13 Kasım 2018

Dönüşüm Artıran Harekete Çağrı Mesajı Nasıl Verilir? En Güçlü 3 Taktik

cta 3 - Kopya

E-ticaret sitesinde satışları artırmanın ilk aşamasının dönüşüm oranlarını artırmak olduğunu biliyoruz ve dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) bu bağlamda büyük önem taşıyor. Sonuçta dönüşüm oranını artırmak yeni müşteri kazanma maliyetine yol açmadan satışları artırıyor.

Satın al ve abone ol gibi harekete çağrı (CTA) mesajları ise dönüşüm oranını artırmanın en basit, etkili ve düşük maliyetli yolu. Aşağıda A/B testleriyle kanıtlandığı üzere e-ticaretin en etkili 3 harekete çağrı taktiğini görebilirsiniz:

1. Doğru zamanda harekete çağırın. Peki doğru zaman ne zaman?

Genel kanının tersine harekete çağrı ifadesini içerik pazarlama dahil pazarlamanın her dalında kullanmak zorunda değilsiniz. Özellikle içerik pazarlamada her şey satış odaklı değildir.

Örneğin, e-posta adresini alarak abone kazanmanızı sağlasa bile sektör raporları öncelikle potansiyel müşterinin işine yarar. Böylece onları gerçek müşteriye dönüştürmek için bir olta atmış olursunuz ve müşteri bağlılık programına dahil edersiniz. Ek satışlar bu dolaylı dönüşümün ardından gelir.

Sektör raporlarına harekete çağrı eklemeyin

Yoksa sıcak satıcı konumuna düşersiniz ve insanlar hem raporunuza hem de e-ticaret şirketinize inancını kaybeder. Sosyal medya paylaşımlarına da harekete çağrı ifadesi eklemeyin. Bunun yerine yakında gelecek olan Facebook ve Twitter satın al düğmelerinden faydalanabilirsiniz.

Bu nedenle harekete çağrıları pazarlama kampanyalarında kullanmaya bakın. E-posta pazarlaması, doğrudan posta pazarlaması ve geleneksel pazarlama hareke çağırı ifadelerinin doğal kullanım alanıdır.

cta 1

 

2. Güçlü harekete çağrı nasıl yazılır?

Harekete çağrının dikkat çekici olmasına odaklanın. İster doğrudan posta, ister e-posta pazarlaması, ister web sitenizi kullanın; harekete çağrı mesajınız kolay görünen bir yerde çarpıcı bir ifade olması gerekiyor. Bunu pek çok şekilde yapabilirsiniz: Canlı renkler, kontrastlı arka plan, sayfada boş yere yerleştirme, manşete koyma…

a) Örneğin ekranda yüzen bir harekete çağrı düğmesi ekleyebilirsiniz. Böylece müşteri sayfayı alta kaydırsa bile düğme görünür.

b) Tek bir harekete çağrı mesajı kullanın. Birden fazla farklı mesaj müşterinin kafasını karıştırır. Abone ol ve satın al düğmeleriniz olabilir. Ancak “şimdi satın al” ve “beklemeden satın al” gibi iki farklı düğme kullanmayın.

c) Hangi pazarlama kanalının daha etkili olduğunu test edin. Online harekete çağrı ve telefonla harekete çağrı iki farklı yöntemdir. Hangisi size daha fazla dönüşüm sağlıyor? Bunu test edin.

d)Satın al, abone ol, kayıt ol, tıkla” gibi basit mesajlar kullanın ki müşterinin kafası karışmasın ve tereddüt etmeden düğmeleri tıklasın. Dikkat ederseniz özellikle düğme kullanın diyoruz. Çünkü insanlar düğmeleri tıklamaya şartlanmıştır ama linkleri daha az tıklarlar.

e) Aciliyet duygusu yaratın. Şimdi ve bugün gibi kısa süreli indirim kampanyaları ima edin. Müşteriyi kaptınız, kaptınız. Kimse online alışveriş yapmak için satın al düğmesine tıklamak üzere göndermiş olduğunuz e-posta pazarlaması iletisine geri dönmez. Bunun bir sebebi de e-posta iletilerinin gelen kutusunun derinliklerinde kaybolmasıdır. Sonuçta insanların sizden gelen pazarlama mesajlarına etiket atayarak bunları klasörler halinde kolay erişim için sınıflandırmasını bekleyemezsiniz.

e) Bu noktada tek tıkla satın alma ve abonelik işlemini tamamlama gibi dönüşümü birkaç basit adımda kolaylaştıran sistemlere odaklanın. İnsanların sayfada sıkılıp, kaybolup dönüşümü yarıda bırakmasını veya sepeti terk etmesiniz istemezsiniz.

f) Web sitesi tasarımınız, abone kayıt formlarınız, satın al düğmeniz, alışveriş sepetiniz görsel ve fonksiyonel tasarım açısından tutarlı ise (renk benzerliği gibi) müşteriyi sayfada daha iyi odaklar ve dönüşümü kolaylaştırırsınız. Böylece hemen çıkma oranları azalır.

 harekete çağrı 1

3. Harekete çağrı tamam. Sıradaki adım nedir?

Sıradaki adım elbette test etmek. A/B testi yapın ama harekete çağrı için düğme rengi gibi her seferinde bir site öğesini test edin. Birden fazla şeyi aynı anda test ederseniz bu kez sizin kafanız karışır ve neyin dönüşümü artırdığını veya azalttığını bulamazsınız.

Aynıca farklı hedef kitleler farklı pazarlama kanalları ve harekete çağrı mesajlarına duyarlıdır. Hedef kitleniz farklı yaş gruplarını kapsayacak kadar genişse telefon, web sitesi, videolar gibi farklı harekete çağrı mesajlarını dönüşümlü olarak kullanın. Youtube kuşağının (Y kuşağı) videoları tercih ettiğini unutmayın.

Dönüşümleri maksimize etmek için satın alma ve abone olma işlemi gibi süreçlerin tüm detaylarını ısı haritaları ile tekrar tekrar test edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*