19 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 -Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Anahtar Kelime İçin Organik CTR

CTR (Click Through Rate) alan sayfalarınız, belirlediğiniz anahtar kelime için SERP desteği alabilir.

Tüm Anahtar Kelimeler İçin Organik CTR

Bir sayfanın veya sitenin tüm anahtar kelimeleri için aldığı organik CTR, Google’a sitenizi gerçek insan kullanıcıların tıklamakta olduğunu gösterir.

Sekme Oranı

Bonce rate denilen sekme oranı, kullanıcıların bir tek sayfaya bakıp sitenizden çıkmasıdır. SEO sektöründeki herkes bounce rate’in pek de önemli olduğunu düşünmez, ama Google’ın sayfa kalitesini ölçmek için kullandığı faktörlerden biri olabilir. Sonuçta kullanıcılar kaliteli bir sayfayla karşılaştılarsa neden siteden çıksınlar? En azından Google böyle düşünüyor.

Doğrudan Trafik

Google, doğrudan kendi tarayıcısı Chrome’dan gelen kullanıcı verilerini kullandığını ve bu veriler ile kullanıcıların gerçekten bir siteye girip girmediklerini belirlediğini açıkça ifade etti. Google’ın gözünde doğrudan trafik alan siteler, az sayıda doğrudan trafik alan sitelerden kalite anlamında daha yüksek gözüküyor.

Tekrarlanan Trafik

Kullanıcıların bir siteyi ziyaret ettikten sonra başka bir zamanda tekrar dönmesi, kesin olmasa da Google’ın dikkat ettiği faktörlerden biri olabilir. Tekrar tekrar uğrayan kullanıcısı olan sitelerin SERP’leri daha iyi.

Bloklanan Siteler

Sitede kaç sayfa olduğu (yazı veya makale değil, sayfa), otorite konusunda zayıf bir sinyal yaratır. Sonuçta kalabalık ve çok içeriği olan bir site ile yüzeysel bir affiliate siteyi birbirinden ayırmak için sayfa sayısına bakmak mantıklı.

Google Chrome Yer İşaretleri

Google’ın Chrome verilerini kullandığını az önce söyledik. Bu, yer işaretleri yani bookmark’lar için de geçerli. Chrome’da yer işaretlerine girebilmiş bir site SEO’suna katkı sağlıyor.

Google Araç Çubuğu

Search Engine Watch’dan Danny Goodwin, Google’ın kendi araç çubuğundan aldığı verileri sitelerin ranking belirlemelerinde kullandığını ortaya çıkarttı. Yalnız, sayfa yükleme hızı ve zararlı yazılım taraması haricinde Google’ın bu araç çubuğu üzerinden başka hangi verileri işlediği bilinmiyor. Teorik olarak, buradan edinebileceği bir site hakkındaki tüm verileri işliyor olabilir.

Yorum Sayısı

Kullanıcı etkileşimi kalitesi açısından, sayfada kaç yorum olduğu önemli bir kriterdir. Yalnız Google’ın spam yorumlar ile özgün olanları birbirinden ayırt edebildiğini unutmayın.

Sitede Geçirilen Zaman

Kullanıcıların sitede ne kadar kaldıkları da Google’ın kullandığı ve baktığı kriterlerden birisi; bu biliniyor. Yalnız yalnızca kullanıcıların sitede kaç dakika kaldığına mı, yoksa sitenin diğer özelliklerine bakıp kendince bir oran mı çıkarttığı bilinmiyor. Siz yine de kullanıcınızı mümkün olduğunda uzun süre sitenizde tutmaya çalışın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel ve Değerli bilgiler için Teşekkür ederim. Güzel derleme olmuş.

  2. Bölüm 3 için verilen link yanlış bilgilerinize

  3. Tüm yardımlar için teşekkür ederiz sağolun emeği geçen herkes için.

Fikrini söyle

*