12 Kasım 2018

Doktorburada: ”Sağlık Sektöründeki Üst Düzey Yöneticilerden Yatırım Aldık” [Röportaj]

doktorburada-dogukan-pelin 600

Sağlık sektörüyle interneti aynı çatı altında buluşturan Doktorburada.com, hastalarla doktorları bir araya getiriyor. Hastaların online olarak, çağrı merkezlerine ihtiyaç duymadan çevrelerindeki doktorları bularak randevu alabilmelerini sağlayan Doktorburada’nın kurucuları Doğukan Dudaroğlu ve Pelin Anlı Bedirhanoğlu’nun geçmişleri aslında biraz farklı bir sektöre dayanıyor.

Daha önce yatırım bankacılığı yapan Dudaroğlu ve Bedirhanoğlu’nun bu sektöre adım atmasındaki en büyük etken yine birçok girişimin çıkış noktasına yani “ihtiyacı karşılamaya” dayanıyor. Kuruluş sürecinde 2 milyon TL’ye yakın bir yatırım alan Doktorburada’nın hikayesini ofisimizde ağırladığımız Dudaroğlu ve Bedirhanoğlu’ndan dinledik.

Sinan: Doktorburada fikri nasıl çıktı ortaya?

Pelin: Her ne kadar birçok şey dijitale kaymış olsa da bazı işlemleri telefonla konuşarak ve mesai saatleri içerisinde yapmak gerekiyor. Özellikle doktor randevusu almak istediğinizde, açık ofiste çalıştığınız zaman yanınızda tüm ekip oluyor ve randevu almak için doktorun sekreteriyle konuşmanız gerekiyor. Sekreter de size saat kaçta ve neden geleceğinizi soruyor. Hastalığınızı söylemek istemediğiniz durumlarda da randevu almak sorun olabilir. Benim de o zamanlar uzun bir süre devam eden bir tedavim vardı ve her randevumda aynı süreci tekrar yaşıyordum.

Zaten normalde de işimiz farklı sektörlere bakıp incelemeler yapmaktı ve sonrasında da bu durumdan muzdarip biri olarak, bu konu hakkında bir şeyler yapılamaz mı diye Doğukan ile düşünmeye başladık.

Araştırmaya başladığımızda dünyada bu işin örnekleri olduğunu gördük ve sonra bu işin Türkiye’deki öncüleri olmak için neler yapabiliriz diye çalışmalara başladık.

S: DoktorBurada ne zaman kuruldu peki?

Doğukan: 2013’ün başında çalıştığımız yerden ayrıldık ve Mart’ta da DoktorBurada’yı kurduk. Kurmadan önce sağlık sektöründen önemli insanlarla görüştük. Hem fikir almak hem de yatırım yaparlar mı diye melek yatırımcılarla da görüşmelerimiz oldu.

Görüşmelerimizde oldukça olumlu geri dönüşler oldu ve sonrasında da iki hafta gibi kısa bir sürede 2 milyon TL’ye yakın bir yatırım bulduk.

S: Yatırımı kimden aldığınızı duyurmadınız sanırım. Açıklamak ister misiniz?

D: Sağlık sektöründen üst düzey yöneticilerden yatırım aldığımızı söyleyebiliriz.

S: Sizi hiç duymayan birine Doktorburada’yı nasıl anlatırsınız?

P: Doktor randevusu almak isteyen bir hasta, site üzerinden branşa, lokasyona ve sigortaya göre doktor araması yapabiliyor. Çıkan sonuçlar arasından doktorların CV’lerini okuyup, boş vakitleri arasından kendine en uygun olanı seçerek randevu işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

D: Neden telefon ile randevu değil de Doktorburada diyecek olursak, birkaç önemli nokta öne çıkıyor diyebiliriz. Birincisi kullanıcılar site üzerinde bulundukları konuma göre doktorları bulabiliyor, ikincisi ise hastalar çağrı merkezlerinde beklemeden, telefon görüşmesi yapmadan birkaç tık ile randevu alabiliyor.

Bunun yanı sıra randevu alabilmek için mesai saatlerinde muayeneleri aramanız gerekiyor. Fakat Doktorburada üzerinden mesai saatleri dışında da randevu alabiliyorsunuz. Bizim site üzerinden alınan randevuların %80’inin mesai saatleri dışında alındığını söyleyebiliriz.

“Kullanıcılar sitede yorum bırakabildiği için, sağlık hizmetinin kalitesinde de bir artış oluyor”

S: Sadece özel sektördeki doktor ve hastanelerle mi çalışıyorsunuz? Devlet hastaneleriyle de bir çalışmanız var mı?

D: Sadece özel sağlık kuruluşları ve doktorlar bulunuyor site üzerinde. Devletin zaten kendi sistemi var. Biz de o sistemin özel hastaneler tarafında hizmet veriyoruz.

S: Şu an hangi şehirlerde hizmet veriyorsunuz?

P: Şu an için sadece İstanbul’da hizmet veriyoruz.

S: Peki, site üzerinde hasta randevu alıp doktora gittiğinde, doktor yerinde olmazsa ne yapıyorsunuz? Böyle bir durumla karşılaştınız mı?

