14 Kasım 2018

Doğuş Planet’ın E-ticaret Girişimi n11.com’un Akıbeti Ne Olur?

N11 LogoDoğuş Planet, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Doğuş Grubu ile Güney Koreli SK Planet’ın bir araya gelerek oluşturduğu internet yatırımcılığı tabanlı yeni bir oluşum. Bu ortaklığın ilk meyvesi ise n11.com adresinde çok yakında hizmet vermeye başlayacak olan pazar yeri (market place) konseptli bir e-ticaret sitesi.

E-ticaret ise yüzde 35’lik büyüme ile ülkemizin en hızlı büyüyen pazarlarından (yaşadığı sıkıntılara rağmen).

Dolayısıyla Bonubon ve şimdilerde Markafoni‘nin olan Enmoda ile e-ticaret tecrübesine sahip olan Doğuş Grubu’nun ve Güney Koreli SK Planet’in bu pazarda yer almak istemesi şaşırtıcı değil. Peki Güney Kore’nin 11st.co.kr‘sinin bir benzeri olacak olan pazar yeri konseptli n11.com‘in akıbeti ne olur, n11.com pazardaki rekabeti nasıl etkiler?

“Doğuş Grubu’nun faaliyet gösterdiği finans, otomotiv, inşaat, medya ve turizm gibi çeşitli iş alanlarında geniş kapsamlı bir işbirliği yapmayı bekliyoruz. Ayrıca SK Planet’in global rekabetçi özelliği, bu işbirliği ile güçlenecek ve dolayısıyla da dünya çapındaki faaliyetlerimizi farklı yönlerde büyüteceğiz.” – Jinwoo Seo, SK Planet CEO

25 Ocak 2012 tarihli basın toplantısında yapılan yukarıdaki açıklama, iki grubun ortaklığının kapsamının ne kadar geniş olabileceği üzerine bir ipucu niteliğinde. SK Planet enerji, kimya, telekomünikasyon, dağıtım ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Yani bütün bu farklı alanların varlığı yalnızca ticaret değil, internet yatırımcılığı anlamında da bölgesel ve sektörel know-how paylaşımını beraberinde getirecek.

n11.com’un açılmasına çok az bir süre kala paylaştığı tanıtım videosuna göz atalım.

Yaklaşık 100 milyon dolar sermaye (50 milyon Doğuş ve 50 milyon SK) ile kurulan ve sayıları 100’ü aşan bir ekibe sahip olan n11.com’un kariyer.net üzerinde de an itibarıyla tam 19 tane iş ilanı bulunuyor. Linkedin’de yaptığımız ufak bir aramayla ise n11.com ekibinin önemli bir kısmının rakiplerden Gittigidiyor‘un yanı sıra Rocket Internet ve Turkcell, Avea, Garanti gibi büyük kurumsal şirketlerde de tecrübe sahibi olduğunu görüyoruz.

n11.com girişimi büyük bir yatırımın sonucu ve bu büyük yatırımın bir getirisi olarak da kategori sınırlamasına girmeden her alanda var olmayı hedefliyorlar. Tabi bu da n11.com bünyesinde yer alacak mağazaların çeşitliliği ve tabi bir de işbilir olmalarına bağlı. Bu yüzden de daha fazla sayıda nitelikli satıcıyı n11.com bünyesinde toplamak adına satıcılara iş geliştirme eğitimleri, çağrı merkezi desteği ve n11 stüdyolarında ürün fotoğrafı çekimi gibi ücretsiz hizmetler sunuluyor. Öte yandan yukarıdaki videoda geçtiği üzere “elektrik ve su gibi fatura dertlerinin olmaması”nın altının çizilmesi, internetten satış konusunda tecrübesiz kişilerin de hedeflendiğinin göstergesi olarak düşünülebilir.

Yüzde 10 civarında komisyonlar üzerinden satıcılarla anlaştığını öğrendiğimiz n11.com’un (pazarın yüzde 5-10 arasında bir ortalaması olduğunu belirtenler var) satıcılara yönelik bir nevi çağrı mesajı ise şu şekilde:

Şeffaf iş anlayışı, uzun vadeli ortaklık ve adil rekabet ortamı politikamız ile tamamen güvene dayalı bir platform oluşturmaktayız. Satıcılara; kendi alanlarında özgür olmalarını sağlayacak teknolojik alt yapı, operasyonel ve lojistik destek; alıcılara ise geniş ve kaliteli ürün yelpazesinin yanı sıra kesintisiz müşteri hizmeti sunacağız. Bu kapsamda, n11.com olarak bugüne kadar internetten satış imkanı yakalayamamış binlerce satıcıya güvenebilecekleri ve kusursuz hizmet alabilecekleri bir platform üzerinden e-ticarete atılma imkanı sağlayacağız.

