16 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

 

Bölüm 5 -Özel Algoritma Kuralları

Aramalarda Tazelik Önemli

Google, arama sonuçlarında daha yeni olan içeriğe biraz öncelik tanıyor.

Aramalarda Çeşitlilik Önemli

Google bir SERP’e benzer konsept ile bağlı anahtar kelimeler için öncelik tanıyabiliyor.

Kullanıcı Tarayıcı Geçmişi

Google’a login olmuşken sık gezindiğiniz siteler, arama sonuçlarında daha yukarıda çıkar. Kullanıcı sitenize girdiğinde bir şekilde Google’a login olmasını sağlarsanız, o kullanıcının aramalarında daha yukarıda çıkmayı belki sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Arama Geçmişi

Daha sonraki aramalarda ilgili kaynakları göstermek için Google ne aradığınızı kaydeder. Örneğin önceleri çok sık “kullanıcı yorumları” adayıysanız, ardından da “tost makinesi” aradıysanız, tost makineleri ile ilgili kullanıcı yorumlarını barındıran siteler daha yukarıda çıkacaktır.

Coğrafi Hedefleme

Google, bulunduğunuz konumun IP adresine sahip veya ülke spesifik alan adları olan sitelere öncelik tanır.

Güvenli Arama

Kullanıcının güvenli arama seçeneği açıksa Google, içinde küfür ve yetişkin içerik barındıran içerikleri arama sonuçlarında göstermez.

Google+ Çevreleri

Google+ hesabınızda çevrelerinize eklediğiniz site ve yazarlar ile ilgili sonuçlar arama sonuçlarında daha yukarıda gösterilir.

DMCA

Google, DMCA şikayetleri olan sitelerin ranking’ini büyük ölçüde düşürür.

Satınalma Aramaları

Google, ürün arandığında kimi zaman bambaşka sonuçlar gösterebilir. Bunun, rekabet kanunları gereğince firmalara eşit şans tanımak için tasarlandığı sanılıyor. Gerçek sebebi hiç açıklanmadı.

Yerel Aramalar

Google çoğu zaman Google+ Local aramalarını normal organik sonuçların üzerinde gösterir.

Büyük Markalar

Vince güncellemesinden sonra Google, büyük markalar ile ilgili doğrudan bir anahtar kelime arandığında, sonuçlarda görünmelerini biraz arttırıyor.

Alışveriş Aramaları

Google kimi zaman Google Shopping arama sonuçlarını organik sonuçların yerine gösterebiliyor. Bunun rutini veya ne şekilde algoritmanın buna karar verdiği henüz bulunamadı.

Markalar İçin Tekil Site Aramaları

Doğrudan alan adı veya marka ile ilişkili anahtar kelime aramalarında Google, aynı site içinden birden çok sonuç gösterir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da önemli noktalar var. Benim için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu kriterleri bundan sonraki süreçte daima göz önünde bulunduracağım. Teşekkürler…

Geribildirimler

Fikrini söyle

*