15 Kasım 2018

Dayınlarlı: 2014’te Sürdürülebilir Ekonomiyi Konuşacağız [13/14 Dosyası]

212
Türk internet sektörünün ismini en bilinen fonlarından biri olan 212 Capital Partners‘ın Başkan Yardımcısı Dilek Dayınlarlı, geçen sene olduğu gibi bu sene de yıl sonu dosyamıza katılan isimlerden biri oldu.

Türk internet sektörünün en kapsamlı dosyası olan 2013/14 dosyasında, aynı 2012/13 dosyasında olduğu gibi, sektörün en önemli oyuncularından yıl sonu değerlendirmelerini ve gelecek yıl için öngörülerini dinliyoruz.

İlgili röportaj: 212 Capital Partners’a Göre 2012 Yılı Özeti: Dikey, Rekabet ve Büyüme

Geçtiğimiz sene dikey girişimlere ve artan rekabete özellikle dikkat çeken Dayınlarlı, bu sene ise sürdürülebilir büyümenin ve global pazara açılmanın üzerinde duruyor.

Bundan birkaç sene öncesine kıyasla sayıları ciddi şekilde artmış olan yabancı ve yerli yatırım fonlarının Türk internetine ve e-ticaretine nasıl bir etkisi oldu?

Türkiye teknoloji sektörü geçtiğimiz yılda önemli bir büyüme yaşadı. Artan Girişim Sermayesi şirketleri, Melek Yatırımcılar ile yatırım alan girişim sayısı da ciddi artış gösterdi. 2011 yılında yaklaşık 142 milyon dolar olan yatırım miktarı 2012 yılında 100 milyon dolar seviyelerine düşerken 2013 yılında 200 milyon dolar civarına yaklaştı.

Tabii ki daha çok girişimcinin yatırım alabilmesi, hayatta kalabilme olasılıklarını arttıracaktır ve rekabet de artacağından ekosisteme olumlu etkileri olacaktır.

Sizce bir fonun yatırım yaptığı girişime nasıl bir katma değeri olmalı?

Aslında yatırımcılara servis sağlayıcılar diyebiliriz. Para dışında en önemli şeyler; potansiyel işbirlikleri yaratmak, pazarlama ve PR, yetenek bulma, sektör uzmanlığı ve bilgileri, networkleri ile katacakları değer olabiliyor. Tabii ki bu şirketin boyutu veya yapısına göre değişiyor. Örneğin biz 212 olarak girişimcinin ihtiyacına göre kimi zaman sadece gerektiğinde toplantı yaparken, kimi zaman da birkaç ay şirkete girip kolları sıvayıp onlara bir projede bile destek verebiliyoruz.

Örnek olarak yaptıklarımıza; bir şirketimizin yönetim kuruluna dünyanın en büyük CRM şirketi Salesforce.com’ın ilk yatırımcısını sokmaktan, şirketimizin Ortadoğu ve Rusya’da iş ortaklıklarını yaratmaya, üst düzey takımın bulunmasına, 212 gücü ile aldığımız özel fiyatlar ile daha iyi koşullarda banka komisyonları veya reklam servislerine kadar bir çok değer sağlıyoruz. Tabi bir de bu ekibin vizyonu ve networkünü paylaşıyoruz.

Geçtiğimiz yıl yaptığınız yatırımların sonrasında bu seneki başvuruları nasıl buldunuz? Bunların ne kadarı e-ticaret girişimiydi?

Her geçen gün gelen girişim ve kalite artıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 800 şirket ile birebir görüştük. Bu bize ulaşanları değil, sadece görüştüklerimizi içeriyor. Bunlardan 120 tanesi ile detaylı görüşmeler yapıp en son noktada 8 yatırım yaptık. Aslında bu oran %1 ile yurtdışındaki trendlerle de paralel diyebiliriz. Tabii ki Türkiye’de Gittigidiyor, Markafoni, Trendyol ve Yemeksepeti gibi e-ticaret ve tüketici web uygulamalarındaki başarı hikayeleri nedeniyle bu alanlardaki girişim sayıları da oldukça yüksek. Bize gelen ve incelediğimiz şirketlerin neredeyse çeyreği e-ticaret diyebiliriz.

Bir önceki yıla kıyasla 2013’te Türk e-ticaret sektöründe size göre neler değişti?

En önemli değişikliklerden biri şirketlerin artık karlılığa oynamaya daha çok odaklanması ve sektörün ana oyuncularının dikeyler dahil birçok alanda belirlenmeye başlamış olması. Artık oynanacak sahalar belli ve iyi oynayan kazanacak diyebiliriz.

212 olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Yatırım yaptığınız şirketler beklentilerinizi karşıladı mı?

