15 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

Bölüm 7 – Marka Sinyalleri

Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü

google pandaPanda Cezası

Panda güncellemesi geldiğinden beri, düşük kaliteli içerik barındıran, özellikle içerik çiftliği haline dönmüş siteler aramalarda çok daha alt sıralarda çıkıyorlar.

Kötü Sitelere Bağlantılar

Düşük kaliteli içerikli sitelere verilen bağlantılar, veya örneğin ruhsatsız ilaç satan sitelere gibi güvenilmez sitelere verilen bağlantılar aramalardaki görünürlüğünüzü ciddi şekilde etkiler.

Geri / Tekrar Yönlendirmeler

Bunlardan her zaman kaçınmanız lazım. Eğer Google böyle bağlantılara veya yöntemlere rastlarsa, görünürlüğünüzden olmak bir kenara, doğrudan Google indeksinden çıkartılırsınız. Yani pratik olarak internetteki varlığınız son bulur.

Popup’lar veya Rahatsız Edici Reklamlar

Page Layout algoritması sayfaları tarıyor ve içerikten çok reklam varsa rankinginizi öyle bir düşürüyor ki, aramalarda herhangi bir yerde görünmeyi unutabilirsiniz.

Gizli Affiliate Bağlantıları

Affiliate bağlantılarınızı saklamaya çalışırken çok ileri giderseniz, Panda güncellemesi ile çok ciddi cezalar yiyorsunuz.

Affiliate Siteler

Google’ın affiliate siteler ile arasının iyi olmadığını herkes biliyor. Google, affiliate bağlantılar ile para kazanan bir siteye rastladığı zaman hemen rankingini düşürmüyor ama gözlem altında tutup siteyi didik didik ediyor.

Aşırı Site Optimizasyonu

Sayfanın yarısı boyunca tüm anahtar kelimelerinizi yazar, başlık tag’lerinizi her yerde kullanırsanız, Google’ın rankinginizi arttıracağını sanmayın. Tam aksine sert bir düşüş yaşarsınız.

Aşırı Sayfa Optimizasyonu

Penguin güncellemesi ile birlikte Google yalnızca site geneline değil, teker teker sayfalarda da yukarıda sıraladığımız durumları inceliyor. Bir tek sayfada bile böyle bir şey yaparsanız, Google’ın dediği, rankinginizin kötü etkileneceği şeklinde.

Otomatik İçerik Girişi

Google otomatik yaratılan içerikler konusunda da iyi düşünmüyor. Eğer sitenizde otomatik olarak oluşturulan (bilgisayar programı, feed çekip birleştirme vs.) içerik varsa, duruma göre Google sitenizi indekslerinden bile çıkartabilir.

PageRank Kandırmacaları

Eğer sitenizdeki tüm dış bağlantılara ve çoğu iç bağlantıya nofollow koyduysanız, Google bunu sistemi kandırmaya çalıştığınız şeklinde yorumlayabilir. Başınıza yukarıdaki maddedeki sonuçlar gelebilir.

Spam’li IP Adresi

Eğer sunucunuzun IP adresi spam olarak işaretlenmişse, sizinki dahil o sunucudaki tüm siteler bundan zarar görür. Google, spam olduğu belli bir IP adresindeki siteleri arama sonuçlarında göstermeyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. eee milliyet in sitesini açıklayın o zaman her yer spam dolu ama her kelimede ilk sırada

  • Özgün ve resmi yerel (globale göre yerel) haber sitelerinin ranking sinyalleri o kadar güçlü oluyor ki, spamden ranking kaybetse bile arama sonuçlarına çok yansımıyor.

 2. Seo işi yapan firmalar bile henüz tam olarak “Panda Cezası” nedir, nasıl kurtulunur bilmiyor. Hatta burada yazan bazı maddelerden haberleri bile yok. Bu güzel yazı dizisi için teşekkür eder, devamını merakla beklerim.

 3. Ömer ŞANSAL der ki:

  “Geri / Tekrar Yönlendirmeler

  Bunlardan her zaman kaçınmanız lazım. Eğer Google böyle bağlantılara veya yöntemlere rastlarsa, görünürlüğünüzden olmak bir kenara, doğrudan Google indeksinden çıkartılırsınız. Yani pratik olarak internetteki varlığınız son bulur.”

  Bu maddeyi biraz daha açabilir misiniz? Yazı dizisi için çok teşekkürler. İstifademiz büyük oldu.

Fikrini söyle

*