“Alışverişin uğurlu adresi” sloganıyla yayına çok yakında girecek olan n11.com’un pazarda arabulvar, Yeniçarşım ve Sanalpazar ve tabi bir de Gittigidiyor gibi çok önemli rakipleri bulunuyor. n11.com için pazara sonradan girmenin dezavantajı yalnızca pastanın hakimiyeti rekabetinde değil, hareket kabiliyeti anlamında da geçerli. Bahsi geçen şirketlerin bir kısmı bu işe startup mantığı ile başlayıp, o zamanlar oturmamış olan pazarda hata yapma lüksüne sahip olarak satıcıların ve alıcıların isteklerini anlama fırsatı bulmuşlardı.

Doğuş PlanetŞimdi ise bu pazara girmenin bedeli bir startup’ın göze alabileceği küçüklükte değil. Ancak o kadar bedeli masaya koyabilen Doğuş Planet gibi ortaklıklar da startup esnekliği ve hareket kabiliyetine kıyasla kurumsal hantallık tehlikesiyle karşı karşıyalar. Şimdiden 100 kişiye yaklaşmış olan ekipleri de buna işaret. Ancak bu iş için bugün itibarıyla bu büyüklük kaçınılmaz bir yatırım demek. Etkileri muhakkak olacak ancak başka türlü bir yol da mümkün değil.

Bir de 2000’lerin popüler e-ticaret sitesi Estore’un başarısı ve kapanması konusuyla ismi sürekli yan yana anılan İzi Adato‘nun da n11.com’un başında yer aldığını not düşelim.

Yukarıdaki kısımda bahsedilen olası hantal yapıya karşılık ise n11.com’un başarılı olma ihtimalinin yüksek olmasının nedeni, online ortamda satış yapabilecek olan kişilerin kendi internet sitelerini kurmak istemekten ziyade artık ortak pazarlarda yer almayı tercih etmeleri olarak gösterilebilir. Ardı ardına iflas eden ve kapanan e-ticaret sitelerinin yanında, sektöre giriş maliyetlerinin artması ve yatırım almasına rağmen zarar ederek vadesini doldurmaya devam eden birçok girişimin varlığı, yeni girişimciler için “minimum gider, makul komisyon, olabildiğince kar” mottosunu yürütmek zorunda olmaları demek. Bu da ancak n11.com gibi pazar yeri girişimleri ile mümkün olabiliyor.

İlgili Yazı: Doğuş Grubu ile Anlaşan Güney Koreli SK Group Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son olarak eklemek gerekirse, stok tutma konusunun (ya da hızlı kargo için “zorunluluğunun”) e-ticaret girişimlerine nasıl baş belası olabileceğinin az çok konuya hakim olanlar tarafından bilindiğini düşünüyorum. Stok tutmayanlar ise tedarikçilerle birçok sorun yaşama potansiyeline sahipler. Yani kısa görünen bir zincirin iri halkaları aslında birbirinden kolayca ayrılmaya ve sıkıntı yaratmaya muktedirler.

n11.com’un, aynı diğer pazar yeri şirketleri gibi tedarikçi ve stok gibi kritik konuları satıcılara bırakarak servis tarafında daha iyi hizmet vermek için yatırım yapması, maddi anlamda dolgun ve hızlı geri dönüş için daha anlamlı görünüyor. Ancak bu düzende tedarikçilere/mağaza sahiplerine sağlayacakları vade (ve tabi komisyon) avantajları n11.com müşterilerine daha hızlı gönderi ve daha iyi hizmet olarak da geri dönecektir. Nitekim şu anda sektörde iş yapan birçok tedarikçi ya da mağaza sahibi, kendilerine tanınan 60 günlük vadeleri beğenmediğinden ötürü ilgili pazar yerinin müşterilerini öncelik sırasında arkalara itebiliyor. n11.com’un ne kadar vade süresi belirlediğini ise bilmediğimizi ancak hedeflerinin küçük mağazalar kadar büyük mağazalar olduğunu da belirtelim. Yani hem komisyon hem de vade anlamında esnek rakamları duymak ihtimaller dahilinde.

