16 Kasım 2018

Mobil Kullanıcılarının Çoğunluğu Dijital Cüzdan Hizmetinden Habersiz

Dijital CüzdancomScore‘un yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, birçok mobil internet kullanıcısı dijital cüzdanların tam olarak ne işe yaradığından habersiz durumda ve bu alternatif ödeme sistemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil.

Araştırma kuruluşu comScore’un “Digital Wallet Road Map 2013” raporunda da belirttiği üzere, ABD’li mobil cihaz kullanıcılarının ancak yüzde 51’i dijital cüzdan teknolojisinden haberdar durumda. Kaldı ki bu kesimin büyük bir çoğunluğu ise PayPal sayesinde bu hizmetten haberdar olduklarını belirtiyor.

En bilinen dijital cüzdan uygulaması PayPal’ın

Araştırmaya katılım gösteren ve farklı iş dallarında uzman 2 bin internet kullanıcısının yüzde 72’si, PayPal’dan haberdar durumda ve bu kesimin ise yüzde 48’i PayPal’ı aktif olarak kullandığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 41’lik diğer kesimi ise Google’ın dijital cüzdan hizmeti “Wallet”ı biliyorken, bu kesimin ise yüzde 8’lik bir bölümü Google Wallet‘ı aktif olarak kullanıdığını ifade ediyor. Araştırmada fikir beyan edenlerin yüzde 13’lük kısmı ise Mastercard’ın Pay Pass cüzdanını biliyorken, ancak yüzde 4’lük kesimi bu hizmeti kullandığını ifade ediyor. Square’in bu araştırmadaki bilinirlik yüzdesi ise yüzde 8 iken, kullanım oranı yüzde 2 civarında olduğu açıklanan bilgilerden.

Raporda gözümüze çarpan en etkileyici sonuç, bilinirliğin yüksekliğine karşın dijital cüzdan kullanım oranlarının yeterli seviyelere ulaşamamış olması. Bu konuya da açıklık getiren comScore araştırması, dijital cüzdan kullanmayanların, güvenlik kaygılarıyla bu hizmetten kaçındıklarını ortaya koyuyor. Düşük farkındalık rakamları, faydalarının henüz net olarak bilinmemesi ve perakendeciler arasındaki yaygınlık oranları sebebiyle kullanım oranları düşük seviyelerde kalan dijital cüzdan alt yapısı yavaş yavaş ülkemizde de yerleşmeye başlıyor. Bu konuda Turkcell‘in her telefonda çalışabilecek yeni uygulamasıyla kullanıcılar, mobil cüzdan özelliğini istediği zaman kullanabilecek. Turkcel Cüzdan servisi ile kullanıcılar ayrıca, kişiler arası para transferi yapma, internetten alışveriş yapma, cep telefonundan temassız alışveriş, fatura ödeme, paket satın alma ve kişiye özel kupon fırsatları gibi özelliklerden faydalanabilecekler.

Mobil Ödeme

2013 yılında 393 milyon kişi mobil alışveriş yapacak

2013 yılında 2 milyarı geçecek olan akıllı telefon sayısına ek olarak, mobil alışveriş yapan kullanıcı sayısının da 2012 yılında 393 milyon iken, 2014 ise 580 milyona çıkması bekleniyor. Mobil cihazlar yeni nesil müşteriler tarafından bu kadar yaygın bir şekilde kullanılırken, akıllı mobil cihazlarla entegre olarak kullanılan NFC destekli dijital cüzdanların da yakın gelecekte günlük yaşamımızın önemli bir parçası haline geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. “2013 yılında mobil ticaret alanında bizi neler bekliyor?” yazımızda konu hakkında görüşlerimizi aktarmıştık:

“Near Field Communication” yani yakın alan iletişimi anlamına gelen NFC, mobil cüzdanlar ile beraber alışveriş kavramını ciddi oranda değiştiriyor. Bluetooth ve Wifi gibi kablosuz teknolojilerin aksine, sunduğu kısa mesafe ve bant genişliği ile mobil kullanıcılarına GSM operatörleri aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunan NFC teknolojisi, hızlı ve güvenli bir mobil alışveriş deneyimi sunuyor. NFC yakın gelecekte günlük yaşantımızın ciddi bir parçası haline gelecek, ancak 2013 yılı için bu teknolojinin yılı demek pek doğru olmayabilir. Mağaza entegrasyonunun henüz tamamlanamamış olması ve birçok kullanıcının mobil cüzdana da sahip olmaması NFC teknolojisinin yaygınlaşmasını bir süre daha geciktirebilir. Ancak perakendeciler ve mağaza sahipleri yine de bu alandaki yatırımlarını hızlandırmalılar”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*