19 Kasım 2018

Dijital Pazarlama İle İlgili Okumanız Gereken 12 Kitap #2

Dün, özellikle dijital pazarlama ile uğraşanların veya konuya ilgi duyanların okumasını önerdiğimiz kitaplardan oluşan bir liste yayınladık. Tepkiler çok olumluydu, öncelikle tüm okurlarımıza teşekkür ederiz. Eleştiri olarak da, kitapların bir kısmının çok bariz olduğu, bir kısmının doğrudan dijital pazarlama ile ilgili olmadığı, bilinmedik keşfedilmeyi bekleyen kitaplara yer vermediğimiz gibi yorumlar geldi.

Sizi mi kıracağız? Buyurun, dijital pazarlama güdülerinizi geliştirecek 12 kitap daha. İyi okumalar.

Parlak Fikirler Nasıl Doğar – Steven Johnson

parlak-fikirler-nasil-dogar-

Başarılı bir pazarlama kampanyası ve stratejisi için şüphesiz yaratıcı fikirlere ihtiyaç var. İnovasyon sürecinin en önemli ve olmazsa olmaz öğesi olan parlak fikirlerin ortaya çıkması için ne gibi durumlara ihtiyaç duyulduğu ve bir fikri yaratıcı yapan öğelerin neler olduğunu anlatan Parlak Fikirler Nasıl Doğar ile yaratıcı düşünce stratejisinin temellerine inebilir, pazarlama çalışmalarınız için fikir üretme sürecini böylelikle daha basite indirebilirsiniz.

Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? – Gary Vaynerchuk

markaniz-icin-interneti-nasil-kullanmalisiniz

Artık neredeyse büyük-küçük tüm markaların sosyal medya kanallarını pazarlamalarının temeline koyduğunu düşünürsek bu kitapla sosyal medya pazarlamasının ve sosyal ağların dinamiklerinin en temel özelliklerini öğrenebilirsiniz. WordPress, Tumblr, Facebook, Twitter, Flickr, YouTube gibi platformları tek tek inceleyip örnekler veren kitap böylelikle markanızı nasıl büyüteceğinize dair de tüyolar paylaşıyor.

Teşekkür Ekonomisi – Gary Vaynerchuk

tesekkur-ekonomisi

Seri bir girişimci olarak bilinen Gary Vaynerchuk bir önceki kitabında (bakınız 4.madde) sosyal medyanın anahtarlarını sunarken bu kitabında “Müşteri bağlılığı yaratmak için sosyal medyayı nasıl kullanmalısınız?” sorusuna cevap veriyor. Yazar teşekkür ekonomisi diye tanımlanabilecek bir dönemde yaşadığımızı ve bu ekonominin iki kilit unsuru olduğunu söylüyor. Bu iki unsur ise sosyal medyayı doğru kullanabilmek ve müşteriye değer verdiğinizi gösterebilmek.

İleri Düzey Marka Yönetimi: Değişen Dünyada Markaları Yönetmek – Paul Temporal

ileri-duzey-marka-yonetimi

“Marka inşası nasıl yapılmalı?” sorusuna cevaplar veren bu kitapta vaka incelemeleri ile güçlü marka inşa etme yöntemleri bir bir sıralanıyor. Marka yönetiminde karşınıza çıkabilecek sorunları önceden anlamak ve çözüm sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız bu kitaba göz atmanızı öneririz.

Küçük ama Önemli Şeyler – Tom Peters

kucuk_ama_onemli_seyler

Pazarlama guruları listesinde ilk 10’a rahatlıkla koyabileceğimiz Tom Peters’in kişisel deneyimlerinden esinlenerek yazdığı bu kitapta iş hayatı hakkında birçok tüyo bulmak mümkün. Örneğin “Etkili stratejik dinleme, stratejik müşteri ilişkilerinin esas anahtarıdır ve dinlemede profesyonel anlamda ustalaşmak sayısız pazarlama analizinden daha fazla güç ve avantaj sağlar” gibi tespitlerle gelen yazar çoğu konuda kafanızı açabilir ve her şeye daha açık gözlerle bakmanızı sağlayabilir.