Doğan Grubu’nun Doğan Online internet girişimlerinde verdiği destek gibi Doğuş Grubu’nun da Türkiye’deki basın gücünün pozitif etkisine tanık olacağımız n11.com’u ve yapacaklarını merakla bekliyoruz. Çok yakında açılacak olan n11.com’un sektörel anlamda (özellikle istihdam, vade/komisyon, mağaza sayısı ve iş yapış -execution- şekillerinde) pozitif bir etkisi olacağı kesin. Bunun yanında 100 milyon dolarlık yatırımları ile piyasayı uzun bir süre koklama gücüne sahip olduklarını tahmin etmek de mümkün.

Önümüzdeki zamanlarda n11.com ve Türkiye’deki pazar yeri sitelerine dair değerlendirmelerimize devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bonubon da büyük harcamalar ve medya desteğiyle doygun bir pazara girmişti, birinci yılında kurucusu işten çıktı.

  Atik olması gereken e-ticaret şirketlerine kurumsal kariyer yapmayı hedeflemiş, Doğuş grubuna ait olmasa o şirkette çalışmayı düşünmeyecek adamları doldurarak başarıya ulaşmak zor geliyor bana.

  • Mert A. der ki:

   Fırsat siteleriyle açık pazar konseptlerini kıyaslamak çok da doğru olmaz. Türkiye dışına bile çıktığımızda aradaki farkı görebiliyoruz(bir yandan Amazon, Ebay örnekleri var diğer bir yandan da CEO’su kovulan ve borsada sürekli değer kaybeden Groupon)

   Ayrıca Doğuş grubunun yanında olan SK Planet gücünü unutmamak lazım. 11st.co.kr detaylı bir şekilde incelendiğinde Gittigidiyor gibi açık pazar konseptindeki şirketlere ciddi rakip oluşturabilecek bir kurgusu var. Bence esas nokta diğer sitelere olan kullanım alışkanlıklarını yıkıp siteye trafik sağlamaları ki bunu da 100 milyon dolar sermayesi olan bir şirketin başarabileceğini düşünüyorum.

 2. Böyle büyük yatırımlar ile ilgili öngörüde bulunmak çok zor . Aslında olaya dönemsel yaklaşmak lazım ; iş modelinin zaman aralıklarında değerlendirilmesi girişim ile ilgili daha reel öngörülerin elde edilmesini sağlayabilir.

  Her girişimin , kuluçka , dünyaya gelme , dünya ile tanışma , büyüme, gelişme ve son olarak pozitif yada negatif hareket etme dinamikleri baş gösteriyor.

  Ama işte bu zaman aralıkları , güçler dengesi ile paralel bir evrende yer alıyor. Kiminin 3 yıla 5 trilyon pazarlama bütçesi ayırıp dayanabilecek gücü olabiliyor.

  Çok ciddi güçlerin arkasında olduğu n11.com uzun süre ışığı göremesede ışığı göreceği yere kadar dayanma gücü elinde var . Toplantı masasında gerekli her türlü önizleme yapılmıştır muhtemelen . Öngörülen ivme noktaları istedikleri gibi giderse işler yolunda demektir eğer gitmez ise o zaman alternatif yolları deneyeceklerdir.

  Olayı biraz daha açayım ; Biz elimizde ki, küçük teleskop ile ancak uzayın belirli bir mesafesini görebiliriz. Bu girişim diyelim ki 2013 4. çeyreğine kadar başarısız oldu , başarısız olacak diyenler haklı çıkacak ama onların elinde ki teleskoplar bu kadar büyük yatırım sahiplerinin el oyunlarını göremeyecek kadar küçük , bende dahil . Hiç bir zaman kamuoyu bunu duymaz , duyamaz , anlamaz anlayamaz .

  Bundan dolayı en başta belirttim ; bu kadar uzun vadeli olduğunu düşündüğüm bir proje için öngörü istemek biraz eşyanın doğasına aykırı . Tabi bu benim görüşüm .

  Öngörülerinde haklı yada haksız olanlar bunu tam olarak çok zor kavrayabilirler . Çünkü iç kanamayı büyük şirketler dışarıya yansıtmaz bunun sebebi de bu kanamayı durduracak anternatif yolları denemek için ellerinde fazlaca enstruman vardır.

  Şöyle bağlıyayım ;

  Bir çok büyük şirket var ki ; kar etmese de yoluna devam ediyor. Çünkü bir sonra ki çıkış ivmesini yakalayacak güçleri var . Oysaki bunun paralelinde daha az nakite sahip bir şirket aynı işi yapmasına ve aynı eğriler ile hareket etmesine rağmen batacaktır.

