13 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

 

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

 

Tweet Sayısı

Bağlantılar gibi bir sayfanın tweetlenmesi de Google’daki ranking’ini etkiler. Sonuçta tweet de bir bağlantı.

Twitter Hesaplarının Otoritesi

Daha çok kullanıcıya sahip ve eski hesapların sayfanızı tweetlemesi, az kullanıcılı ve yeni hesaplara göre daha olumlu bir etki yaratır.

Facebook Beğeni Sayısı

Her ne kadar Google Facebook hesaplarının çoğunu göremese de, bir sayfanın aldığı beğeni sayısı zayıf da olsa bir ranking sinyali yaratır.

Facebook Paylaşımları

Facebook paylaşımları, temelde bir backlink oldukları için, beğenilere göre çok daha güçlü ranking sinyal yaratırlar.

Facebook Hesaplarının Otoritesi

Twitter’da olduğu gibi, daha çok kullanıcıya sahip Facebook sayfaları sitenizi paylaştığında, daha güçlü ranking sinyali yaratır. Fakat bu bilgi tam olarak kesin değil, yapılan gözlemlere göre böyle olduğu düşünülüyor.

Pinterest Pinleri

Pinterest tamamen herkese açık dev bir sosyal ağ. Yüksek ihtimalle Google, Pinterest pinlerini güçlü birer ranking sinyali olarak algılıyor.

Sosyal Paylaşım Siteleri

Reddit, Stumbleupon ve Digg gibi sitelerde içeriğinizin paylaşımını Google takip ediyor. Buna göre sosyal sinyal belirliyor olabilir. Yoksa neden takip etsin?

Google+ ve +1’ler

Her ne kadar Matt Cutts Google+’ın rankingler üzerinde “doğrudan bir etkisi” olmadığını söylemiş olsa da, Google’ın kendi sosyal ağını görmezden geleceğini düşünmek naiflik olur.

Google+ Hesaplarının Otoritesi

Önceki örneklerde olduğu gibi, daha çok takipçisi, izleyicisi olan eski Google+ hesaplarından gelen +1’ler, yeni ve pek takipçisi olmayan hesaplara göre daha değerlidir.

Doğrulanmış Google+ Yazarlığı

2013 yılı Şubat ayında Google CEO’su Eric Schmidt şöyle dedi: “Arama sonuçları içerisinde, doğrulanmış online profillere bağlanmış bilgiler daha yüksek ranking alacaklar. Bu da kullanıcıların daha yukarıda çıkan (doğrulanmış) sonuçlara tıklamasını arttıracak”.

Schmidt’in bu sözlerinden ne demek istediği çok açık, yorum yapmamız gereksiz.

Sosyal Sinyalde İlgililik

Google çok yüksek ihtimalle içeriği paylaşan hesap, bağlantının çevresindeki metin ile bir ilgilendirme algoritması kullanarak ilişkilendirme kuruyor ve buna göre zayıf da olsa bir ranking sinyal belirliyor.

Site Düzeyi Sosyal Sinyaller

Sitenin tamamı için geçerli olan sosyal sinyaller bütün olarak sitenin otoritesini arttıracağı için, tüm içerik sayfalarına zayıf da olsa etki edecek ve içeriğin arama sonuçlarında daha yukarıda çıkmasını sağlayacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*