Dilek DAYINLARLI PhotoTürkiye 76 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük nüfuslarından birini ve 16. en büyük ekonomisini oluşturuyor. Pazar olarak birçok başarılı örnek çıkarabilecek kadar yeterli büyüklükte ancak artık global arenada yarıştığımızı düşünürsek Brezilya ve Rusya gibi pazarlara göre göreceli olarak küçük. Ancak elimizde önemli bir avantajımız var. Diğer sektörlerde bölgede büyümüş ve başarılı olmuş birçok örnek Türk şirketi mevcut, bunu İnternet ve teknoloji sektörüne de taşıyabilirsek çok daha büyük bir pazar potansiyeli elde edebiliriz. Bunun için belki de sektörde en güzel örneklerden biri “Peak Games”. Türkiye’den çıkmış ve bölgede önemli bir başarı yakalayıp, dünyanın ilk beş oyun şirketi arasına girmiş harika bir örnek. Tabi ki en önemlisi global olabilmek, gerçekten bu ülkenin birçok global girişim çıkarabileceğine inanıyoruz ve hatta örneklerini de görmeye başladık. Bunlardan en yakın olduğumuz portföy şirketlerimize baktığımızda;

  • Bulutta tedarik zinciri optimizasyonu sunan Solvoyo’yu, birçok dünya devi şirket kullanıyor ve önemli değerler yaratıyorlar.
  • Yine portfolyo şirketlerimizden; otelleri internete taşıyan bulut çözümü olan Cloudarena ise Filipinler, İspanya, Portekiz gibi 42 ülkede hizmet veriyor.
  • Matemetik ve sanatı birleştirerek kendi tasarımları ile bir marka oluşturan hızlı moda markası Butigo’nun ise; Rusya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’daki birçok büyük firma ürünlerini ülkelerinde satabilmek için yarışıyor.
  • Günlük ev kiralama platformu olan Hemen Kiralık, Türkiye’nin en büyüğü olarak %400 büyümeye devam ediyor.
  • Türkiye’nin en büyük ev ve dekorasyon e-ticaret sitesi olan Evim.net açık ara farkla birinciliği elinde tutuyor.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

2014 yılı için hedefleriniz neler, yeni yatırımlar yapmayı planlıyor musunuz? Hangi alanlar daha çok dikkatinizi çekiyor?

Dünyanın en keyifli işini yapıyoruz. Girişimcilerin bu zor yolculuklarında yanlarında olup, değer yaratmalarında yardımcı oluyoruz. En büyük hayalimiz Türkiye’den global seviyede başarılı girişimler çıkartabilmek ve uzun vadede Türkiye’nin teknolojide dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasına yardımcı olmak.

2014 yılında aktif yatırımlar yapmaya ve mevcut portfolyomuza tam destek vermeye devam ediyoruz. Hedeflerimiz ve hayallerimiz büyük ve bunun için çok çalışıyoruz.

En çok dikkatimizi çekenler aslında büyük problemlere çözüm yaratan canavar takımlar. Bununla birlikte özellikle Türkiye’den ölçeklenebileceğini düşündüğümüz ve ülke olarak önemli yeteneklerimizin olduğu konular dikkatimizi çekiyor. Big data, mobil, Kobi veya Kurumsal yazılım çözümleri, turizm, sağlık ve eğitim alanlarında değer yaratacak ve hayatı kolaylaştırabilecek teknoloji çözümleri ve platformlar öne çıkanlar.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

2014 yılında en çok konuşulacak konu aslında yapısal bir konu olan sürdürülebilir büyüme olacak. Şirketler işlerine odaklanıp kendilerini daha sağlıklı hale getirmek için çalışacak.

Bununla birlikte büyük perakendelerin de online sitelerini açması ile omni channel dediğimiz birçok kanaldan, mağaza, web sitesi mobil gibi, müşteriye kesintisiz bir hizmet sunmak ön plana çıkacak.

Kişisel olarak ayrıca herkes tarafından çok konuşulmasa da; e-ticaretin elindeki datanın değerini anlayarak daha akıllı kararlar alacağı veya alması gereken bir yıl olduğunu düşünüyorum.

Size göre bir girişimcinin Türkiye’de başarılı olması için sahip olması gereken başlıca 3 özellik nedir?

Bunu sürekli söylüyorum, girişimcinin en zor durumlarda bile hayatta kalmayı bilmesi çok önemli. Çok iyi ürününüz olabilir ama hayatta kalmayı bilmiyorsanız başarıya ulaşmak neredeyse imkansız.

Bunun dışında başarılı girişimci; yetenekli insanları arkasından sürükleyebilen, CEO olabilen ve başarısızlıktan korkmadan deneyen ve bunlardan ders alarak ilerleyen, vizyoner, değer yaratabilen girişimcidir.

Kesinlikle söyleyebilirim ki iyi takım kuramayan girişimciler iyi girişimler yaratamaz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Çok doğru tespitler hayatta kalmayı bilmiyorsanız başarıya ulaşmak neredeyse imkansız iyi bir takım şart

Fikrini söyle

*