  Aslında sen haklısın ama eldeki haklar denk değil.

  Şu anda olgunlaşmış ve alışkanlık sahibi bir pazar var . Rakiplerinin elinden pazarı ve müşteri almak ne derece kolay bunu hep birlikte göreceğiz.

 3. Kasim Yagmur der ki:

  SK Planet grubu Türkiye ‘ye ilk gelişi değil, 3-4 senedir Telekom ‘dan birçok alana denemeler yaptılar. Doğuş grubu ile başlayan heyecan bence güzel devamında farklı sektörlerde de işbirliğine ve Türkiye dışına taşar.

  Bu iş ile ilgili 4 yorumum olacak;
  1. Sektör ve onlara iş yapanlar çok para kazanır
  2. eStore kime satılmıştı? Başarı hikayesimidir?
  3. Jeff Bezos ‘un güzel bir sozu vardır sizlerinde bildiği pizzalı, ben onu kendime ve Türkiye ye güncelledim “Kalabalıkların olduğu yerden sadece gürültü çıkar”
  4. Bizim millet ile Kore ‘liler arasında çalışma sistematiği, etiği, kültürü ve düsturu gibi tüm alanlarda dağlar kadar fark var. Kan uyuşmazlığı olacaktır.

  Başarılı olsunlar ve sektörü büyütsünler isterim, mevcut pastayı yiyeceklerse kavga çıkar hele birde Amazon ‘un ayak sesleri duyulurken.

  Kolay gelsin

 4. http://www.n11.com açılmış.

  İlk bakışta %111 kampanyasıyla çok iddialı gözüküyor. Siteyi 11 üzerine kurgulamaları güzel olmuş.

 5. Tedarikçiden talep ettiği yüzde 20lerdeki komisyon oranıyla çok da win-win mantığıyla hareket ettiğini düşünmüyorum.

  • Size çok hak veriyorum. Kaldıki e-ticarette kar marjları %5-10 aralığında seyrederken kim bu siteye %20 pay vermek ister. kamerapoll.com sitesi bu konuda müşterisine en uygun fiyatla ürünü verme çabasında bir firma. Bu işin sonunun nereye varacağı bende merak uyandırıyor.

 6. burcin say der ki:

  N11 tüketiciye kandırmaktan başka bir şey yapmıyor.Kitap alayım dedim.Mail atmışlar.Ama Kitaplarda Kargo Bedava Kampanyası diye.Ama gittiğinizde kitabın içeriğine girdiğinizde şartlı kargo diye sacma bir şey var.Arkadaşım bir bakın hepsiburada ya nt.com.tr ye,kitapyurduna diyorlarki şunun üzerinde kargo bedava.Netler yani ve doğrular.Böyle mailingler yada bannerlar yapmasınlar.Yoksa bir adım ötesi,en ucuz fiyatı koyarlar sonra alırken 20 lira kargo parası isterler.

 7. muhmat der ki:

  n11 elindeki 100milyon dolarlık sermeyesiyle güçlü duruyor. ama çalışma mantığı gittigidiyor, sanalpazar gibi olduğundan dolayı sıkıntıya düşer.şu an halihazırda hepsiburada.com gibi çok güçlü bir alışveriş sitesi var. gittigidiyor daki tedarikcilerden dolayı mağdur olan birisi olarak şunu belirtmek isterim ürünü satın alan, mağdur olduktan sonra satıcıya olumsuz yorum yapsa ne olur. hepsiburada da şuan tek favori online alışveriş sitem. müşteri hizmetleri ve tedarikçileriyle olan ilişkisiyle ağını altyapısını kurmuş. tamamen kişisel fikrim n11 uzun soluklu olmaz. bi de şunu da bilirteyim 350 lk 3 farklı ürünü de şu an satın almış durumdayım n11den ama neden satın aldım? %111 lik kampanyadan dolayı. n11deki şöyle bir sıkıntı var, bikaç farklı ürünü farklı tedarikcilerden aynı anda aldığınızda hepsi için ayrı ayrı kargo ücreti ödüyorsunuz. bide kargo ücretleri standar değil, vatandaş kargo için ne ödeyeceğini önceden bilemiyor. hepsiburada.com paketlemiyi çoğu zaman kendi yapıyor kargo ücretini de kendi tahsil ediyor böylelikle vatandaş süpriz kargolarla karşılaşmıyor. n11 öncelikle bu soruna çözüm bulmalı…

