desteğiyle Digital Age Summit, 27 Mayıs 2014‘te FourSeasonsBosphorus’da  düzenlendi. EticaretMag’ın da sponsorları arasında bulunduğu konferansta  medyanın geleceği tartışılırken, reklam ve markaların dijitalleşen dünyadaki stratejileri konuşuldu. Ayrıca Türkiye’deki sosyal medya yasakları konuşmacılar arasında yankı buldu.

EticaretMag olarak etkinliğe özel hazırladığımız  “Dijitalin yakın tarihi” isimli videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Dijitali, her yönüyle gündeme taşıyan Digital Age Summit’te medyanın geleceği tartışılırken, reklam ve markaların dijitalleşen dünyadaki stratejileri konuşuldu.

Gazeteci, yazar ve yeni medya savunucusu Jeff Jarvis konuşmasına NSA skandalından dolayı Amerika ve NSA adına özür dileyerek başlarken, dijital demokrasi başlıklı sunumunun önemli bir bölümünü Türkiye’deki internet yasaklarına ayırdı. İnternetin gelişmesi ve geleceğine yönelik en büyük tehdidin, özellikle Türkiye’de, hükümet sansürü olduğunu söyledi. İnternet sansürünün, konuşma özgürlüğüne, kalkınmaya, inovasyona ve iş ortamına zarar verdiğinin altını çizdi.

Digital Age Summit-ic

 

The Gate London Ajansı‘nın başkanlığını da yapan, reklamcı Dave Trott, “Yaratıcılık Yırtıcı Düşünmektir” başlıklı sunum yaptı. Yaratıcılığın tanımı yaparak “çözümsüz sorunları çözülebilir hale getirmeyi yaratıcılıktır” diye konuştu. Görünür olmanın değil, fark edilebilir olmanın altını çizen Trott, Birleşik Krallık’taki toplam reklam yatırımının sadece yüzde 10’unun etkili olduğunu ve tüm dijital reklamların yüzde doksan oranında daha ilk adımda etki yaratamadan unutulduğu söyledi.

Pazarlamada tüketiciye karşı geleneksel yaklaşımların artık yeterli olmadığıyla konuşmasına başlayan Nörobilim Danışmanı Dr. Jane Leighton, beyindeki elektro aktivitelerin takip edilerek, iletişimin etkisinin ölçülebileceğine değindi.

Dinamik bir etkinlik olarak özel olarak kurgulanan Digital Age Summit’te, konuşmacıların vurguladığı konuları özetleyen Serdar Kuzuloğlu etkinliğin moderatörlüğünü üstlendi.

Web Psikoloğu Nathalie Nahai, çalıştığı alanın kullanıcıların tavır ve davranışlarını nasıl etkilediğini inceleyen deneysel çalışma olduğuna değinerek, kültürel unsurların online davranışlarda önemli rol oynadığını söyledi.

Bir diğer konuşmacı Amsterdam bazlı internet start up şirketi Wakoopa’nın CEO’su Piet Hein Van Dam artık birşeyi satma için en uygun yolun sosyal ağlar olduğunu vurguladı. 

Tüketici Nörobilim Danışmanı olarak görev yapan Nielsen Neuro, “Tüketiciye karşı geleneksel yaklaşımlar artık tatmin edici değil, duygular yönlendirir, akıl ve zihin takip eder” diyerek Nörobilimin önemine değindi.

Diğer konuşmacılar arasında Vodafone Türkiye Bireysel İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, Coca Cola İnteraktif Pazarlama Müdürü  Yüce Zerey, Nielsen, Türkiye Watch Pazar Lideri  Erdem Tolon ve  Ömer Gökhan Kuyucu // 

EticaretMag olarak yukarıda yer verdiğimiz bütün konuşmacılarla detaylı video röportajlar gerçekleştirdik. Bu videoları da en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*