16 Kasım 2018

Doğan Online, Yeniçarşım’ı Satın Aldı [Flaş Haber]

Eylül 2011’de Hürriyet İnternet Grubu bünyesinde hizmet vermeye başlayan ve marketplace modeli ile ticari işletmelerin internet üzerinden ürünlerini satmasına aracı olan Yeniçarşım‘ın tamamının Doğan Online tarafından satın alındığını öğrendik. Satın almanın büyüklüğü ve detayları henüz paylaşılmadı ancak birkaç kaynaktan birden doğruladığımız bu gelişmeye göre Yeniçarşım artık Doğan Online grubunda hizmet verecek.

Bu satın alma 1 hafta içinde Doğan Online tarafından atılan ikinci büyük adım oldu. Büyüklüğü ve ani oluşu ile beraber bütün e-ticaret sektörünü şaşırtan diğer gelişme de geçen hafta ortaya çıkan İdefix satın alımıydı.

El değiştirme olarak da tanımlayabileceğimiz bu satın alma ile Yeniçarşım bundan böyle Doğan Online çatısı altında hayatına devam edecek. Bildiğiniz gibi her ne kadar “Doğan” adı altında aynı şemsiyeyi paylaşıyor olsalar da Hürriyet İnternet Grubu ve Doğan Online iki ayrı oluşum ve bu iki oluşum arasında son derece tatlı bir rekabetin olduğunu söylemek mümkün. İki grubun da bünyelerinde çok değerli internet girişimleri yer alıyor. Aldığımız haberlere göre Doğan Online bir süredir Yenicarsim gibi bir marketplace modeli arayışı içindeydi ve planlarına göre ya kendileri böyle bir site kuracaklardı ya da var olan bir girişimi bünyelerine alacaklardı. Son duruma bakılırsa ise iki taraf arasında anlaşma sağlanmış ve imzalar atılmış durumda.

Henüz onayını alamadığımız bir duyuma göre ise Yenicarsim.com domain’inin kapatılacağı ve şirketin Hepsiburada bünyesinde faaliyetine devam edeceği konuşuluyor. Öte yandan Yeniçarşım’ın önümüzdeki dönem için epey büyük bir reklam bütçesi ayırdığı da biliniyor. Hatta geçtiğimiz 1 yıl içinde Yeniçarşım’ın özellikle Hürriyet grubu gazetelerinde tam sayfa reklamları yayınlanıyordu. Bunlarla beraber adwords, affiliate, sosyal medya ve sponsorluk yatırımları da var. Bugüne kadar Yeniçarşım’a yapılan bunca maddi yatırımdan dolayı da Hepsiburada ile ilgili duyumumuz bu el değiştirme sırasında masada kalan ve pratiğe geçmeyen önerilerden biri olabilir. Ancak orta ve uzun vadede gerçekleşebilecek olan olası bir Hepsiburada entegrasyonu ile Hepsiburada’nın iyiden iyiye Amazon modeli bir e-ticaret oluşumuna dönüşebileceğini iddia edebiliriz.

Bununla beraber Doğan Online‘ın son zamanlardaki agresif büyüme politikasına da değinmek lazım. Hatırlayacağınız gibi Doğan Online 2012’nin Mart ayında Evmanya‘yı satın almış, yine aynı zamanlarda ev dekorasyonunda yer alan Altıncıcadde‘yi yayına almış ve geçtiğimiz hafta da İdefix’i bünyesine katmıştı. 2012 ve 2013 yıllarını e-ticarette konsolidasyonun zamanı olarak tanımlayanların tahminleri kısmen doğru çıkıyor diyebiliriz.

Konu ile ilgili ulaştığımız Yeniçarşım ve Doğan Online yetkililerinden henüz geri dönüş alamadık. Hepsiburada tarafı ise kısa zaman içerisinde konuyla ilgili bir açıklama yapacaklarını belirtti. Gelişmeler oldukça sayfayı güncelliyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*