14 Kasım 2018

Dönüşüm Oranlarını Artıran En Önemli 3 Web Tasarım Kuralı

web_tasarım-seo

E-ticaret girişimcilerine bir sorumuz var: Amacınız ne? Müşteriye satış yapmak mı istiyorsunuz, yoksa dünyanın en havalı, dikkat çekici, interaktif ve etkileyici web sitesini mi tasarlamak istiyorsunuz? Satışlarınızı artırmadığınız sürece sayfa tasarımına ödediğiniz paranın hiçbir anlamı yok. Öyleyse online mağazada dönüşümü artıran 3 web tasarım kuralını hemen anlatalım:

1. Net olun

Beynimiz soru sormak, araştırmak ve cevap bulmak için tasarlanmış. Alışveriş yapmayı da müşterinin ava çıkmasına benzetebiliriz. Ancak güzel bir web sitesi tasarımı ile ava giden müşteriyi avlayabilirsiniz. Korkmayın, müşteri zaten alışveriş yapmaya geliyor ve işini kolaylaştırmanız yeterli. Bunun en pratik yolu da net mesaj vermek: Sitenizde ürünü, markanızı, satın alma ve ürün iadesi koşullarını, kargo gönderim seçeneklerini kısa ve net anlatın.

Square bunu güzel yapmış. Azı karar, çoğu zarar demiş. Amaç dikkat çekmek ve müşteriye faydalı olup onu alışverişe yönlendirmek.

web_tasarım-seo 2

2. Görselleri iyi kullanın

İnsan beyni resimleri kelimelerden 50 kat hızlı algılıyor. Bu nedenle web sitenizi beğenip beğenmediğine 0,5 saniyede karar veriyor. Bunu da sadece görsellere bakarak yapıyor ama görsel derken sadece resim seçmekten değil, resimleri yerleştirmekten de söz ediyoruz. Web tasarımı, kullandığınız tema, e-ticaret platformunuzun önemli öğeleri (satın alma düğmesi, harekete çağrı mesajı vb.) hep bu açıdan önemli. En iyi web tasarımı için aşağıdaki noktalara dikkat edin:

  • Renkler: Marka imajına uygun renkler seçin ve sayfada tutarlı kullanın.
  • Yazı tipi: Mobil ekranda ve monitörde kolay okunan fontlar seçmelisiniz. Birden fazla font kullanacaksınız başlıklar ve metin için farklı fontlar kullanabilirsiniz ama sadece 2 font kullanın.
  • Tutarlı olun: Başlıklardan düğme boyutuna kadar her şey görsel olarak, fonksiyonel olarak, kolay kullanım, tasarım ve tema açısından birbiriyle uyumlu olmalı. Müşteri ne sattığınızı ve niye sattığınızı sadece reklamları okuyarak değil, siteye bakarak da anlamalı.

Mailchimp.com bunu iyi yapıyor.

3. 5 saniyede dikkat çekin

Müşterinin dikkatini çekmek zordur ve bunun için sadece 5 saniyeniz var. Dikkatini korumak ise daha zordur ve bunun için de 8 saniyeniz var. Aradaki 3 saniyeyi iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Dönüşüm sağlamak için müşterinin dikkatini çektikten hemen sonra alışverişe yönlendirin.

Nasıl yaparsınız?

  • En önemli harekete çağrı mesajlarını, sayfa öğelerini ve düğmeleri manşete yerleştirin (ekranın üst kısmı)
  • Gülen insan görselleri, mutlu insan resimleri ve kameraya doğrudan bakarak müşteriyle göz teması kuran fotoğraflar kullanın.
  • Nöroloji iddialı ve harika görünüşlü fotoğrafların çok dikkat çektiğini gösteriyor.
  • Sitede sayfanın kalanı ile kontrast yapan resimler kullanın.
  • Beklenmedik bir görsel, mesaj, yazı ve video ile insanları şaşırtın. Böylece satışta harikalar yaratın.

Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız küçük bir ekip toplayıp yeni web tasarımını gösterin. 5 saniye baktıktan sonra fikirlerini alın. Aynı zamanda usabilityhub.com gibi ücretsiz A/B testi araçlarını da kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: Manşet öldü mü? Sitenizde dönüşümü artırmanın 3 pratik yolu

web_tasarım-seo 1

Neden 5 saniye?

İnsanlar bir sitenin neyle ilgili olduğunu 5 saniyede anlamalı ve dönüşüm sağlamalı. Hedef kitle online mağazanızda bunu yapamıyorsa satış yapamazsınız.

Bonus ipucu: En önemlisini en sona sakladık. Hubspot araştırmasına göre insan web tasarımın en önemli öğesi faydalı olması. İnsanlar öncelikle aradığı şeyi bulmalarını kolaylaştıran siteden alışveriş ediyor. Renklere ve temaya daha sonra bakıyor. Peki siz web sitenizde hangi tasarım öğelerini neden kullanıyorsunuz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Web sitelerinden aldığımız geri dönüşlerde genel olarak web tasarımda sadeliğin daha faydalı olduğu izlenimi edindik. Fazla interaktif siteler hem insanların kafasını karıştırıyor hem de bazı browserlarda kaynak kullanımını arttırdığından sayfada gezinmekte sorunlar yaratıyor.

Fikrini söyle

*