18 Aralık 2018

Dijital Teknoloji Mağaza İçi Perakende Satışlarının Yüzde 36’sını Etkiliyor

Fiziksel kanal, artık dijitalden ayrı bir varlık değil –akıllı telefonlar ve interaktif yön işaretleri, yol göstericiler gibi hazırda bulunan teknoloji,  aşınabilir teknoloji ve diğer sensör bazlı teknolojiler; web içeriğini perakende deneyimine getiriyorlar.

Deloitte’e göre dijital teknoloji, mevcut perakende satışların yüzde 36’sını etkiliyor ve bu oranın 2014 sonunda yüzde 50’ye kadar yükselmesi bekleniyor. Google’ın mevcut mobil kullanıcılar üzerine yaptığı araştırmanın bulgularına göre:

  • Akıllı telefon sahibi tüketicilerin yüzde 84’ü bu telefonları mağaza alışverişlerinde kendilerine yardım etmesi için kullanıyor.
  • Akıllı telefon kullanıcısı müşterilerin neredeyse yarısı, her mağaza ziyareti için bu cihazları 15 dakika ya da daha fazla kullanıyor.
  • Tüketicilerin yüzde 82’si, mağazada ürün bilgisi bakarken arama motorlarını kullanıyor.
  • Her üç kullanıcıdan biri, bilgi almak için mağaza çalışanını çağırmak yerine akıllı telefonundan yararlanıyor.
  • Mağazada mobil cihazını kullanarak alışveriş yapan kişiler, yüzde 25 ila 50 oranında daha büyük alışveriş sepetine sahip. Tabii bu, ürün kategorilerine bağlı olarak olarak değişiklik gösteriyor.

Deloitte, tüketicilerin bir kişiyle iletişime geçmektense kendi cihazlarını ya da insansız dijital kioskları kullanmayı tercih ettiğini de belirtiyor.

Deloitthe

Mağaza içi teknolojiler, ürün bilgisi verme ve ürünün yerini bulmanın yanı sıra, kişiselleştirilmiş mağazacılık için kullanılabilir, mağazanın stoğunda bulunmayan ürünleri gösterebilir; satış optimizasyonu ve daha iyi mağazacılık yapılması için veriler toplayabilir.

Bu tür tüketici trendleri ve bunların faydalarının arkasında, bu tür çalışmaları çeşitli şekillerde denemiş olan Tesco, Macy’s, Kenneth Cole ve American Eagle Outfitters gibi markalar var. Peki onlar bunu nasıl yapıyor?

Dijital Yön İşaretleri / Etkileşimli Görüntü

Mobil cihazlar kullanışlı ancak küçük. Çoğu dijital yön işaretleri de büyük… Ama genel, kişiselleştirilmemiş. Adobe Pazarlama Bulutu, her hafta 35 binden fazla bilgi geçen Minnesota’nın St. Paul Havalimanı’nın dijital kioskuna bu anlamda önemli bir destek veriyor.

gorsel-1

Dijital yön işaretlerine halihazırda sahip olan perakendeciler arasında Tesco, Marks & Spencer, House of Fraser ve Tommy Hilfiger bulunuyor. Marks & Spencer, kullandığı mağaza içi teknolojilerle müşterilerine beğendikleri kıyafetleri sanal ortamda inceleme ve kişisel  stilist tavsiyesi alma olanağı sunuyor.

gorsel-2

Bluetooth Düşük Enerji

Yol göstericiler (işaret ışıkları), mağazaya yerleştirilebilen ve diğer uyumlu Bluetooth içeren akıllı telefonlarla iletişime geçebilen düşük enerjili Bluetooh aktarıcılarıdır.

gorsel-3

Bunlar, ürünler ve fırsatlar hakkında bilgi verme konusunda oldukça faydalıdır. Ayrıca müşterilere aradıkları parçaları bulma, yerleştirmeleri için müşterilere yardım eder, onların mağaza ortaklarını “sayfalama”sına izin verir ve hatta tam yerinde kontrol etmelerini destekler. Yol göstericiler, müşterilerin hangi reyonda ve hangi ürünlerin önünde ne kadar zaman geçirdiğini takip ederek, sisteme bunlarla ilgili veriler iletebilir. Bu, müşteri sadakati uygulaması ve birebir mağaza içi pazarlama yaklaşımı ile birleştirilerek daha güçlü bir hizmet sunulabilir.

Market zinciri Tesco, yol göstericiler konusunda müşteri servisi yaklaşımını izliyor. Eğer “tıkla ve topla” hazırsa, müşteri mağazaya girer girmez kendisine uyarı gönderiyor ve böylece müşteriye ürününü nerede bulacağı konusunda yardımcı oluyor. Virgin Atlantic Havayolları ise Londra Heathrow Havalimanı’nda iBeacon teknolojini deniyor. Havalimanındaki işyerlerine ve terminallere yakın noktalara yerleştirilen yol göstericiler yolcuları özel fırsatlar (“Döviz değişim ücreti yok” gibi) ve ilgi alanları konusunda bilgilendiriyor. Yol göstericiler aynı zamanda iPhone’un Passbook uygulaması aracılığıyla elektronik biniş kartları ile bağlantıya da geçiyor.

gorsel-telefon

Apple yakın dönemde teknolojisini güncelledi. Bu güncelleme sonrasında iBeacon’lar artık uygulamalar kapalı dahi olsa onlarla iletişim kurabiliyor. Ne var ki hâlâ bir konu markalar için önemli bir engel oluşturuyor; müşterileri uygulama indirmeye ikna etmek. Kendi yol gösterici projelerinin olması markalar için arzu uyandırıcı olsa da, kısa vadede, müşteriler arasında popüler olan “third party” bir uygulama kullanmak daha faydalı olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*