 8. n11.com’dan ilk alışverişimi yaptım. Yaşadıklarım şöyle:
  – Ürünüm kargoya verildi gözüktüğü halde kargoya verilmedi.
  – Uydurma bir kargo takip numarasıyla 3-5 gün bekletildim.
  – Çağrı merkezinde çalışanlar iyi eğitilmemiş. Daha sitenin kullanımı ve temel kurallarını bile bilmiyorlar. Bir çağrı merkezi çalışanı şöyle bir cümle kurdu: “Siz onay vermediğiniz sürece, siparişiniz otomatik onaya düşmez.”
  – Mağazaya asla ulaşamadım. Mesajlarıma cevap vermediler. n11 biz mağazaya ulaşıp size döneceğiz dedi. Onlar da dönmedi.

  2-3 gün sonra ürünüm, iş yerime ait farklı bir adresten çıktı. Kazara ürün elime geçmiş oldu.

  Bundan 1-2 gün sonra da n11’den aradılar. Ürününüz elinize ulaştı mı, sanırım sıkıntı yaşamışsınız dediler.
  Ben de kendilerine eşeklerini Niğde’ye sürmelerini gerektiğini söyledim.

 9. Tuncer Yıldız der ki:

  DP şartnamesinden en sevdiğim madde:

  4.9. Websitesi üzerinde yer alan her türlü içeriğin tek hak sahibi DP olacaktır. DP’nin
  önceden yazılı rızası alınmaksızın SATICI tarafından Websitesi’nde yer alan içeriğin
  bütününün veya bir bölümünün ticari amaçlarla, kopyalanması, işlenmesi, kullanılması veya
  umuma arz edilmesi kesinlikle yasaktır. SATICI, Websitesi’ne iletmiş olduğu her türlü ilan,
  içerik ve görselin DP tarafından Hizmetler’in sağlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilecek
  her türlü faaliyette ve üçüncü kişilere ait sitelerde, sistemlerde işlenmesi ve derlenmesi
  amacıyla kullanılmasına ve DP’in reklam ve tanıtımı için hazırlanan görsel ve içeriklerde
  kullanımasına yönelik olarak gerekli her türlü hak ve yetkiyi, süre ve yer kısıtlaması
  olmaksızın ve bilabedel DP’ye tahsis ettiği kabul, taahhüt ve beyan eder.

  🙂 Gülücük koymayı unutmuşlar sonuna.

  Bilişim aleminde hotel kaliforniya kuralı olarak bilinen, faceBook’un en tartışmalı sözleşme maddesi ile burada da karşılaşmak ne kadar güzel, değil mi?

 10. Selim Ses der ki:

  Batar.

 11. Tolga Özdemir der ki:

  Mesafeli satış sözleşmesinde “satıcı malı 30 gün içerisinde teslim edebilir gerekirse 1 hafta ek süresi saklıdır” yazmış olması bile başarısız olacaklarını gösteriyor. Aliexpress.com’da süre 48 saat ve hemen ürünün takibini yapıyorsunuz.

 12. naci babacan der ki:

  doğuş planet elektronik ticarettenn adına şüpheli alışveriş
  yapılmış. 6530.tl.lik şu anda soroşturmada savcılıkta.22. 23.24. kasımda. 3 gün de ayrı ayrı 17. defa wört kartımdan. çoğu .1000.tl. ve 1299.tl bilgilerinize.

 13. n11 projesine ilk başlarda çok olumlu bakmaktaydım. Site üzerinden yaptığım alışverişlerde de satıcılardan kaynaklı bir sıkıntı yaşamayınca güvenilir ve kaliteli olduğuna iyiden iyiye inanmıştım ki… Sonrasında satıcı olarak girmek istemem ile hayal kırıklığına uğramam bir oldu… Bu mantıkla uzun soluklu olacağını düşünmüyorum..

 14. murat der ki:

  28 mayıs itibari hala beni arayıp sparişim hakkında akıbetini teslimi hakkımı arayan bir yetkili bulamadım 19 mayıstan beri spariş ettiğim ürün gelmiyorrrr.acil dönün bana sadece 08503330011 numara var ama hiç bir telefona bakan bu işi çözemedi top oynar gibi oynuyorlar…mahkeme yemi taşıyayım ilğisizliği

 15. Açıkçası bazen ,bazı mağazaları insanı deli edecek kadar olumsuz izlenim bırakıyor üzerimde. Açılan mağazaların ilgisizliğiyle ilgi kapsamlı bir denetim gerektiğine inanmaktayım. Umarım bu soruna bir çözüm bulurlar.

Fikrini söyle

*