12 Aralık 2018

Dikey E-ticaret Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dikey e-ticaret 2Birkaç yıl önce boşluğu doldurulması gereken bir kavramdı dikey e-ticaret… Hatta hala eksik kısımlarının olduğunu söylemek bile mantıksız değil. Ancak önce hareket edip, ilk olmanın avantajını kullanan girişimler, dikey pazarı belirli ölçülerde doldurdular. E-ticaret ekosistemi bütün olarak değerlendirildiğinde bir seçim olarak görülebilecek bu alanın tanımlarıyla kesinleşmiş avantajları ve dezavantajları da mevcut.

Öncelikle dikey e-ticaretin ne olduğuna değinelim; segmentasyonu çok geniş olmayan, belirli ürün ve hizmet verip, nitekim kısıtlı bir hedef kitleye seslenen e-ticaret sitelerinin var olduğu alandır. Örneğin, özel tasarım tişört ve telefon kılıfı satan bir site ya da yalnızca organik meyve ve sebze satımına odaklanan bir site, dikey e-ticaret sitesidir. Bir de bizim bu yazıda üzerinde durmayacağımız dikeyin de dikeyi şeklinde tabir edebileceğimiz tek ürün e-ticaret siteleri de vardır. Bu konu hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

• Dikey e-ticaretin avantajları

Giriş maliyeti

Tüketici ve tedarikçi arasında köprü vazifesi gören e-ticaret siteleri olmakla birlikte, esas tutum -olması gereken- stoklu çalışmaktan yanadır. Dikey e-ticarette yer alan siteler, az ürün çeşitliliğine sahip oldukları için stok maliyeti düşüktür. Dolayısıyla giriş aşamasında daha güvenli hareket edebilirler.

Operasyonel kolaylık

Dikey e-ticaret siteleri için operasyonel sürece harcanan efor ve zaman makul seviyelerde tutulabilir. Çünkü tedarikçi ve alınan ürün sayısı azdır. Bu da dikeylerin hızlı hareket edebilmelerine olanak tanır.

Altyapı yatırımı

E-ticaret altyapısı girişimin temelini oluşturan unsurlardandır. Rakamların birçok değişkene bağlı olduğunu belirterek, dikey e-ticaret sitelerinin elde ettiği nitekim az trafik, altyapı yatırımını maliyet ve zaman açısından efektif kılar.

Rekabet analizi

Pazar ve rakip analizleri, emtia ve rakiplerin nitelikleriyle nicelikleri kapsamında değerlendirilir. Az ürün ve az rakip, -en azından şimdilik- bu analizlerin daha net ve kalıcı olmasını sağlar.

Stok alanı

E-ticaret sitelerinin depo büyüklükleri haliyle stoğunda bulunan ürünler çerçevesinde şekillenir. Dikey e-ticaret sitelerinin az ürün hizmeti vermesi de stok alanı bulma çabasını ve maliyetini minimumda tutar.

Müşteri hizmetleri

Yalnızca e-ticaret sitelerinin değil herhangi bir sektörde yer alan şirketin call center’ında çalışmak kolay bir iş değildir. Müşteri temsilcileri tüketicilere yardım etmek için genelde ürünlerin tanıtıldığı bir kılavuz aracılığıyla hareket ederler. Bu yüzden ürün çeşitliliği az olan dikey e-ticaret sitelerinde oryantasyon süreci çok daha kısa ve verimli geçer.

Dikey e-ticaret 3

• Dikey e-ticaretin dezavantajları

Satış hacmi

Uzun vadede hedeflenen satış rakamlarıyla bağlantılı olsa da, dikey e-ticaret sitelerinin satış hacmi yatayda bulunanlara nazaran düşüktür.

Tüketici trendleri

Dikey e-ticaretin en kritik dezavantajlarından biri, satışı yapılan ürünün, tüketiciler tarafından alım sıklığıdır. Kullanıcıların bir yıllık period içerisinde yalnızca birkaç kez satın alma ihtiyacı duydukları ürünlerin satımı, siteye çok düşük kar marjını beraberinde getirecektir.

Hedef kitleye ulaşım

Örnekle anlatacak olursak, hedef kitle ya da fokus gruptaki kol saati arayan bir erkeğe ulaşmak, bir erkeğe ulaşmaktan daha zor ve maliyetlidir.

Lojistik

Nicelik anlamında daha fazla sipariş gönderen e-ticaret siteleri, satışların fazla olması sebebiyle ulaşım ve kargo masraflarını düşük tutabilir ya da sürümden bu masrafı kısabilir. Dikeyde yer alanlar adına lojistik masraflar gider kaleminde daha fazla yer alır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bazen dikeydeki bir siteye ulaşım ve akılda kalıcılık açısından avantajları da olabilir

 2. Gurkan der ki:

  dikeyde çeşit azdır demek doğru olmayabilir sektöre bağlı olarak. 10.000 çeşit ve üzeri ürün sunan birçok dikey var. bu durumda stok alanı ve maliyeti gibi konular da avantaj değil.

  • Ufuk Utaş der ki:

   Selamlar Gürkan, öncelikle fikrini paylaştığın için teşekkür ederim. 10.000 çeşit dersek dikeyden bahsediyor olmayız sanırım. Eğer 10.000 adet ürün diyorsak da aynı sitenin yatay olup 20 farklı kategoride 10.000 ürün sattığını varsayalım. Yine stok alanı ve maliyetinin avantaj olduğu kanaatine varırız.

 3. Gurkan der ki:

  bir ayakkabı sitesi, 10.000 çeşit ayakkabı satıyorsa ve stoklu çalıştığını düşünüyoruz, stok alanı ve malliyet avantajı nerede 🙂

 4. barbaros der ki:

  bir kere dikey eticaret değilde butik eticaret isim daha doğru bir kelime

 5. E-Ticaret üzerinden Sebze ve meyve satmayı hedefleyen işletme nasıl kurulur ? Hedef kitlesi nedir ?
  Pazarlama ve lojistik faliyetleri nerde nasıl yapılacaktır? bu konuda yardimci olabilecek varmi acaba ?

 6. Yatay,dikey,Çapraz ,niş,b2b,b2c,c2c,erp,api,Xml,responsive gibi birçok model ve yöntemler mevcut önemli olan doğru yatırım doğru strateji

  Detaylar hakkında

  http://www.alternatifpazarlar.com

  Veya

  http://www.xnlentegrasyonu.org

Fikrini söyle

*