15 Kasım 2018

Dijital Etkileşimi Arttırmak İçin 3 Yöntem

Markalar için bir mesaja dahil olarak güçlü bir duruş ve dijital kampanyanın tonu her zaman için önemli olmuştur. İşin püf noktası, bunları müşterinin gözüne sokmadan yapabilmek. Ailelerin günlük hayatlarında arada sırada gözüken bir iPhone, veya maraton koşusu reklamlarındaki sporcuların Nike ayakkabılar giymesi gibi.

Peki markalar, müşteriyi boğmadan nasıl daha güçlü bir etki bırakabilirler? Bunun 3 yolu var:

Öncelikle kişisel olun

UncleSamWantsYouİkinci dünya savaşı sırasında ABD’de ortaya çıkan “Sam Amca Seni İstiyor” posterleri vardı. Askere adam almak için ortaya çıkan bu reklam kampanyası “Sam Amca Seni İstiyor John” olarak hazırlansaydı ne olurdu? Hatta, “Sam Amca Seni İstiyor John, 1,80 boyunla mükemmel bir pilot olacak yapıdasın” olsaydı?

Yüksek ihtimalle pilotluk için gönüllü başvurular birden bire artacaktı. Kişiselleştirme ve gerçek zamanlı ilişkilendirme yüksek etkileşim için çok önemlidir. Ayrıca müşterinin reklam deneyimi konusunda da çok önemli bir etkendir. Doğru mesajı, doğru zamanda ve doğru kişiye vermekle, pazarlamacılar tüketci ile bire bir ilişkiye girmiş olurlar. Müşteri kitlesinin, markanın ve ürünün birbiri ile kesişen en önemli satışa dönüştürülebilecek duygusal özelliklerini ortaya çıkartmak gerek. Bunlar ABD’de genellikle lifestyle iken, Avrupa’da fiyat ve teknik özelliklerdir.

Verileriniz olsun

Markalar günümüzde birinci elden edinilmiş, tüketicinin hem marka ile etkileşiminde hem de bunun dışındaki davranış verilerini çok önemsiyorlar. Ancak bu verilerin ışığında bir müşterinin nasıl davrandığı, marka ile nasıl etkileştiği, bu etkileşimin diğer konulara nasıl yansıdığı veya tam tersi, marka harici konuların marka ile etkileşimini nasıl değiştirdiği çok önemli. Veriler göz önünde bulundurularak yapılmış yaratıcı reklamlar, farklı tüketici kültürlerindeki en önemli ve geçerli metalara, ürünlere ve bilgilere dayandırılabilir.

Son olarak, bir hikayeniz olsun

Özellikle ABD’li reklamcılar hikaye anlatımını tekrar reklam mecralarına taşımaya başladılar. Bu hem firmanın veya markanın kendi hikayesi (veya tüketicinin önüne sunmaya uygun gördüğü hikaye) ya da bir tüketici grubunun tek örnekte özetlenmiş hikayesi oluyor. Kişiselleştirme ve veri kullanılarak, belli bir tüketici grubunun veya kültürünün, o grup veya kültüre dahil bireylerin kendilerini dahil hissedebilecekleri ortak bir hikaye anlatımı, tüketicinin markanız ile etkileşime girmesi açısından kilit noktalardan bir tanesi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*