15 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 7 – Marka Sinyalleri)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

Bölüm 7 – Marka Sinyalleri

Marka adı Anchor Text

Markalanmış anchor text basit ama çok güçlü bir marka sinyalidir.

Sitenin Facebook Sayfası ve Beğenileri

Markaların çok sayıda beğenisi olan Facebook sayfalarının olması bir avantaj.

Sitenin Twitter Profili ve Takipçileri

Çok takipçisi olan bir Twitter profiline sahip olmak güçlü bir sinyal yaratıyor.

Resmi LinkedIn Sayfası

Markanızın ciddiyeti konusunda Google’a ranking sinyali gönderiyor olabilir. Henüz kesinleşmedi.

LinkedIn’de Listelenen Çalışanlar

Rand Fishkin, markanızın LinkedIn profilinde çalışanlar listeleniyorsa ve bunlar gerçek kişilerse, Google’a güçlü bir sinyal gönderiliyor.

Sosyal Medya Hesaplarının Geçerliliği

10.000 takipçisi ve yalnızca 2 paylaşımı olan bir sosyal medya hesabına sahip marka ile, 1.000 takipçisi ve yüzlerce paylaşımı olan bir hesap Google’ın gözünde aynı kefede değil. Boşu boşuna “like” satın almayın.

Haber Sitelerinde Markanın Bahsedilmesi

Gerçekten büyük markalar sık sık Google News’da kendilerine yer edinirler. Hatta bazı çok büyük markaların kendi Google News beslemeleri vardır. Siz de bir şekilde yer edinmeye çalışın.

RSS Aboneleri ve Co-Citation

Markalar, paylaşım, beğeni veya bağlantı olmadan da kullanıcılar arasında bahsedilirler. Google bu kısımları da tarıyor, aklınızda bulunsun. Arada sırada siz de Google’ı kullanarak kendi markanızı arayıp, link verilmeden neler konuşuluyor bir bakın.

Google+ ile Yer Belirleme

Büyük markaların dükkanları, mağazaları vardır. Google yüksek ihtimalle coğrafi verileri toplayıp, markanızın bir ofisi olup olmadığına bakıyor. Eğer varsa, Google ile ilgili olabilecek her yerde adresinizi belirtin ki, Google sizi büyük ve ciddi bir marka olarak ele alsın.

Site Vergi Ödüyor mu?

SEOMoz, Google’ın yüksek ihtimalle internet sitesinin vergi ödeyen bir işletme ile bağlı olup olmadığını kontrol ettiğini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*