16 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. İlk Bölümümüz, sitenizin alan adının Google’ın gözünde neler değiştirdiği hakkında.

1. Bölüm: Alan Adı Faktörü

Alan Adı Yaşı

Alan adınızın yaşı sandığınız kadar önemli değil. Matt Cutts diyor ki: “Altı aylık bir alan adı ile bir yıllık bir alan adı arasındaki fark sandığınız kadar büyük değil”. Başka bir değişle, Google alan adının yaşına bakıyor. Ama diğer faktörlerin yanında epey önemsiz kalıyor.

Alan Adı ve Anahtar Kelime

Hedeflediğiniz kelimenin alan adının da ilk kelimesi olması önemli. SEOMoz’un 2011 yılındaki Searche Engine Ranking Factors panelistleri, hedef sözcüğü alan adının başında olan sitelerin, olmayanlara göre daha avantajlı konumda olduklarında hemfikirler. Zaten sitelerin %69,3’ü de alan adlarını buna göre alıyorlar.

Subdomain ve Anahtar Kelime

Hedef sözcüğünüzün subdomain adınızda da görünmesi sizi avantajlı konuma geçiriyor. Bunu yapan sitelerin oranı ise %52,8.

Top Level Domain’de gözüken hedef kelimeler, eskisi kadar olmasa da hala önemli. Sonuçta hala bu sözcükleri bold ile belirtiyorlar.

Exact Match Domain

EMD (Exact Match Domain) size biraz avantaj sağlayabilir, eğer kaliteli bir siteniz varsa. Eğer düşük kaliteli bir siteniz varsa da tam tersine dezavantajlı duruma geçirebilir. Matt Cutts konu hakkında diyor ki: “Google algoritmasında küçük bir değişiklik yaptık. Artık EMD olsa bile düşük kaliteli siteleri yukarıda göstermeyeceğiz.” Durum gayet açık.

Spammer ve WHOIS Sorgusu

Kişiye özel yaptırımlar da söz konusu tabi ki. Örneğin Google sizi bir spammer olarak algılarsa, Whois bilgisi ile sahip olduğunuz diğer tüm sitelerin SEO’sunu mahvedebilir.

Alan Adı Kullanım Süresi

Sitenizin alan adının kullanım süresinin dolmasına ne kadar kaldığı da önemlidir. Bir Google patentinde görüldüğü üzere, parası önceden birkaç yıllık ödenmiş alan adları, parası ucu ucuna ödenmiş ve birkaç ay sonra kullanımı bitecek alan adlarına göre daha güvenilir kabul ediliyor.

Stabil Alan Adı

Alan adı tarihiniz de önemli. Sitenin Whois bilgisinde site sahibi sürekli değişiklik gösteriyorsa veya alan adı birkaç kere düşmüşse, Google siteyle ilgili tüm ranking’i sıfırlayabiliyor.

WHOIS Güvenliği ve Eksileri

Açık veya özel Whois kullanımı da farklı ranking signal yaratıyor. 2006 yılında Pubcon sırasında Matt Cutts da konuya parmak basmıştı. Basitçe, Whois bilginizde gizlilik koruma önlemleri kullanıyorsanız ve bu durum başka şüpheli olabilecek faktörlerle birleşiyorsa, Google sizi güvenilmez sayıyor ve birden bire dezavantajlı duruma geçiyorsunuz. 2006 yılında Matt Cutts’ın Pubcon konuşması bu konu hakkında güzel detaylar içeriyor.

Ülke Kodları

Alan adında ülke kodlarının olması işe yarayabilir de, yaramayabilir de. Eğer ülke kodu varsa, Google siteyi o ülkeden gelen aramalarda daha yukarılarda gösteriyor. Ama bu sefer global aramalarda daha altlarda çıkıyorsunuz. Bu site ile ne yapmak istediğinize bağlı. Doğrudan Türkiye yerel pazarına yönelecekseniz, sitenizin alan adının .com.tr ile bitmesi daha iyi olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Devamı heyecenla bekliyorum.

 2. gerçekden süper bir yazı olmuş hazırlıyanları tebrik ediyorum. bugune kadar binlerce seo ile ilgili yazı olkudum bu yazı ile ilk defa karşılaştım. çokda önemli bir not oldu benim için teşekkür ederim
  not aldığım yazı
  Kişiye özel yaptırımlar da söz konusu tabi ki. Örneğin Google sizi bir spammer olarak algılarsa, Whois bilgisi ile sahip olduğunuz diğer tüm sitelerin SEO’sunu mahvedebilir.

 3. Eticaretmag ilk açıldıgı zamanlarda böle domain ismimi olur diyorduk (halada diyorum ama) kaliteli yazarlarla iyi işle çok iyi noktaya geldi.Belkide domain alırken akılda kalıcı kısa marka olabilecek isimleri insanlar denemeli ama şu anlık öle bir durum çok az.

 4. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

  ben ne domainler gördüm anlaması zor isimler ama ziyaretci sayısı fazla olması ve google ustte olmalarına hep şaşırmışımdır. 🙂

Geribildirimler

 1. Seomoz Top 10 dedi ki:

  […] Dosya: Google'ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 1)EticaretMag, on Mon, 11 Aug 2014 01:14:48 -0700Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. … SEOMoz'un 2011 yılındaki Searche Engine Ranking Factors panelistleri, hedef sözcüğü alan adının başında olan sitelerin, olmayanlara göre daha avantajlı konumda olduklarında hemfikirler. Zaten sitelerin %69,3'ü … […]

Fikrini söyle

*