P: Aslında böyle durumların oluşmasına izin vermemeye çalışıyoruz. Birisi site üzerinden randevu aldığında hem hastaya hem de doktora SMS ve e-posta gidiyor. Hastaların randevu alabilmeleri için zaten cep telefonlarına bir doğrulama kodu geliyor ve bu kodu da site üzerine girmeleri gerekiyor. Bu işlem sonrasında randevu alınmış oluyor. Bu doğrulama işlemi de bizim hastaya ulaşabilmemizi sağlıyor.

SMS ve e-posta bildirimlerinden sonra çağrı merkezimiz iki tarafı da arıyor ve bir sorun varsa eğer bu görüşmelerde çözülüyor.

D: Kullanıcılar için yeni bir sistem olduğu için şimdilik bu çağrı merkeziyle doğrulama işlemini yapıyoruz; fakat biz sistemimizi hastanelerle entegre haline getirmiş durumdayız. Bir hasta randevu aldığında bu doğrudan hastanenin sisteminde görünüyor. Kullanıcı alışkanlıkları oturana kadar bir süre daha çağrı merkezi sistemini aktif tutacağız.

Bu sistemin bir de şöyle bir güzel yanı var, doktorlar randevu alan hastaların bu platform üzerinde yorum bırakabileceğini bildiği için aslında sağlık hizmetinin kalitesi artıyor. Hastanın eline bir güç geçmiş oluyor ve doktor da hizmet konusunda daha çok dikkat ediyor.

doktorburada

S: Hasta aldığı randevuya gitmediğinde ne oluyor peki? O hasta bir daha randevu alabiliyor mu?

D: Bu durumları önlemek için puanlama sistemi oluşturduk. İlk randevuya habersiz gitmeme durumunda hasta eksi puan almış oluyor; ama haber verip gidilemediği zamanlarda çok problem olmuyor.

Yani aslında biz kullanıcının sistemi kötüye kullanmasını engellemeye çalışıyoruz. Habersiz iptallerde üçüncüden sonra uyarı gönderiyoruz. Daha da ileriye gitme durumunda sistemden blokluyoruz.

S: Sağlık konusu çok hassas bir konu aslında. Normal bir içerik sitesinden (örn: sağlık tavsiye siteleri) farklı olarak sizin yaptığınız işte bir mesuliyet durumu da var. Sağlık üzerine bir işe kalkışmak gözünüzü korkutmadı mı?

D: Evet, insanlar böyle şeyler düşünebiliyor; ama biz her zaman çizgimizi net bir şekilde belirlemeye çalışıyoruz. Biz sadece bir randevu platformuyuz. Hiçbir doktoru ya da hastaneyi öne çıkartmıyoruz. Burada hasta tamamen bağımsız bir durumda. Hep gittiği doktoru da telefonla uğraşmadan bir tıkla seçebilir, kendi bulunduğu bölgedeki doktorları da listeleyip oradaki doktorlardan birinden randevu alabilir.

S: Sitede doktorlar hakkında yorum da bırakılabiliyor. Doktor yorumlarının moderasyonunu nasıl yapıyorsunuz? Çünkü takip etmesi oldukça zor bir durum.

P: Negatif veya kötü bir yorum geldiğinde mutlaka hastayla iletişime geçiyoruz. Bu durumun sebebi nedir, bize anlatın şeklinde. Orta yol bulunması için bir görüşme yapıyoruz. Bu durumlarda avukatlarımızın da görüşleri alınıyor. Moderasyonları yaparken kötü yorumları en doğru şekilde nasıl yayınlarız, onun üstünde duruyoruz.

D: Yurtdışındaki modellerde de bu konu hakkında belli bir moderasyon standardı var. Hasta, muayene deneyimiyle ilgili ya da doktorun kendisini ne kadar beklettiğini yorum olarak bırakabiliyor; fakat asla hastalığın tedavisiyle ilgili bir yorum yapamıyor; çünkü bu hastanın da bilemeyeceği bir şey. Uzun klinik deneylerle belirlenebilecek bir durum. Bu tür yorumlardan kaçınmaya çalışıyoruz.

Bir hasta sadece gittiği doktora yorum bırakabildiği için doktorlar da kendilerine gelen hastaları onaylayarak onların yorum bırakabilmesini sağlıyor.

S: Gelir modeliniz nedir? Doktorlarla mı bir anlaşmanız var, yoksa sağlık kuruluşlarıyla mı?

D: Her ikisiyle de anlaşmamız var aslında. Hem bize özel muayeneler var, o durumlarda doktorlar bir anlaşma yapıyoruz, diğer taraftan da sağlık kuruluşlarıyla da kurumsal anlaşma yapıyoruz. Bu bilişim paketini kullanmaları karşılığında aylık bir ücret alıyoruz kendilerinden.

S: Yakın ve orta vadeli planlarınız neler?

D: İlk hedefimiz tüm Türkiye’ye açılmak, sonrasında da sağlık turizminde önemli bir oyuncu olmak; çünkü baktığımız zaman burada doktorlar var, yurtdışından gelen hastalar örnek vermek gerekirse estetik cerrahı aramak için bizim sistemimizi kullanabilirler ve hasta doktorların CV’lerine, hasta yorumlarına sistem üzerinden bakarak istediği doktoru seçerek Türkiye’ye tedavi olmaya gelebilir.

Blog tarafında da yakın zamanda doktorlarla röportajlara başlayacağız. Çok merak edilen hastalıklar hakkında konuşup, soru cevap şeklinde röportajlar hazırlamayı planlıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*