Akıldışı ama Öngörülebilir – Dan Ariely

akildisi-ama-ongorulebilir

Bu kitabın odak noktası insanın karar verme mekanizması üzerine kurulu. “Neden, bazen kendimizi heyecanla ihtiyacımız olmayan şeyler alırken buluruz?”, “Neden, 1 liralık aspirin aldığımızda başımız ağrımaya devam ederken, aspirinin fiyatı 50 lira olduğunda başımızın ağrısı yok olur?” gibi eğlenceli örneklerden yola çıkarak insanın karar verme aşamasında etkili olan öğeleri inceleyen kitap tüketicileri anlamak için çok yararlı analizler sunuyor.

İş Modeli Üretimi – Alexander Osterwalder

is-modeli-uretimi

Yeni bir iş modelinin nasıl tasarlanacağını, nasıl hayata geçirileceğini, eski bir modelin nasıl analiz edileceğini ya da yenileneceğini anlatan bu kitapta inovatif düşünmenin iş modeli yaratımında ne kadar önemli olduğu ele alınıyor. Kitap girişimciler için birçok tavsiye barındırıyor ve sektöre dair gözlerinizi açıyor.

İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

iknanin-psikolojisi

Sadece iş hayatı ve pazarlamaya değil gündelik hayat, hatta ikili ilişkilerdeki ikna sürecini anlatan bu kitaptan markanız için tüketicilerle nasıl ilişki kurmanız gerektiği ve satın almaya kadar giden o süreci nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında kulağa küpe olacak birçok ders çıkarmanız mümkün.

Nöro Marketing – Patrick Renvoisé & Christophe Morin

noro-marketing

Nörobilimi ikna gücünüzü artırmada ve satışlarınızı artırmada nasıl kullabilirsiniz? Beyin araştırmaları ve beynin karar verme mekanizmasını inceleyerek bunun pazarlama ve satış üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde anlatan kitap daha etkili satış stratejileri geliştirmenize yardımcı olacak bir nitelik taşıyor.

Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – Ann Handley & C.C. Chapman

dijital-cagda-icerik-yonetiminin-kurallari

İçerik pazarlamasının son yılların en önemli trendlerinden biri olduğunu ve her geçen gün önemini artırdığını artık pazarlamayla içli dışlı olan herkes biliyor. Sosyal medya pazarlamasının da temellerinden olan içerik üretimine değinen en güncel kitaplarından biri olan Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları online içerik üretiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, mükemmel, ilgi çekici, unutulmayan, takip edilen, paylaşılan içerikleri yaratmanın inceliklerini usta bir şekilde anlatıyor.

Medya Mesajı Medya Masajıdır – Marshall McLuhan

medya-mesaji-medya-masajidir

Orijinal adı “Medium is the Massage” olan bu kitap artık bir klasik. Dijitalin büyümesinden yıllar önce elektronik çağ üzerine yaptığı tespitlerle dikkat çeken kitap dijital pazarlama, reklamcılık, medya gibi alanlarda çalışan herkesin altını çize çize okuması gereken bir kitap.

Görme Biçimleri – John Berger

gorme-bicimleri

Bu kitap bir pazarlama kitabı değil. Sanat kitabı da diyebilirsiniz, sosyoloji hatta psikoloji kitabı da. Ama biz listemize dahil etmek istedik. Çünkü John Berger’in çok satan bu klasikleşmiş kitabı etrafınıza farklı gözlerle bakmanızı sağlıyor ve daha önce fark etmediğiniz şeyleri görmenize yardımcı oluyor. Pazarlamanın aslında temelinde gözlem gücünün ve buna uygun stratejiler geliştirmek yattığını düşünürsek zihninizi aydınlatacak bu kitabı henüz okumadıysanız hemen bir el atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*