20 Kasım 2018

Türkiye Üç Kategoride de Avrupa Sonuncusu [İnfografik]

‘Digital literacy’, yani ‘dijital okuryazarlık’ olarak adlandırılan terim, efektif ve ciddi bir şekilde internet üzerinden araştırma yapmak, değerlendirmek ve çeşitli dijital teknolojilerden yararlanarak bilgi toplamak anlamına geliyor. Dijital okuryazarlık için dijital medyadaki farkındalığın ve gücün bilincinde olarak dijital medyayı en doğru ve efektif şekilde kullanıp farklı bir şekle dönüştürmek ve yaymak gerekiyor. Avrupa çapında yürüttüğü anket çalışmalarıyla Avrupa Birliği’ne istatistiki bilgi sağlayan EuroStat’ın yaptığı araştırmada elde edilen veriler ile OlinData tarafından hazırlanan infografikte 2013 yılında Avrupa’da yapılan internet veri paylaşımı özetlenmiş.

2013 yılında arama motorlarını en fazla kullanan ülkeler sıralamasında ilk sıralar yüzde 97-98 kullanım oranı ile Kuzey Avrupa ülkelerinin elinde. Finlandiya, Danimarka, İsveç, İzlanda ve Norveç ilk beş sırada yer alıyor. Türkiye ise yüzde 49 ile son sırada yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 56 ile Romanya, yüzde 69 ile Bulgaristan, yüzde 72 ile İtalya ve yüzde 73 ile Kıbrıs takip ediyor.

En fazla ekli e posta gönderen ülkeler sıralamasında da Kuzey Avrupalılar zirveyi bırakmıyor. Bu kategoride tek fark yüzde 90 ile birinci sırada Hollanda’nın yer alması. Hollanda’yı sırasıyla İzlanda, Finlandiya, Danimarka ve Norveç takip ediyor. Türkiye ise yüzde 29 ile yine son sırada.

İnternet üzerinden telefon görüşmesi (Voice Over Internet Protocol-VoIP) gerçekleştirme de ise yüzde 80 ile İzlanda en üst sırada yer alıyor. İzlanda’yı yüzde 60’lar ile Baltık Cumhuriyetleri ve yüzde 59 ile Danimarka izliyor. Türkiye bu kategoride de son sırada yer alıyor; oranı ise yüzde 10. Araştırmanın ilginç verilerinden biri İspanya’nın yüzde 28 ile Almanya’nın ise yüzde 25 ile bu kategoride son beş ülke içinde yer alması.

avrupada-dijital-okur-yazarlik-infografikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*