13 Kasım 2018

Doğu Avrupa’da E-ticaret Batı Avrupa’ya Kıyasla Daha Çok Büyüyor

avrupa eticaret
Avrupa’nın e-ticaret hacmi yapılan araştırmalara göre büyüme devam ediyor. Bu büyüme yaşanırken, her ülkenin büyüme oranı kendi içinde değişiklik gösterdiği gibi Doğu ve Batı yakasında da e-ticaretin büyüme hacmi gözle görülür oranda değişiklik gösteriyor.

Her iki yakada da e-ticaret hacminin iki haneli rakamlarla büyüdüğü görülüyor. 2013 sonunda Batı yakasındaki e-ticaret harcamalarının toplamda %10, Doğu yakasındaki harcamaların toplamda %20 büyümüş olması bekleniyor.

Her ne kadar şu an e-ticaret hacminde bir yükselme olsa da 2017’de bu oranların düşmesi bekleniyor. 2012 yılında Avrupa’daki e-ticaret harcamaları 200 milyar euroya ulaşmıştı ve 2016 yılında bu rakamın 300 milyar euroyu bulacağı tahmin ediliyor.

yStats’ın yaptığı Europe B2C E-commerce Report 2013 raporuna göre İngiltere’deki en popüler trendler arasında mobil ticaretin yer aldığı görülüyor. B2C’deki mobil harcamalar 2012’de ikiye katlanırken, Amazon, Tessco, Argos ve Next gibi İngiltere’deki büyük perakendecilerin mobil kanallardan gelen trafikler de oldukça arttı.

Fransa da B2C harcamalarında 2012 yılında 50 milyar euroluk bir hacme ulaştı. Batı Avrupa’daki en hızlı büyüyen pazar ise İtalya oldu. İtalyan pazarı milyar euro bazında iki haneli rakamlara ulaşan Avrupa ülkeleri arasında yer almaya başladı.

Almanya da Avrupa’daki büyük e-ticaret pazarlarından biri olmayı sürdürüyor. Ödeme sistemleri söz konusu olduğunda Almaya’da PayPal kullanımı oldukça yüksekken, online alışverişlerde kredi kartı yerine banka kartının daha sık kullanıldığı görülüyor.

Doğu Avrupa’da ise Rusya’nın 2012 yılında %25 oranında büyüdüğü görülüyor. Kategori bazında ise ev araç gereçleri, kozmetik ve araba parçalarının online satışlarında %50’lik bir artış görünüyor. Rusya pazarındaki bu büyüme, yabancı şirketlerinde ilgisini çekiyor. Ünlü moda sitesi Asos, Rusya pazarındaki hareketliliği gören şirketlerden biriydi ve burada hizmet vermeye başladı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz aylarda Amazon’un da bu pazara giriş yapmayı planladığından bahsetmiştik.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*