17 Kasım 2018

Dijital Pazarlama İle İlgili Okumanız Gereken 11 Kitap

Dijital ve sosyal medya pazarlamasının özellikle son dönemdeki yükselişi ile markalar pazarlama ve reklam çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırmaya başladı. Bu da hedef kitlelerine ulaşmak isteyen markaların ve dolayısıyla bu markaların çalıştığı ajansların dijital pazarlama trendlerini takip etmesi ve bunlara uygun stratejiler geliştirmesini bir zorunluluk haline getirdi.

Dijitalin dinamiğine uygun olarak çok hızlı gelişen ve ilerleyen bu pazarlama tekniklerini takip etmek ve trendlerin gerisinde kalmamak için ise bu alanda içerik üreten bloglar haricinde uzmanların yazdığı ve pazarlama dünyasında artık birer klasik haline gelen kitapları da okumak gerekiyor.

İşte ister dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik pazarlaması, marka yönetimi gibi konularla ilgileniyor ve kariyerinizi bu yönde ilerletiyor olun, isterseniz de bu alana yeni girmeyi planlıyor olun mutlaka okumanız gereken pazarlama kitapları listemize bir göz atın.

Görünmeyen Ekonomi: Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor? – Steven D. Levitt & Stephen J. Dubner

gorunmeyen-ekonomi-dunya-gercekte-nasil-isliyor

Yayınlandığı tarihten beri ABD ve Avrupa’da çok satan bu kitap gündelik yaşamı ekonomistlerin gözünden analiz ediyor. Günlük hayatta sıradan görünen olaylara iktisadi açıdan bakabilmenin ve onu sorgulayabilmenin önemini vurgulayan kitap ile her şeyi iktisatçı gözüyle görmeye başlayabilir ve bu düşünce biçimini pazarlama çalışmalarınıza uygulayabilirsiniz.

Pazarlamanın 22 Kuralı – Al Ries & Jack Trout

pazarlamanin-22-kurali

En iyi olmak mı ilk olmak mı? Ürün markası mı şirket markası mı? Kafanızda bu gibi sorular varsaPazarlamanın 22 Kuralı pazarlama çalışmalarınız sırasında uymanız ve göz ardı etmemeniz gereken kuralları sıralıyor. Sadece tüketicileri değil rakiplerinizi de anlamak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Satışın Küçük Kırmızı Kitabı – Jeffrey Gitomer 

satisin-kucuk-kirmizi-kitabi

“Ürünümü nasıl satarım?”dan ziyade “İnsanlar neden satın alır?” sorusunu inceleyen kitap tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını irdeliyor. Satış yapmanın inceliklerini böylelikle ortaya koyan kitap insanları satışa yönlendirecek pazarlama yöntemleriniz ve stratejiniz için önemli bir referans olabilir.

10 Ölümcül Pazarlama Günahı – Philip Kotler

10-olumcul-pazarlama-gunahi

Pazarlamanın babası diyebileceğimiz Philip Kotler’in efsaneleşmiş bu kitabı şirketlerin yaptığı pazarlama hatalarından bahsederek sizi düşünmeye sevk ediyor. “Her şeyi doğru yapıyorum ama pazarlama çalışmalarım neden işe yaramıyor?” diye soranlara önce nerede hata yaptıklarını gösteren kitap sonra bu günahlardan ve hatalardan nasıl arınabileceğinizi size öğretiyor.

Günümüzde Pazarlamanın Temelleri – Philip Kotler

gunumuzde-pazarlamanin-temelleri

Kotler demişken yazarın diğer bir klasikleşen kitabı Günümüzde Pazarlamanın Temelleri‘nden bahsetmeden olmaz. “Pazarlama nedir?” sorusunu baştan aşağıya inceleyen, pazarlamanın 4P kuralını detaylarıyla açıklayan, pazarlamanın türlerine değinen bu kitap sektörün dinamiklerini anlamanızı sağlayabilir. Yine Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama kitabını da hemen bunun üzerine okumanızı tavsiye ederiz.

Outliers (Çizginin Dışındakiler): Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

outliers

Malcolm Gladwell iş dünyası yazarlarının en popüler ismi ve hatta rockstar’ı. Yazdığı kitapların hepsi bestseller olan Gladwell’in iş hayatınıza uygulayabileceğiniz Blink, What the Dog Saw veTipping Point gibi birçok kitabı bulunmasına rağmen bu listemizde Outliers‘a yer vermeyi tercih ettik. Normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatlarının tuhaf ve alışılmadık yönlerini anlatarak kafaları açan Gladwell böylelikle başarılı olmanın kurallarını enteresan bir çerçeve içinde sunmuş oluyor.

Mor İnek: Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

mor-inek

Aynı Malcolm Gladwell gibi bu alanın en popüler yazarlarından olan Seth Godin’i tanımamıza sebep olan Mor İnek şirketlere başarılı olmanın ve farklılaşmanın yollarını farklı bir bakış açısıyla anlatmasıyla mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken bir kitap. Ayrıca yazarın Dip, Küçük Güzeldir ve Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır kitaplarını da okumanız ısrarla tavsiye edilir.

İzinli Pazarlama – Seth Godin

izinli-pazarlama

Seth Godin’in klasikleşen Mor İnek kitabının haricinde İzinli Pazarlama kitabını da kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu kitabıyla “izinli pazarlama” kavramını ortaya atan ve bu önemli kavramın isim babası olan Seth Godin bazı müşterilerin kendilerini özel hissetmek ve izinleri olmadan pazarlama içerikleriyle karşılaşmak istemediklerini söylüyor. Bu tip müşterilere hangi stratejilerle ulaşabileceğinize dair tüyoları ise İzinli Pazarlama kitabında bulabilirsiniz.

Vikinomi – Don Tapscott & Anthony D. Williams

vikinomi

Kitlesel işbirliği trendini öne çıkaran kitap şirketlerin ürün geliştirme sürecine tüketicileri de dahil etmesinin getireceği yararların üzerine eğiliyor. “Ürün geliştirme sürecine tüketici bakış açısını nasıl ve ne kadar dahil etmelisiniz?” sorusunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

Buyology – Martin Lindstrom

buyology

Pazarlama gurusu olarak bilinen Martin Lindstrom tüketicilerin satın alma davranışları hakkında yanlış bilinenleri doğruya dönüştürmek için yola çıkmış durumda. Uzun yıllar süren nörolojik araştırmaların sonucunda tüketici ve üretici davranışları hakkında içgörülere ulaşan Lindstrom’un yazdıkları pazarlama ve reklamcılık stratejilerinizi yeniden sorgulamanızı sağlama potansiyeline sahip.

İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins

iyiden-mukemmel-sirkete

Gerçek deneyimlerden yola çıkarak yazılan bu kitapta vasat bir şirketin nasıl harika bir hale getirilebileceğinin yol haritası çiziliyor. Uzun dönemde mükemmelliğe ulaşmak isteyen her girişimin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*