18 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

 

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

İçerik Değer Sağlıyor

Google açıkça yeni veya işe yarar içerik üretmeyen, özellikle sığ affiliate siteleri avlamakta olduğu belirtti.

Alan Adı Güvenilirliği

Sitenizin yüksek güvenilirliğe sahip büyük içerik sağlayıcı sitelerden kaç bağlantı uzak olduğu, sizin de sitenizin güvenilirliğini belirler. Ayrıca çok önemli bir ranking faktörüdür.

Site Güncellemeleri

Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, sitenizin ne kadar zamanda bir yeni içerik ile güncellendiği, tüm siteyi kapsayan önemli bir faktördür.

Sitemap

Site haritanızın olması, arama motorlarının sitenizi daha iyi indekslemesini ve sitenizin görünürlüğünü arttırır.

“Bize Ulaşın” Sayfası

İnternete sızdırılan “Google Quality” belgesinde görüldüğü üzere Google, yeterince açık seçik bilgi barındıran iletişim sayfası olan siteleri daha öne çıkartıyor. Eğer iletişim bilginiz ile whois bilginiz birbirleri ile örtüşüyorlarsa, daha da öne çıkartıyor.

Site Mimarisi

İyi yapılmış bir site mimarisi, özellikle silo yapısı, Google’ın sitenizi tematik olarak sınıflandırıp buna göre içeriklerinizi organize etmesini sağlıyor.

Sayfa Sayısı

Bir sitenin sayfa sayısı aslında ranking faktörü olarak çok etkili değil. Ama Google’ın sizi basit ve yüzeysel bir affiliate siteden ayırması açısından önemli. Kısacası üç sayfalık site yapmayın.

Sitenin Online Zamanı

Uptime’ınız yeterince iyi değilse, sık sık siteyi bakıma alıp kapatıyorsanız veya sunucunuz sık sık erişilmez oluyorsa, ranking’inizi büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyecektir. Hatta bu sorunlar giderilmezse, sitenizin Google indekslerinden çıkartılmasına bile sebep olabilir.

Sunucu Lokasyonu

Sunucunuzun nerede bulunduğu, özellikle yerelliğin önemli olduğu aramalarda ranking’inizi etkileyebilir. Özellikle geo-spesifik aramalarda bu çok önemlidir.

E-Ticaret Sitelerinde SSL Sertifikası

Google, SSL sertifikalarını indekslediğini onayladı. Normal olarak geçerli bir SSL sertifikasına sahip olan güvenli e-ticaret sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüntülüyorlar.

Kullanım Koşulları ve Gizlilik İlkeleri Sayfası

Bu iki sayfanın varlığı, Google’a sitenizin internetin güvenilir bir üyesi olduğunu belirtiyor. İkisini ayrı sayfalar olarak düzenlemekte fayda var.

Breadcrumb Gezinti

Bu kullanıcı dostu site mimarisi, kullanıcıların ve arama motorlarının sitenin neresinde olduklarını anlamalarını kolaylaştırıyor. Ayrıca SearchEngineJournal.com ve Ethical SEO Consulting, bu tasarımın Google’ın ranking faktörlerinden biri olabileceğini söylüyorlar.

Mobil Optimizasyon

Google resmi olarak mobile responsive siteler istiyor. Bu durum, mobil kullanıma uygun yapılmış sitelerin yine mobil üzerinden yapılan aramalarda daha yukarıda çıkmasına yol açıyor.

YouTube

İçinde YouTube videosu olan siteler, SERP’lerde özel muamele görüyor. Yüksek ihtimalle YouTube’un sahibi Google olduğu için. Ayrıca, Search Engine Land’in bulgularına göre, Google Panda güncellemesinden sonra YouTube trafiği önemli derecede artmış durumda.

Site Kullanılabilirliği

Zor kullanılan bir site, site içinde geçirilen kullanıcı zamanını ve sayfa görüntülenmeyi düşürdüğü ve bounce rate’i arttırdığı için ranking’inize zarar verebilir. Fakat bu yüksek ihtimalle ayrıca çalışan ve büyük miktarda kullanıcı verisini işleyen kendi başına bir algoritma tarafından hesaplanıyor.

Google Analytics ve Google Webmaster Araçları

Bazıları bu iki programın siteye yüklü olmasının ranking faktörlerini olumlu yönde etkilediğini düşünüyor. En azından Google, kendi programları aracılığıyla sitenizden doğrudan veri alabildiği için, eğer siteniz buradaki kurallara uygun bir şekilde hazırlanmışsa, yalnızca daha iyi analiz edebildiği için ranking’iniz yükselebilir.

Kullanıcı Yorumları ve Site İtibarı

Bir sitenin Yelp.com veya RipOffReport.com gibi sitelerdeki yorumları çok yüksek ihtimalle Google’ın algoritmasında önemli bir rol oynuyor. Bir gözlük firmasının sitesi, backlink alabilmek için müşterileri kandırmaya başladığı sıralarda Google çok nadir bir açıklamayla, kullanıcı yorumlarını nasıl ele aldığının ana hatlarını açıklamıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*